ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Çelik'in MiladıSayı: 1517 - 10.12.2012


Müzik kariyerine İzel & Çelik & Ercan üçlüsü ile başladı, ama kendisini solo kariyeri ile ifade edebildi. Hem romantik, hem agresif,  hem duygusal hem kavgacı. Bazı durumlarda sektör için , bazı durumlarda Atatürk Cumhuriyeti için kavga  etti ve hiçbir aşamada sözünü esirgemedi. Bu bugüne kadar alışğımız popçu kalıplarının dışında davrandı.  Bu duruşuna müzisyenliğini de ekleyince dört dörtlük bir karakter yaratmayı başardı. Doksanlı yılların ortalarında başladığı solo kariyerine ardı ardına hit şarkılarla günümüze kadar devam etti. Başarıyı yakaladıktan sonra akranlarının aksine popüler kültürün güzel rüzgarına kendisini kaptırmak yerine sosyal sorumluluklarının farkına vardı ve düşüncelerini açık açık paylaşmaya başladı. Bu, her doğru söyleyeni dokuz köyden kovdukları gibi ona da olumsuz etki etti.Sistem üretmek ve tüketmek üzerine kurulmuşken,sorgulayan  ve düşündüren bir popçuyu barındıramazdı. Bunun o da farkına vardı ve kendisini iki binli yıllarda yavaş yavaş geriye itti.

 

 

Çelik için çok şey söyleyebilirsiniz, kimisi onu sever , kimisi onu dobralığından dolayı sevmez. Magazin basını ile hiç ilgisi olmaz, onun için onu magazin programlarında görmek nerdeyse imkansızdır. Atatürk’ün liderlik ve dehasına duyduğu hayranlığı her defasında dile getirir, onun için albümlerinde özel şarkılar besteler ve  onları gençlerle paylaşır.Onu bir magazin programında değil bir açık oturum veya tartışma programında görmek mümkündür. Bu yönleri ile ele alındığında sistemin desteklediği popüler müzik şarkıcılarının çok dışında bir çizgisi olduğunu düşündüğüm ÇELİK işin kolayına kaçıp pop kültürü ile daha fazla iç içe kalarak , sosyal sorumluklarını bir kenara itip  müzik yapsaydı çok daha fazla para , şan , şöhret kazanabilirdi. Ne mutlu bize ki  pop müzikte kalıpların dışına çıkmayı başaran bir  Çelik’imiz var.

 

 

Çelik bugünlerde “Milad” adını verdiği kariyerinin en iyi bestelerinden oluşan albümünü müzik marketlere sunmanın heyecanını yaşıyor. 1994 yılında başlayan solo müzik kariyerine onlarca hit sığdırmayı başaran usta müzisyenin bu albümü epey ilgi çekecek gibi. Son yıllarda iyice kabuğuna çekilen ve pop kültürünün dışında ki kimliğini dejenere olmuş kimlikten koruyan bu genç adam, şimdi pop kültürünün kendisine sunduğu popülizmi günümüz sound ve yorumları ile yeniden müzikseverle paylaşıyor. Aslına bakarsanız bu albüm onun pop kültürünün bir ikonu olduğu dönemlerde seslendirdiği hit şarkıları içeriyor, ama en önemli farkı o şarkılar yıllanmış şarap gibi , değişen duygular ve yaşanmışlıkların kattığı değerlerle yeniden yorumlanıyor.

 

GENÇLERİ HEDEFLEYEN BİR ALBÜM

“Milad” iki cd’lik bir albüm. Albümünde “3G” adını verdiği yeni şarkısının dışında toplam 29 şarkılık bir seçki sunmuş. Şarkıların bir bölümünü remix mantığı ile düzenlerken bir bölümünü de akustik lezzetlerle hazırlamış. Akustikler günümüzün olgun Çelik’inin izlerini gösterirken , remixler gençleri hedef almış. Siz bu düzenlemeler  gençleri hedef almış dediğime bakmayın, şarkıların düzenlemeleri gençleri hedef alsa da piyasadaki pek çok düzenlemeden kat ve kat  iyi olmuş.

 

 

Çelik “Milad” adını verdiği albümünde yer alan yeni şarkısı “3G” ile günümüzün popüler teknolojisinin adını kullanarak ilginç bir şarkıya imza attı. Ben albümde yer alan akustik düzenlemeleri çok beğendim,bu arşivlik çalışmaya ister bir best of deyin, ister remix albüm. Çelik her şeyiyle bir arşivlik albüm hazırlamış, şiddetle tavsiye ederim.

 

Albümde Yer Alan Şarkılar :

 

Remixler

 1. 3 G

 2. Ateşteyim

 3. Hercai

 4. Sen Yoluna Ben Yoluma

 5. Meyhaneci

 6. Cici Kız

 7. Bu Şehirde

 8. Nazına Ölüyorum

 9. Sen Yoluna Ben Yoluma

 10. Hercai

 11. Dongi Dongi

 12. 3 G Remix

 13. Sen Yoluna Ben Yoluma

 14. Bu Şehirde

 

Akustikler

 1. 3 G

 2. Benimle Kal

 3. Al Başını Git

 4. Ayrılık

 5. Arasan Da Aramasan Da

 6. Kızımız Olacaktı

 7. Bu Şehirde

 8. Kod Adı Aşk

 9. Yapma

 10. Bırak Da Git

 11. Mesaj

 12. Yok

 13. Selam Söyle

 14. Affet

 15. Yaş 35 Oldu

 16. Dert Yakamdan Düşmüyor

 17. Hercai

 18. Dilberim

 19. Nazına Ölüyorum

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.