ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Erşahin'in yeni Norah Jones'u Sissy ClemensSayı: 1518 - 17.12.2012


İlhan Erşahin'in New York Nublu'dan çıkma projesi Wax Poetic, Babylon'a konuk oluyor. Erşahin, ekibin vokalisti Sissy Clemens için "Birçok star kadar yetenekli. Norah Jones'u ilk duyduğumda da böyle olmuştum" diyor.

 

Wax Poetic’in güncel kadrosundaki vokalist Sissy Clemens yeni bir isim. Nasıl bir araya geldi son kadro?

Sissy ile seçmeler esnasında tanıştık. Albüm için, yaklaşık 15 kadın şarkıcıyla denemeler yaptık. Sonra bir gün bir arkadaşımın önerisiyle Sissy’yi dinledim ve çok beğendim sesini. Norah Jones’la tanışğımda, onun sesini duyduğumda da aynı şeyleri hissetmiştim. Çok benzer bir durumdu. Klavyemin arkasındaydım, bir şeyler çalıyordum, Sissy şarkı söylemeye başlar başlamaz, duyduğum şeyden çok etkilendim. Birçok star kadar yetenekli biri. Gitarda Zeke Zima var, eski arkadaşımdır. Davulda Kenny Wollesen var, neredeyse 20 yıldır birlikte çalıyoruz onunla zaten. Basçımız Tina Kristina ile iki yıl önce Nublu’da tanışştık. Kendi projesiyle Nublu’da sahneye çıkıyordu, sonra birlikte doğaçlama bir şeyler çalmaya başladık ara sıra ve şimdi grupta! Bazen Gabriel Gordon bize katılıyor vokal için. Ben de genelde klavyenin başındayım, bazen de saksofon. Albümde de vokallerde; Gabriel Gordon ve Sissy Clemens üçer şarkı, Natalie Walker iki şarkı, Norah Jones ve Jovanotti de birer şarkı söyledi albüm için. Şu an ABD ve Fransa’da satışta; dağıtımla ilgili sorunlar sebebiyle Türkiye’de henüz ulaşılabilir değil, ama olacak.

 

‘On A Ride’, öncekilere nazaran daha az Türk tınlayan bir albüm. Bu farklılık neden kaynaklanıyor?

Aslında Wax Poetic’in her zaman bir New York konsepti vardı. Birkaç sene önce “ İstanbul , Brasil, Copenhagen” serisini yapmıştık ama farklı tınlayan bu üç kayıt aslında daha çok benim eş dostla kaydettiğim şeylerdi. Şimdi bu albüm ‘On A Ride’, nihayet Wax Poetic’e ait bir albüm.

 

Wax Poetic’i kişi bazlı tanımlamadığınızı biliyoruz. Projenin geleceği için neler öngörüyorsunuz?

Wax Poetic her zaman bir gruptan çok, bir projeydi. Hiçbir zaman belli bir güzergahı takip etmedi. O yüzden nereye doğru evrilir hiç bilemiyorum.

 

Birçok başka projenin de içindesiniz. Neden bu kadar çok projeye dahil olma ihtiyacı hissediyorsunuz?

Yedi grup, iki gece kulübü ve bir plak şirketi... Hepsini canlı ve ayakta tutmaya, yaratıcılıklarını sürekli kılmaya çalışıyorum. Bu ne kadar doğru ya da sağlıklı bilmiyorum ama seçtiğim yol bu. Birçok kere sadece bir projeye, örneğin Wax Poetic’e odaklansaydım acaba neler olurdu diye düşündüğüm oldu, ancak diğer tarafta da, tamamen farklı müzikler, konseptler deneyimleme hazzı var. Ki beni canlı tutan da bu meydan okuma zaten.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.