ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


YürümekSayı: 1527 - 18.02.2013


 İnsan yürüdüğünde düşünceler berrak gelir”    Thomas Mann

 

Belli  bir mesafeye varmak  için beyinden ayaklara ve bacaklara gönderilen sinyallerin doğurduğu adım atma isteğinin sonucunda oluşan eylemdir yürümek.


Bebeklerin de emekleme evrelerinden sonra kendilerini dengede tutarak dü
şe kalka  küçük adımlar atarak öğrenmeye çalıştıkları harekettir.

 

İnsan yavrusu için de büyük bir adımdır, insanlık için de büyük bir hareket. Yürüyebilmek için iki ayağın üzerine dikilen insan, başını kaldırarak gökyüzüne bakması  ve  başın dik durabilmesidir.

 

Unutmayalım ki, yürümek bir çocuk gülümsemesinde canı çürümüş, durmadan savaş isteyenlere  'başka bir yaşam mümkündür' diyebilmektir.

 

Bir kadın ile bir erkeğin yapabildiği  en romantik adımlardır .Adım atmanın çoğuludur. Bastığın yeri geride bırakarak gözle gördüğüne  doğru uzanabilmektir yürümek.

 

Kimi zaman da sonbahar sonu, hava iyice  soğuduğunda yapraklar yerlerde uçuşurken yürümek… Bedenin temposuyla, doğanın renkleri nefesinle bir bütünlük oluşturmaktadır.

 

Kar yağğında ağaçlar, yüzüne vuran soğukta,bacakların, bedenin doğayla bir oluştur. Yaz akşamlarında aheste aheste deniz kenarında kimi zamanda  dostun omuzunu tutarak yürüyebilmek.


Yürümek candır kar
şılaşmaya karşılaşmalara da imkan vermektedir. Gördüklerimizin fotoğrafını da  çekebilmektir.Sevdiğinize denk gelir iki laf eder neşelenerek yola devam etmektir.

 

Yavaşlayarak yorulunca da  hızlanabilmektir .Huzur verir ayakların yol aldıkça düşüncelerde netleşir.

 

Özellikle  ormanlık alanda yürümekte insanda  dayanıklılığı artırır ve enerjisini yükseltmektedir.


Kendimizle de barı
şık olmanın anahtarı da  yüreğimizde  kendimize doğru yürümek doğru yürekle görebilmekten geçmektedir.

 

Eğer yürünemezse   şu sözler  dile getirilir:  Toprağa basmak ve hissetmek rahat yürümek çok mu zordur?


Yürümek  sosyal alanda yürüyü
şlerle anlam kazanır yükses sesle söylenen sloganlarda olduğu gibi: “Demokrasi,eşitlik,özgürlük,sosyal adalet,savaşsız bir dünya,parasız eğitim” vb.

 

Toplantı gösteri ve yürüyüş yapmak için de izin alınmasını  da gerekmemektedir. Mülki idareye trafiğin düzenlenmesi ve kolluk kuvvetlerinin güvenliği sağlaması için bildirim yapmak yeterlidir.

 

Anayasamızın 34. maddesi şöyle der:  “Herkes, önceden izin almadan,silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.

 

Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, Milli Güvenlik, Kamu düzeni,suç işlemesinin önlenmesi, genel sağğın veya genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir”

 

 AİHM   kararları da  silahsız ve saldırısız bir etkinliğin engellenmesinin düşünce özgürlüğüne aykırı bulmaktadır.

 

Yılmadan sapmadan yağmur çamur demeden bütün gidenler için kendimize sormamız gerekmektedir. Birlikte yürüyemedikten sonra bu ayaklar  bize neden gerekli?

 

Zorlukları, engelleri  aşarak eğilmeden bükülmeden dalgalar  gibi insanca yaşam yolundan yürümek. Her  atılan adımında tutarlı olmasıdır.

 

İnsan her alanda yürüyebilmelidir sadece bacaklarla  ayaklarla değil beyniyle düşüncesiyle duyarlılığıyla var olabilmelidir.

 

Yürümek anlamlı sözlerde de  yerini bulur: Alıp yürümek: Mesleğinde hızla ilermektir. Yol yürümek: Yol almaktır vb.

 

Yürümek bir  gün yürüyemeyeceğini  de bilebilmektir. Yürümek daha fazla yürümeyi istemek, yürümeye de doyamamaktadır.

 

Ağaçların, çiçeklerin, ekinlerin köklerine ulaşarak can olarak yürümeli damarlarında yapraklarına ulaşarak  başaklara meyve vermeli dal dal hayat bulmalı yeniden. Yürümek, yetinmeden ufkunun genişlemesidir. Yaşamın kendisine özgü zamanını yeniden bulabilmektir.

 


ozgur694@hotmail.com


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.