ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bu yıl festival çok neşeli...Sayı: 1525 - 04.02.2013


Festival açılışında BİFO'nun bu yılki genç solisti, kemancı Veriko Çumburidze. Çağımıza damgasını vurmuş Portekizli piyanist Maria João Pires, viyolanın kraliçelerinden Kim Kaşkaşyan, çellonun en popüler solistlerinden Sol Gabetta da festivalin konukları arasında.

 

İstanbul Müzik Festivali’nin 41. yıl programına bakınca Türk sanatçılarla harmanlanmış nice dinleti dikkat çekiyor. Açılışta BİFO’nun bu yılki genç solisti, kemancı Veriko Çumburidze. Alpaslan Ertüngealp yönetimindeki Deutsche Kammerphilarmonie Bremen topluluğuna çağımıza damgasını vurmuş Portekizli piyanist Maria João Pires, Beethoven’in 2. konçertosuyla solist oluyor. Topluluğun diğer konserinde ünlü şef James Judd günümüzün parlayan kemancısı Vadim Repin’e Sibelius’un konçertosunda eşlik ediyor.

Münih Oda Orkestrası şef Liebreich yönetiminde yine günümüzün parlayan yıldızlarından Gürcü piyanist Khatia Buniatisvilli’den Mozart’ın 23. konçertosunu dinletecek. Festivalin büyük virtüözlerinden birisi Shlomo Mintz. Bach’ın iki keman konçertosuyla Cameristi della Scala’nın hem şefi, hem solisti. Barok tutkunlarına Venedik Barok Orkestrası’yla bir Vivaldi, Handel, Telemann şöleni var. J.S. Bach’a adanmış bir konser, piyanist David Fray’dan. Bir de konsertant barok opera var: New London Consort, İngiliz şef Philip Pickett yönetiminde Purcell’in “Fairy Queen” operasını seslendirecek.

Viyolanın kraliçelerinden Kim Kaşkaşyan, piyanist Peter Nagy ile Surp Vortvost Vorodman Kilisesi’nde romantik bir program dinletecek. Jordi Savall ve Hesperion XXI bu kez Balkanlar’dan bir mozaik sunuyor. Bir zamanlar kemanı bırakıp şefliğe soyunan büyük yetenek Maxim Vengerov son zamanda çalgısına yeniden döndü. Vengerov, Goetzel yönetimindeki BİFO’ya Dvorak’ın keman konçertosuyla katılıyor. Çellonun en popüler solistlerinden Sol Gabetta, Amsterdam Sinfonietta ile Letonyalı çağdaş besteci Peteris Vasks’ın yeni bir yapıtını seslendirecek.

Berlin Counterpoint Ensemble, dünyanın çeşitli yörelerinden gelmiş, Berlin’de yaşayan 5 müzikçiyi içeriyor. Aralarında Zeynep Suca da bulunuyor ve çalacakları yapıtlardan birisi Kamran İnce’ye ait.

Günümüzün en gözde çellistlerinden Gautier Capuçon da genç Türk piyanisti Gülru Ensari’yle birlikte Beethoven’den Franck’a bir resital sunacak.

Usta kemancımız Cihat Aşkın’ı Çigan müzikleri yapan Roby Lakatos’la neşeli bir programda buluyoruz. Bir başka coşkulu program da Mediterranea’nın L’Arpeggiata dinletisi: Sanatçılar Portekiz, İtalya, Yunanistan ve Türkiye kıyılarına uzanıyorlar. Arkas Trio, Saint Saens’in 2. ve Brahms’ın 1. triolarıyla ilk kez festivale katılıyor.

Yeni kurulan Piano Trio Forte ise Manav ve Uçarsu gibi bestecilerle Bloch ve Dvorak’ı birleştirmiş. Ufuk-Bahar piyano ikilisi İstanbul Modern mekânında Ravel-Rachmaninof içeriğinde bir resital verecek. Hüsnü Aşk adlı Türk müziği icra heyeti Galata Mevlevihanesi’nde Şeyh Galip’in güftelerinden oluşan besteler çalacak. Türk yorumcuların dünyanın büyük isimleriyle harmanlanması onların artık evrensel düzeye ulaşğının göstergesi.

4-29 Haziran arasında gerçekleşecek 41. festivalin başlıca ev sahibi yine Aya İrini. Biletlerse 2 Şubat’ta satışa çıkıyor.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.