ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Dans mans yok, hadi dağılın bakalım!Sayı: 1520 - 31.12.2012


8-bit sound’un en dinlenebilir halini üreten Kanadalı grup Crystal Castles, geçen ay yayımladıkları üçüncü albümleriyle (ilk iki albüm gibi üçüncü albümün de ismi yok, (III) diye anılıyor) yılın en iyi albümleri listelerinde kendileri için ayrılan yere yerleşti. Zira, albüm öncesi yayımladıkları ‘Plague’, ‘Wrath of God’ ve ‘Affection’ı duyanlar, listelerde zaten onlar için bir yer ayırmıştı.

İkinci albümde, ilk albümdeki pürüzleri biraz daha törpüleyen ikili; son albümlerinde iyiden iyiye uslanmış. Tabii yalnızca müzikal anlamda. Canlı performanslarında seyircilerinin kafasına mikrofon fırlatmaya, bodyguard yumruklamaya ve viskişişesi kırmaya devam ediyorlar. Albümün geneline bakıldığında, ikilinin tutkularının azaldığı, otokontrollerinin ise arttığı gözlemlenebilir.

Önceden servis edilen ‘Plague’ ve ‘Affection’ın yanı sıra, 12 şarkılık albümün en dikkat çeken ve kolayca adapte olunan parçaları, ‘Telepath’ ve ‘Sad Eyes’; henüz dinlemediyseniz bir kulak verin. Grubun müzikal anlamda kendini iyiden iyiye özgür bıraktığı şarkıların başında ise şüphesiz dinlemesi diğerlerine göre daha zor olan ‘Insulin’ geliyor. Kısacası, yeni albümde de synthesizer’ın izinde giden; acı, hoyrat ve karanlık sound’larından ödün vermeden yoluna devam eden grup 8-bit’le arasına belli bir mesafe koymuş. Bilgisayarın etkisinden çıkan yeni sound’ları için “eskiye nazaran” daha temiz denebilir. İlk iki albümün “acı verirken dans da ettiren” muhteviyatı üçüncü albümde yerini “acı verirken dans mans ettirmeyen” bir atmosfere bırakmış. Alice Glass’ın insanın karnına karnına yumruk atan, pürüzlü ve boğuk vokali ise yerli yerinde duruyor. Merak etmeyin.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.