ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1920
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 23.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 14.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bu yıl festival çok neşeli...Sayı: 1525 - 04.02.2013


Festival açılışında BİFO'nun bu yılki genç solisti, kemancı Veriko Çumburidze. Çağımıza damgasını vurmuş Portekizli piyanist Maria João Pires, viyolanın kraliçelerinden Kim Kaşkaşyan, çellonun en popüler solistlerinden Sol Gabetta da festivalin konukları arasında.

 

İstanbul Müzik Festivali’nin 41. yıl programına bakınca Türk sanatçılarla harmanlanmış nice dinleti dikkat çekiyor. Açılışta BİFO’nun bu yılki genç solisti, kemancı Veriko Çumburidze. Alpaslan Ertüngealp yönetimindeki Deutsche Kammerphilarmonie Bremen topluluğuna çağımıza damgasını vurmuş Portekizli piyanist Maria João Pires, Beethoven’in 2. konçertosuyla solist oluyor. Topluluğun diğer konserinde ünlü şef James Judd günümüzün parlayan kemancısı Vadim Repin’e Sibelius’un konçertosunda eşlik ediyor.

Münih Oda Orkestrası şef Liebreich yönetiminde yine günümüzün parlayan yıldızlarından Gürcü piyanist Khatia Buniatisvilli’den Mozart’ın 23. konçertosunu dinletecek. Festivalin büyük virtüözlerinden birisi Shlomo Mintz. Bach’ın iki keman konçertosuyla Cameristi della Scala’nın hem şefi, hem solisti. Barok tutkunlarına Venedik Barok Orkestrası’yla bir Vivaldi, Handel, Telemann şöleni var. J.S. Bach’a adanmış bir konser, piyanist David Fray’dan. Bir de konsertant barok opera var: New London Consort, İngiliz şef Philip Pickett yönetiminde Purcell’in “Fairy Queen” operasını seslendirecek.

Viyolanın kraliçelerinden Kim Kaşkaşyan, piyanist Peter Nagy ile Surp Vortvost Vorodman Kilisesi’nde romantik bir program dinletecek. Jordi Savall ve Hesperion XXI bu kez Balkanlar’dan bir mozaik sunuyor. Bir zamanlar kemanı bırakıp şefliğe soyunan büyük yetenek Maxim Vengerov son zamanda çalgısına yeniden döndü. Vengerov, Goetzel yönetimindeki BİFO’ya Dvorak’ın keman konçertosuyla katılıyor. Çellonun en popüler solistlerinden Sol Gabetta, Amsterdam Sinfonietta ile Letonyalı çağdaş besteci Peteris Vasks’ın yeni bir yapıtını seslendirecek.

Berlin Counterpoint Ensemble, dünyanın çeşitli yörelerinden gelmiş, Berlin’de yaşayan 5 müzikçiyi içeriyor. Aralarında Zeynep Suca da bulunuyor ve çalacakları yapıtlardan birisi Kamran İnce’ye ait.

Günümüzün en gözde çellistlerinden Gautier Capuçon da genç Türk piyanisti Gülru Ensari’yle birlikte Beethoven’den Franck’a bir resital sunacak.

Usta kemancımız Cihat Aşkın’ı Çigan müzikleri yapan Roby Lakatos’la neşeli bir programda buluyoruz. Bir başka coşkulu program da Mediterranea’nın L’Arpeggiata dinletisi: Sanatçılar Portekiz, İtalya, Yunanistan ve Türkiye kıyılarına uzanıyorlar. Arkas Trio, Saint Saens’in 2. ve Brahms’ın 1. triolarıyla ilk kez festivale katılıyor.

Yeni kurulan Piano Trio Forte ise Manav ve Uçarsu gibi bestecilerle Bloch ve Dvorak’ı birleştirmiş. Ufuk-Bahar piyano ikilisi İstanbul Modern mekânında Ravel-Rachmaninof içeriğinde bir resital verecek. Hüsnü Aşk adlı Türk müziği icra heyeti Galata Mevlevihanesi’nde Şeyh Galip’in güftelerinden oluşan besteler çalacak. Türk yorumcuların dünyanın büyük isimleriyle harmanlanması onların artık evrensel düzeye ulaşğının göstergesi.

4-29 Haziran arasında gerçekleşecek 41. festivalin başlıca ev sahibi yine Aya İrini. Biletlerse 2 Şubat’ta satışa çıkıyor.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.