ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


40 bin kere 'Mashallah'!Sayı: 1511 - 30.10.2012


İki nefes kesici bikinili seksi genç hanım, iki kas yumağı yakışıklı çocuk ve serinin son halkası gözlüklü içine kapanık arkadaş modeli. Hepsi koca tekerlekli bir arabaya doluşup, gizemli bir ormanın derinliklerinde bulunan ve içlerinden birinin amca/hala/dayı/teyze’sinden kalma dağ kulübesine doğru yola çıkarlar. Hedef belli: Çılgınca eğlence, baştan çıkarma ve seks! Araba hızla yola devam ederken yapılan helikopterli hava çekimlerinde sırtını heavy metal’e dayamış güçlü bir hard rock şarkı duyulur. Hatta kahramanlarımız bu şarkıyı söyleyerek mutlulukla kafa sallamaktadır. Bu heyecanlı şarkı aslında dakikalar sonra hepsinin sırayla kıtır kıtır kesileceğinin garantisidir. Başrolü kapan hanım kızımız hariç! Onun katille 20 ila 25 dakika sürecek bir hesabı olacak. Bahsettiğimiz, 1980’lerin başından bu yana çekilmiş sayısız korku filminin giriş bölümünden başka bir şey değil. Günümüz korku sinemasında da bu klasik formülden asla vazgeçilmedi. Nedense Heart’ın müziğinin böyle leziz bir ‘genç katliamı’ filminin giriş ve çıkışına çok yakışacağını düşünürüm hep. Geçenlerde yine aklımdan bunu geçirirken bir de baktım avuçlarımda grubun 14’üncü stüdyo albümü ‘Fanatic’ duruyor.
Bir dönem mükemmel vokalinden ziyade kilolarıyla anılan Ann Wilson ve ilerleyen ya
şına rağmen seksapelinden hiçbir şey yitirmeyen kız kardeşi Nancy’den kurulu Heart, dile kolay 40 yıldır ellerinde tuttukları kalbimizi bırakmaya pek niyetli görünmüyorlar. Grubun bundan önceki stüdyo albümü ‘Red Velvet Car’ için de direksiyon başında olan Ben Mink’e emanet edilen ‘Fanatic’ ziyadesiyle güçlü ve titiz bir prodüksiyon. İtiraf etmek gerek ki Mink ve Wilson kız kardeşler birbirlerine biraz daha alışş görünüyorlar. ‘Red Velvet Car’, ‘Fanatic’in yanında biraz ezilip büzülüyor. Hatırlarsınız 1987 tarihli ‘Bad Animals’, barındırdığı ‘Alone’un da etkisiyle grubun kariyerinde ikinci bir kırılma noktası olmuştu. ‘Fanatic’in yeni bir kırılma noktası olduğunu söylemek zor. Diğer yandan onlardan da böyle bir patlama beklemek Ann ve Nancy’e büyük haksızlık olur. Ama en azından hiç yorulmadıklarını bilmek ve hâlâ babalar (hayır seksist değilim, analar da olabilir!) gibi hard rock müzik yaptıklarını bilmek güzel. Ben Mink’in fazlasıyla güçlü ve derin country geçmişinden de izler barındıran albüme adını veren açılış şarkısı ‘Fanatic’ dışında ‘A Million Miles’ ve ‘Corduroy Road’ da tam biraları havada tokuşturmalık! Albümün iki de sürprizi var. Biri Sarah McLachlan’lı ‘Walkin Good’. Diğeri ise ‘Mashallah’! Yanlış okumuyorsunuz, şarkının adı gerçekten bu. Kullanılan yaylılarla derinden derine oryantal bir hava da kazanan düzenlemesi ziyadesiyle başarılı. Tüm hayatlarını adadıkları biricik gruplarının 40’ıncı yılını kutlamaya hazırlanan Ann ve Nancy’e bir değil 40 bin kere ‘Mashallah’!

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.