ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1920
Şu an 17 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 23.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 14.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Yalanlar Sayı: 1529 - 04.03.2013


              Annelerin ninnilerinden...

               spikerin okuduğu habere kadar

              yürekte kitapta ve sokakta...

               yenebilmek yalanı

              anlamak sevgilim...

             o bir müthiş bahtiyarlık

             anlamak gideni...

             ve gelmekte olanı.

 

 

                 Nazım Hikmet

 

 

Olaylar ve durumların bütünüyle oynanmasıdır. Olayların olduğu gibi değilde çarptılarak anlatılması olayıdır.Çıkarını korumak kaygısıyla davranan insanın yakasına yapışmaktadır. Rant beklentisi de bulunmaktadır. Gerçekler açı verdiğinde sığınılan yapay limanlardır. Gözünüzü kırpmadan sırt çevirebilmenizi sağlamaktadır.Ondan medet ummak bir bataklığa saplanmaktır.

Zor durumdan kurtulmak veya sıyrılmak için de yalanlar söylenmektedir.
İnsanın kendinden uzaklaşmasıdır.Kendin de uzaklaşırken de yakınında olanları da kendisinden uzaklaştırır. Sayısız şarkılar bestelenmiş; binlerce şiir, öykü, roman yazılmıştır.

Kötülüklerin de ba
şlangıcıdır. Yalan söylemekte sonradan öğrenilmektedir. Aile baskısının etkisi de bulunmaktadır. Korkulduğu zaman da yalan söylenebilmektedir. Kişinin de itibarını düşürür. Aldatmayı kandırmayı da getirir.

Yalanın oldu
ğu yerde ilişkiler de arkadaşlık,dostluk,samimiyet de  olumsuz yönde etkilenmektedir.   Yalan söylemek sadece ağızdan çıkan sözcükler de değildir. Dolandırmak, Hile yapmak, kalpazanlık yapmakta yalanın diğer  alanlarını oluşturmaktadır.

Üç ka
ğıtçılığa, yolsuzluğa da yol açan kapıdır.  Kimlik ve cinsiyete sahip değildir. karşısındakinden kaçışın resmidir.Bir amacı da içinde barındırmaktadır.  İnsanın ahlaki değerlerini de yavaş yavaş aşındırmayla beraber yozlaştırarak duygusuz bencil  kendisine saygısı olmayan bir insan haline dönüştürmektedir ve olumsuz davranışı beraberinde getirir. Sosyal alanda da   yer bulur yalanlar....

Hukuki i
şlemler  soruşturmalardan korunmak , zaman kazanmak için alınan yalan raporlar... İlk ve Orta Öğretim Tarih ders kitaplarındaki eksik,yanlış bilgilerin genç beyinlere verilmesi.

Yalanlar psikolojik, ideolojik, ö
ğelerle desteklenirse etkili olabilmektedir. Yalan yanlış haberleri yayınlamanın ne bu ülkeye ne de topluma da faydası olmayacaktır.

E
ğitime,sağğa,huzura yapılan olumlu çalışmalar ve yerel yöneticilerin olumlu katkıları prim yapmayan haber olarak gösterilmektedir.Toplumun yenilenmesi ve temel ihtiyaçları da  tam anlamıyla sunulmamaktadır. Medya tarafından işlenen hatanın da telafisi de zor olmaktadır.

Yapılan yalan haberler de toplumu gererek huzurunu bozmaktadır.  Çünkü dördüncü kuvvet medya haberleri herkes tarafından okunmaktadır. Bu noktada dezenformasyonla kar
şı karşıya kalmaktayız.

Dezenformasyonsa ,emperyalizmin dünya halklarını etkileme biçimlerinden biridir. Tanımı da 
şudur: Haberi küçültme , büyültme, yok etme.. Amaca göre yapılandırılmasıdır.   Bu durum gerçeklerin halktan saklanılmasını da getirir.

Egemenler iktidarlarını sürdürmek için yalanı ça
ğlar öncesinden miras alarak içselleştirmişlerdir.  Platon “ Devlet adlı eserinde yönetenlerin yalan hakkı için şunları söylemektedir: “Fakat gerçeğe değer vermeli . Demin yanılmadıksa ve gerçekten ayrılmak tanrılar için yararsızda  insanlara bir ilaç gibi yararlıysa belli ki böyle bir ilacı hekimlere teslim etmeli fakat kişiler ona dokunmamalıdır.

O halde gerçekten ayrılmanın yakı
şğı kimseler varsa, bunlar devleti yönetenlerdir, devletin iyiliği için ya düşmanlar ya da yurttaşları yüzünden gerçekten ayrılabilirler” demişti. Siyaset yapılış itibariyle terbiyesizlikleri ve ihanetleri de içinde bulundursa da asıl oturması gereken temeli de ahlaktır. Ahlaken yanlış olan da siyasi açıdan da doğru da olmayacaktır.

Eski dönemlerde padi
şahın biri -'bana yalan söyleyebilene bir küp dolusu altın vereceğim!' demiş.Yalancılar, hemen saraya koşuşturup başlamışlar yalana; ''bir kuş, aslanı kapıp yuvasına götürdü.''Padişah,''bunun neresi yalan?.. kuş kartaldır, aslan da kuzu kadar  minik bir yavru, kaptı mı götürür tabii!..''

''Kom
şu ülkede bir eşeği kral yaptılar!..''Padişah,''ülkenin kralı, pencereden bakınırken tacını düşürmüş. taç da pencerenin altındaki eşeğin başına geçmiş. taç kimin kafasındaysa, kral  odur tabii!..''            

''Padi
şahım, ben gökyüzüne bir ok attım. altı ay sonra geri döndü!''Padişah,''senin ok bir ağacın üstüne düşştür.Ağaç, sonbaharda  yapraklarını dökünce, takılacak yer bulamayıp yere inmiştir.''Böylece padişah, her yalana gerçek bir bahane bulmuş ve kimse padişaha  bu yalandır dedirtememiş.-ama bir gün biri gelmiş;

''Padi
şahım, sen benim babamdan borç olarak bir küp dolusu altın almıştın. Şimdi geri almaya geldim. Yalandır dersen ödülümü ver. yalan değil dersen borcunu öde!.."

Yalan söylemek insana yakı
şmaz. Yılgınlık güven kaybı herkese şüpheyle  bakmakta yorucu ve mutsuzluğu getirir.  Doğru sistemde  kişinin işi ne olursa olsun bir değer  taşımakta ve saygı duyulmaktadır. Doğru gerçek olandır.
X
E
ğitimle de bu desteklenmelidir. Doğruluğun ve dürüstlüğün anlatılmasında  faydalar   vardır. Victor Hugo’da :  “Bir çocuğa yalan söylemeye demeyin doğruyu söyle deyin. Birincide suçlamış, ikincisinde ise yol göstermiş olursunuz”. demişti.

Do
ğru haberlerden de  kaçınılmamalıdır. Kamuoyunun bilgelendirme sorumluluğu olduğu unutulmamalıdır.  Yapılan doğru haberler kamuoyu vicdanını rahatlatmaktadır.  Can Baba’nın o güzel sözünü anımsayarak noktalayalım yazımızı “ Ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi” dir. 

 

ozgur694@hotmail.com


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.