ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Oligarşinin Bin Bir Yüzü Sayı: 1523 - 21.01.2013


Oligarşi, Yunanca “oligarcia” sözcüğünden köken almaktadır. Az sayıda kişinin egemenliği anlamına gelmektedir. Topluma ait zenginliğin büyük ve kritik kısımlarına hakim olmalarıdır.

 

Baskıların hak ve özgürlüklere karşı yoğunlaştırılmasıyla sosyal ve siyasal hakların sınırlandırılmasıdır.  Şovenizm ve  her türlü gericilik te desteklenerek  uygun zeminin yaratılmasıdır.

 

Oligarşi için  yapılanlar ve gerçekleştirilenler kendisine hizmet ediyorsa ona  uygundur. Soru sormak,eleştirmek hızlı kontrol etme ve hesap verme  etkili bir şekilde  işlememektedir.

 

Bu zümre kendi siyasi ekonomik ve çıkarları için ülkenin insanlarını harcamaktan da çekinmezler .

 

Oligarşinin işlevi,  kendisini oluşturan sınıfların düzenini devam ettirmesi için toplumdaki sosyal patlamaları engellemek ve  toplumdaki  dengesizliği gecici  olarak düzenlenmesidir.

 

Egemen anlayışın “istikrar” a vurgu yapmasındaki temelde budur.  Aralarındaki rekabet ne olursa olsun ücretlerin düşük olması onlar için uygundur.

 

Bir bakarsınız gerici olmanız istenir sonra gericilerin kralı diye gösterdiği yapılanmaları  getirir. Önemli  olan şudur ki kim daha iyi yaparsa  o  güce sahip olur.

 

Bu sistem  kendisini ayakta tutabilmek için geniş ittifaklar gerçekleştirmektedir. Emperyalizm ve tekelci burjuvazinin   üstünlüğü yer almaktadır.

 

Oligarşi kendi içinde iktidar çatışması yaşamaktadır. İktidarı alan da daha çok kazanmaktadır.

 

 Egemen  olanlar hiç bir dönemde zarar görmemektedir ve rahatlık içinde olduklarından gücü elinde tutarlar. Afrika atasözünün dediği gibi “ Filler tepişir çimenler ezilir”.Ezilen ve baskı görende halktır. Eken de biçende, üretende  ve her türlü fedakarlığı yapmaktadır.

 

 Bu konuda yapılması gerekense  tam bağımsızlıkla birlikte halk iradesinin tam olarak yönetimde olmasıyla birlikte üretenden yana olan anlayışın yerleşmesi ve soru sormak,eleştirmek hızlı kontrol etme ve hesap verme  etkili bir şekilde  işlemesinden geçmektedir.

ozgur694@hotmail.com


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.