ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 10 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bugünün Mücadele Şarkıları – 3 İsyanana Gerek Var...Sayı: 1523 - 21.01.2013


Not: "Bugünün Mücadele Şarkıları" başğıyla incelediğimiz şarkılar ve sözlerinin tamamı bugununmucadelesarkilari.blogspot.com adresinden dinlenebilir/görülebilir.

 

İSYANA GEREK VAR: YENİ ARAYIŞLAR

Geçenlerde engellilerin bir protestosu için benden "3-5 şarkı" katkısı istediler. Yoldayken, "ne çalarım?" diye düşünürken, ineceğim durak geldi ve neticede emperyalist-kapitalist sistemin bugünkü temsilcisi olan AKP'nin saldırılarına karşı direnen toplumsallıkların şarkılarından birkaç tane söyledim. Eksiklik şu: engellilerin, önlerindeki siyasal-toplumsal engeli aşmaları mücadelesinde üretilen ya da buna doğrudan 'yamanabilecek' bir şarkıları henüz yok.

 

Bu girişten de anlaşılacağı üzere bu bölümün konusu, mücadele alanlarında daha çok işlevsel olarak var olan; kimi kez sırta binen, kimi kez sırta alan şarkılar.

 

ŞALVAR RAP

Bilindiği gibi, Muğla-Yuvarlakçay'daki HES Direnişi'nin bu kadar 'görünür' olabilmesindeki en önemli sebeplerden biri, orada üretilen 'HES Karşıtı Rap Şarkı'ydı. Tabi sansasyon medyasının dişine göre bir haber olması da bu taktiği güçlendirdi. Nitekim, 'Şalvar Rap' başlıklarıyla Güzelçay'daki 'Rapçi Kadınlar' ve onların derelerini, ağaçlarını, çevresini koruma mücadelesi ünlenmiş oldu.

 

"HES HES HES! Hadi be sen de!

Kes Kes Kes! Beni iyi dinle!"

 

Tabi çok türlü kültürel okumalar yapılabilir ve biraz zorlanırsa bu postmodern karakterli durum-belki- mahkûm bile edilebilir ama bu yöntemin oradaki mücadeleye çok şey kattığını da görmek gerekiyor.

 

 

BALIKÇILAR, GECE, DOĞACAK GÜN, YOKSULLUK VE ÇARESİ DE!

'Bugünün Mücadele Şarkıları' sınırlarının içerisindeki şarkılara bakınırken farkettiğim en büyük eksiklik bu şarkıların yalnızca söyleyenlerinin mikro mücadelesini içermesi. Sonraki yazılarda bahsedeceğim 'Atanamayan Öğretmenler Korosu' bunun en bariz örneklerinden. Oysa öğretmenlerin atanmaması ve genel anlamda istihdam sorunu, elbette kapitalist sistemin bir açmazıdır ve ancak bütünlüklü bir mücadele ile değiştirilebilir.

 

İSYANA GEREK VAR!

Basit bir blues ezgisi üzerindeki karşılamalı yapı ve kıtalar arasındaki doğaçlama sözlerle, gündeme göre değişebilme esnekliğine sahip bir 'slogan-şarkı'.

 

Savaşlara değil

Eğitime bütçe

Gel sen de haykır

Sömürüsüz dünya

 

Birkaç para babası

Cahilin karası

Şimdi sırada Akkuyu

Yarın sırada Sinop

Hey sen de haykır

Nükleere hayır

 

Orda bir YÖK var

Yasakçı zihniyet var

Gel sen de haykır

İsyana gerek var

 

Orda bir Tayyip var

Adamın içi dapdar

Gel sen de haykır

Devrime gerek var

(İsyana Gerek Var)

 

 

MADEM İLLEGAL BİR OYUN, HADİ İSMİNİ SİZ KOYUN!

Son dönemde, ülkedeki devrimcileri en fazla heyecanlandıran eylemler RedHack tarafından yapıldı, desek yanlış olmaz herhalde. Memurların maaşına zam yapmaktan, bakanlık sitelerini 'hack'lemeye ve muhbirlerin tespitinden, devletin 'her türlü' madara edilmesine kadar yaptıkları bir dizi eylem ile nihayet 'terör örgütü' olmayı başardılar. Suavi de bu eylemliliği 'rock'n blues' formuna sokup müziğe taşıdı:


Madem illegal bir oyun
Hadi ismini siz koyun
Sanmayın ki bu halk koyun
Hackler bir gün çobanını
Halka kazık attınız
Tek tek her
şeyi sattınız
Adalet terazisine yalnızca hile kattınız
Redhack Redhack

 Yazı Sol Gazetesi'nde 16 Aralık 2012 tarihinde yayınlandı.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.