ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Gangnam Style Sayı: 1516 - 03.12.2012


Bu yıl uluslar arası müzik piyasası bir Koreli müzisyenin ortaya attığı bir müzik ve dans türü ile çalkalandı.  Yaratıcısının adı Park Jea Sang kısa adıyla PSY adlı bir Kore’li vatandaş. 2012 yılının Temmuz ayında yayınlanan “Gangnam Style” adlı şarkı ,  ilginç dans figürü ve basit müzik türüne bakılmaksızın çok ciddi bir ticari başarı yakaladı. Şarkı dört ayda Youtube’da 830 milyon kez izlendi ve dinlendi. Bu rakam şarkıyı Quinnes Rekorlar kitabına soktu. iTunes’da ABD ve Kanada dahil otuzu aşkın ülkede en çok satan şarkı oldu.


Uzaktan bakınca ço
ğumuza saçma sapan gelebilecek figürlerden oluşan bu dans ve show yerel bir kültürden hareket  ederek global pazarda büyük başarı yakaladı. ”Gangnam Style” Kore’de yaşayan kalantörlerle dalga geçen uydurmasyon bir laftan türedi.  Bu lafın hiçbir anlamı yok, bizdeki tikky’lerle dalga geçen şarkılara benzer  bir içeriğe sahip.

 

“Gangnam Style” bizde İsmail YK tarzı müzik üreten bir Kore’linin yarattığı müzik türü. Bizde olsa dalga geçerdik, ama Kore’de öyle olmadı, bu yerel eğlence bir anda bir dünya eğlencesine dönüştü. Universal müzik Kore bu şarkıyı aldı ve dünyaya dinletti. Şarkı Türkiye’de de ciddi bir başarı yakaladı, özellikle gençler ve çocuklar bu türü çok sevdi. TTNET Müzik adlı dijital müzik platformunda en çok dinlenen yabancı şarkı, genel listede ise dördüncü sıraya kadar yükseldi ve ben bu yazıyı yazarken 274.558 kez dinlenmiş. Bu sayı artmaya devam edecek.


Bu örnek ülkelerin kendi yerel kültürlerini global pazara nasıl pazarlaması gerekti
ğine dair çok iyi bir örnek. Biz ülke olarak yerel kültürümüze hiç ama hiç saygı duymuyoruz ,  bu ülkede yerel kültür hep horlanıyor , küçük görülüyor ve tukaka ediliyor. Bu şarkı bizden çıksaydı dalga geçer sahiplenmezdik,bırakın global pazarda başarılı olmayı daha yerli pazarda iken ipini çekerdik.

 

MERAKLA BEKLENEN İSİM


Hep söylüyorum  kendi kültürünü yok etmede en ba
şarılı ülke Türkiye. Benzer bir olay kolbastı müziği ve tarzı içinde geçerli. Bu müzik türü son yıllarda Türkiye sınırları içinde çok ciddi başarılara imza attı. Geçen sene yazdım ,  dedim ki “Eurovision’a Kolbastı ile gidelim” dedim. TRT Eurovision sanatçısını yakında açıklayacak, yine bir facia isimle karşılaşmaktan korkuyorum. İnşallah yine sözde alternatif müzik üreten , sözde gençlerin çok sevdiği  tartışmalı bir isim çıkmaz karşımıza. Çıkarsa da çok samimi söylüyorum bir Eurovision araştırmacısı olarak artık üzülmeyecek ve konuyla ilgilenmeyeceğim Çünkü artık “Eurovision’a Kim Gitmeli” ve benzeri soruların yanıtlarını tartışmaktan bunaldım.


Bu Gangnam Style adlı
şarkı ve dans figürlerini incelerken şöyle bir düşündüm , bu TRT için bir fantezi gibi olacak ama her defasında “bizden bir şeyler olsun” diyen İbrahim Şahin yarışmaya bizden bir müzik türü ve dansı olan “Kolbastı” ile yarışmaya katılsa ne olacak ? Avrupa için sıradan gözüken hiçbir şey ifade etmeyen bir rock veya alternatif müzik yorumcusunu yarışmaya yollayıp tereciye tere satmaktan vazgeçip bizden bir şeylerle yarışmaya katılsak ne olacak ? Biz son yıllarda ne yapıyoruz? Tereciye tere yolluyoruz, onu yaparken de içine bizden bir saz koyup karışık bir çorba hazırlıyoruz.

 

Bir fanteziye imza atın, nasıl olsa eleştirileceksiniz, nasıl olsa yine herkes üstünüze hücum  edecekler.O zaman bir farklılık yapın. Bu sene farklı bir şey konuşalım. Eğer elin Kore’lisi saçma sapan bir dans figürü yaratıp yerelden globale gidebiliyorsa bunu bir Türk’te yapabilmeli. Bu ülke dünyanın en zengin yerel motiflere sahip ülkelerinden biri , biz bu yerel motifleri bir kenara atmak yerine pişirip global pazara sunmalıyız.Bizde kendi Gangnam Style ‘ımızı dünyaya sunmalıyız.  Bunu yapmanın en iyi yolu da Eurovision şarkı yarışması. Dilerim TRT yetkilileri bu çağrımı kaile alır.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.