ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Janis sesli bir âdemSayı: 1518 - 17.12.2012


1980 Kudüs doğumlu. Şarkıcı, söz yazarı, besteci. Şimdilik rafa kalkmış olsa da folk& rock ile iştigal eden ‘Asaf Avidan & The Mojos’ grubunun lideri. Kendisini tanımaya başladığımız 2008’den beri Janis Joplin’in reenkarnesi. Bazı eleştirmenlerce ‘yeni Mesih’, ‘boğuk sesli melek’, ‘doğanın gücü’, ‘ Bob Dylan ve Janis Joplin’in gayri meşru çocuğu’. Gayri meşru ifadesi tabii biraz zorlama ama teşbihte hata olmaz diyelim. Hülasa yetenekli müzisyen Asaf Avidan… 12 Aralık’ta İstanbul Jolly Joker'da; 13 Aralık’ta İzmir Bios Bar’da sahneye çıktı, meraklısı çoktu.


Avidan’ın anne ve babası
İsrail Dışişleri Bakanlığı’nda diplomat oldukları için çocukluğunun dört yılı Jamaika’da geçmiş. İsrail’de mecburi askerliğini tamamladıktan sonra Kudüs’ün Bezalel Sanat ve Tasarım Akademisi’nde animasyon okumuş. Final projesi olan ‘Find Love Now’ ile o yıl Hayfa Film Festivali’nin kısa film kategorisinde birinci olmuş fakat uzun zamandır birlikte olduğu kız arkadaşından ayrılınca Kudüs’e geri dönmüş. Animasyon yaşamının da sonu olmuş tabii bu ayrılık. Ondan sonra hobi olarak uğraşğı müziğe tam zamanlı geçiş ve gerisi malum…


Gönül yarası sonrası yaptı
ğı altı şarkıyı ‘Now That You’re Leaving’de toplayan Avidan tam da o aralar The Mojos’la müzik yapmaya kendisini kaptırınca ilk defa 2007’de stüdyoya girip ‘The Reckoning’i kaydetti. Bu albüm muazzam bir hayran kitlesi edinince de kardeşi ve menajeri Roie Avidan ile Telmavar Plak Şirketi’ni kurdu… Böylece Mart 2008’de piyasaya çıkan ‘The Reckoning’ İsrail’de şimdiye dek bağımsız bir plak şirketi tarafından elde edilen en yüksek satış rakamına ulaştı. Çeşitli mecralar tarafından ‘Yılın Albümü’ seçildi.


Bu arada hikâyeler birikti… Grubun ikinci albümü ‘Poor boy/Lucky Man’in çıkı
ş şarkısı, kalbinin olacağı yerde koca bir boşlukla doğan bir gencin hikâyesini anlatıyordu. Bu gencin zavallı mı yoksa şanslı mı olduğunun yorumunu dinleyenlere bırakmak için albüm orijinal olarak iki farklı isim ve kapakla Nisan 2011’de piyasaya sürüldü ve yine sepet sepet ödül topladı.


Üçüncü albüm de öyle, hafife alınacak gibi de
ğildi. Kör ve inatçı bir kaptan ile sadık mürettebatının ölümsüzlüğü arayışı, yolculuğun sonunda dönecek bir evleri olmadığını bildikleri için kendilerini tanrılar diyarını bulmaya adayışları ve ucunda ölüm olmayan bir hayatın anlamsızlığını anlamalarını konu ediniyordu ‘Through the Gale’…İyi oldu, güzel oldu ama Robert Plant, Ben Harper, Lou Reed gibi ‘abi’lerle çıktıkları turnenin devamında gruba bir süre ara verildi. Avidan bu arada solo ve ikili akustik konserlere devam etti.


Gogol Bordello ve Balkan Beat Box ile ismini sıkça duydu
ğumuz Tamir Muskat’la çalışan Asaf Avidan ‘retro-fütüristik folk-punk’ olarak tabir ettiği solo albümü ‘Different Pulses’ın dumanı tüterken buralara geldi, başımızın üstünde yeri var…


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.