ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


19. Mavi Nota Müzik ÖdülleriSayı: 1520 - 31.12.2012


Bu yıl 19. kez düzenlenen Mavi Nota E-Müzik Gazetesi'nin ödül törenine değindi kalemimin ucu. Öncelikle Müzik ödülleri adı altında düzenlenen herhangi bir etkinlik olduğundan 19 yıl öncesinden haberdar değildim. 2008 yılında, şu an nereden, nasıl haberdar olduğumu anımsamıyorum fakat; o yıl ses sanatçısı Dilek Türkan'ın ödül aldığı yıl haberdar olabildim ve o günden bugüne takip etmeye çalıştım.

şardan gözlemlediğim kadarıyla, ortada verilen bir çabanın olması ve tabiî ki böyle bir etkinliğin şehrimde olması dikkatimi çekiyordu. Trabzon’dan böyle bir ses çıkması ayrı bir gurur vericiydi. Takipçilikten biraz daha ileri gittiğimde ,Mavi Nota E –Müzik Gazetesi'nin bir çok müzisyen ve her meslek dalından takipçisi olduğunu keşfetmem uzun sürmedi.

Ve tabiî ki, böyle bir mücadele içinde yılmadan bulunabilmek 19 yıl dile kolay. Ödül töreni detaylarına, bu geçmi
ş 19 yıl için Mavi Nota’yı kutlamadan geçemeyeceğim. Geçen yıllarda ki ödül törenlerinde bizzat bulunmakla beraber, ödülü hak edenler yanı sıra, ödül töreni düzenleyen ve bu uğurda bir çok zorluğa göğüs geren,Mavi Nota’ya emeği geçen herkesi tebrik ve takdir ediyorum.

Bu yıl ki ödül törenine dönecek olursak, ülkemiz Orkestra
Şefleri arasından yılın orkestra şefleri kategorisinde verilen ödülleri, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Sn. Erol Erdinç ile Ülkemizin ilk kadın Orkestra Şefi unvanını alan ve aktif olan görevini Bursa Devlet Senfoni Orkestrası Orkestra Şefi olarak devam ettiren Sn. İnci Özdil ülkemiz orkestra şefleri arasından seçilerek "Yılın Şefleri" olarak hak kazanmışlardır.

Ve bu yıl ilki verilen Mavi Nota E-Müzik Gazetesi'nin karde
ş kuruluşu Mavi Nota Radyo'nun Radyo Müzik Ödülünü ,Karadeniz'in yerel sesi KTÜ Radyo almaya hak kazanmıştır. Kısa bir bilgilendirme sonrasında, bu yıl ki ödül töreninde ödül almanın yanı sıra Türkiye'de son yıllarda sanata ve sanatçıya verilen kıymet/sizliğin tanığı olmamız belki de hepimizin ortak üzüntü kaynağıydı. Uzun zamandır farkında olduğumuz fakat bir çoğumuzun ses çıkarmadığı ya da çıkardığımız seslerin cılız kaldığı gerçeğinin bir örneğiydi aslında. Biz sanat severler ya da sanat için uğraş veren gönüllü insanlar olarak, kendi içimizde seyirci kalabalığını kastederek "Bizleri anlayan olsun, az olsun öz olsun" söylemleriyle adeta kendimizi teselli eder olduk.

Oysa bir milletin kendi özünü, sözünü, dü
şüncesini, en iyi en doğru ifade ettiği arena sanat değil midir? Atatürk’ün "sanattan mahrum kalan millet, tam bir hayata malik olamaz" sözüyle neden bütünleşemiyoruz millet olarak? Böyle umutsuz düşünen bir tek ben miyim acaba diye düşünürken, şehrime gelen tüm sanatçılarla yaptığımız sohbetlerden de anladığım kadarıyla sanatta çığır açmayı beklerken, millet olarak  git gide yozlaşğımızı görmemek için kör/sağır olmak gerekiyor sanırım.

Nitekim bu sebeplerle olsa gerek ki; bu yıl ödülünü almaya gelen ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın orkestra
şefi Sn .İnci Özdil ‘in açıklamalarında da bir kadın olarak ne zor mücadeleler verdiğini ve ülkemizin sanat adına karanlık bir dönemden geçtiğini, cumhuriyet gençliği olarak yılmamamız ve değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini vurgularken, umutlu/suz olduğumuzu görmemek elde değildi.  CSO Şefi Sn. Erol Erdinç'in yoğun programı nedeniyle ödül törenine katılamamasından dolayı, onun adına ödülünü temsilen alan, şehrimiz insanı Sn. Av.Hüseyin Çıray’ın da aynı konulara dikkat çekmesi ve Kemalist Devrimin eksik kalmasından dem vurması,  bir milletin en büyük yatırımlarının sanat adına olması gerektiğine olan inancı ama maalesef ki olmadığını gözlemlememiz, günümüzde sanat adına hayli düşündürücüydü.

Karadeniz’in yerel sesi olarak ödül almayı hak kazanan KTÜ Radyoyu temsilen
İletişim Fakültesi  Dekanı Prof. Dr. Hayati Aktaş‘ın ödülü gençlerimizin hak ettiğini söyleyerek sahneye davet ettiği genç arkadaşlarımızın "Değerlerimize sahip çıkacakları" sözünü vermeleri ise umut vericiydi.

Özetle Mavi Nota Müzik Ödülleri töreni bana göre bu yıl, di
ğer yıllara nazaran buruk bir sevinç taşıyordu.19 yıl demiştik başlarken, öncelikle bu 19 yıl, yılmadan devam ettirdiği ve yılmadan devam ettireceği mücadelesinin sözünü veren Sn.Müfit Semih Baylan’ı tekrar kutlarken, her şeyden önemlisi sanat adına sanata yaraşır bir duruş sergileyen Mavi Nota E –Müzik Gazetesi ve Mavi Nota Radyo’ya başarılarının devamını dilerim.

Sonrasında böylesi özel bir duru
ş sergileyen Gazete-Radyo ödülünü hak eden tüm sanatçılarımızı ve elbette sanatın ve sanatçının yanında duran tüm katılımcılarımızı gönülden kutluyorum. Dilerim, bu ülkede sanat hak ettiği değeri görür ve sanata uğraş verenler, destekleyenler, yılmadan çaba gösterenler böylesi iç burkan serzenişlerde bulunma ihtiyacı hissetmezler.

Yeni yılın ba
şlangıcında, yeni umutlarla ve umduklarımızı bulabilmemiz dileğiyle hoşlukla kalın…

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.