ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Kültürün ekonomiye katkısı... Sayı: 1521 - 07.01.2013


Kültürel gelişmişliği özümsemiş ülkelerde kültürel etkinlikler ekonomilerine dikkate değer açıdan katkı sağlarken; kültürel gelişmişliği özümsemiş ülkelerde kültürün ekonomiye katkısı dile gelir boyutta değildir... Böyle bir katkının gerçekleşme olasılığı Türkiye'de  sorgulanabilir kıvama gelmek üzere gibi görünüyor... İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın (İKSV) yaptırdığı araştırma sonuçları kültürün dayandığı temellere dünyanın en gerçekçi değerini, ekonomiyi de katıyor...


"Parasız(*) kültürel katkının, paralı kültürel katkıya" dönü
şmesi mümkün müdür?..

 

40. yılını kutlayan İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV)'nin öncülüğünde yürütülen "ekonomik etki araştırması" sonuçlarına göre:

 

Dünyanın kültür sanat alanında başı çeken ülkeleri ile karşılaştırıldığında Türkiye'nin, bu alanda üretim ve tüketim oranları açışından henüz beklenen düzeye erişemediği,

 

Türkiye'de kültürel yatırımlara yapılan doğrudan devlet desteğinin Avrupa kentleri ile

karşılaştırıldığında fark edilir derecede düşük kaldığı,

 

Ayrıca:

 

İstanbul'da kültürel tüketim ortalaması kişi başı 20 Euro,

 

Avrupa'da kişi başına aktarılan kamu kaynağının, nüfusun 1 milyonu aşğı kentlerde ortalama 58 Euro. Örnek olarak Lüksemburg'da 748 Euro, Liverpool'da 600 Euro, Berlin'de 165 Euro, Venedik'te ise 99 Euro olduğu.

 

* * *


2011'de
İKSV'nin düzenlediği etkinliklere katılan izleyici sayısı 400 bin.


Bunlardan 10 bini yabancı olup bilet dı
şı konaklama, yeme içme harcamaları 17.3 milyon lira. Tüm değerler toplandığında İKSV etkinliklerinin Türkiye ekonomisine etkisi 70 milyon lira.

 

Bu rakam yıllık ciroları 40 milyon liranın altında kalan küçük ve orta ölçekli işletmeler diye tanımlanan KOBİ'lerden neredeyse 2 kat fazla.

 

İKSV ödediği vergiler ve sağladığı kamu gelirleri açışından da katkı sağlamakta.

 

Örneğin Devlet İKSV'ye 2011'de 2 milyon lira mali destek sağlamış; ancak söz konusu desteğin 3 katı kadar vergi geliri elde etmiş.

 

Yani -ustaca kullanımla- para parayı c,ekmiş...

 

Ve İKSV tek başına tam zamanlı, maaşlı, sigortalı olarak 200 kişi istihdam etmiş. Ayrıca 1000'e yakın genç, gönüllü olarak görev yapmış.

 

Görüldüğü gibi eğer ciddi boyutta düşünülüp ciddi politikalar üretilip, İKSV gibi kuruluşların artışı sağlanırsa bu girişim hem kültüre, hem insana; hem de ekonomiye belli bir katkı sağlayacak. Günümüzde hemen hiç bir olgu ekonomik çıkar gözetilmeden dikkate alınmıyor. Kültürün, yeteneğin para etmesinin realitesi Türk kültür hayatında adeta yeni ferah bir pencere açıyor. Bu pencereden bakış açısının hükümetten, devletten bakanlığına, belediyelerine, kamu kurum kuruluşlarına ve de belki de en önemlisi özel sektör tarafından görülmesinin sağlanması kültür hayatımızda ivme yaratacak gibi görünüyor.

İvme en küçüğünden başlayabilir. Örneğin hiç bir geliri olmayan "Musiki Dergisi"ne veya yılda belli bir sayıdan fazla konser verip seyirci sayısını belli bir limitten aşağı düşürmeyen müzik derneğine, topluluğuna ...

 

Konuyu musiki dergisi açışından sürdürecek olursak yapılacak küçük bir kamu yardımı bile musiki dergisinin birkaç, çalışanının olmasına, istihdam sonucunda sağlanacak reklam geliri ile vergi zincirine girmesine; yani "parasız kültürel katkının paralı kültürel katkıya dönüşmesi"ni sağlayabilir. Musiki Dergisi sadece bir örnektir. Bu bakış açısıyla yaklaşıldığında başta kültür yöneticisi olmak üzere herkesin düşününde yeni örnekler belireceğine kuşku yoktur.

 

İKSV araştırması kültür etkinliklerini, toplumun seviyesini yükseltme katkısı dışında, hem ekonomik hem de çalışan sayısı istihdam açaçısından şimdiye değin dikkate alınmayan iktisadi bir sonucu gözler önüne seriyor: Örnek açık: İKSV... İstihdam sayısı 200... Etkinlikler süresince 1.000'e yakın genç, gönüllü olarak c,alışıyor.

 

Yapılan araştırma bu açıdan çok önemlidir ki, 40. yılını kutlayan İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) kişi başı 20 Euro olan kültürel tüketim ortalamasını 2023 yılında 100 Euro'ya çıkarmayı hedefliyor.

 

* * *


Sevgili konservatuar, müzik okulu yeni mezun gençlerimiz. Sonuçlar, gelinen durum ve de gidi
şat gösteriyor ki yaptığınız sanat paraya dönüşmediği/dönüştürelemediği sürece işsiz kalacak, tıpkı inşaat işçileri gibi çalışılan iş başına verilen yevmiyelerle günü idare edeceksiniz.

 

Ta ki yukarıda aralanan kapıdan sizi refaha ulaştıracak yeteneğe ve kafa yapısına sahip bir beyni başınıza geç,irinceye kadar...

_____________________________

(*) Şimdiye değin bir şeyin maliyeti karşılığı anlatılmak istenirken "maddi, ücret vs" gibi kelimeler kullanılıyordu. Biz ele geç,en nesne olması nedeniyle insan hayatının ticari reelini, yani doğrudan "para" kelimesini kullanıyoruz.


Musiki Dergisi
www.musikidergisi.net


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.