ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Ateş dansçılarına uçan tekme!Sayı: 1506 - 01.10.2012


Popüler müziğin kayıtsız/şartsız hepsi birbirinden sevimsiz üstelik çirkin mi çirkin apaçi tanrıçalara (isim vermeyelim, sonra kıyamet kopuyor) teslim olduğu şu acımasız dünyada insanın kulağı biraz da ‘şekerleme pop’ aramıyor değil. Sizi düşünmeye zorlamayacak, içi bomboş aşk hikâyeleri anlatan, radyoda çaldığında direksiyon başında eski bir çamaşır makinesi merdanesi gibi sağa sola kıvrıldığınız cinsten... Carly’nin ikinci stüdyo albümü ‘Kiss’ işte tam da böyle bir prodüksiyon. Sakız gibi çiğnedikten sonra şekeri bitince yağlı kâğıda sarıp vedalaşmak gerek.
‘Call Me Maybe’ efsanesinden uzun uzun bahsetmemize gerek olmamalı. ‘Albüm ya da single satın almak’ eyleminin çoktan tarihe karı
şğı, neredeyse herkesin tek gözünde siyah bir bant olduğu günümüzde ‘Call Me Maybe’, 8.5 milyon barajına ulaşarak tüm zamanların en çok dijital kopya satan şarkılarından biri olmakla kalmadı, Gotye’nin marş gibi ezberlenen ‘Somebody That I Used To Know’unun 10 milyonluk çılgın rekorunun ardından yılın en çok satan ikinci şarkısı da oluverdi. İlk dinlemede son derece sıradan bir pop şarkısı hissi veren ‘Call Me Maybe’, ikinci dinlemeden sonra beyninizin içine virüs gibi yerleşiyor. Ve daha korkuncu da dilinize fena şekilde yapışıyor. Zombilerin arasına hoş geldiniz. Kolaysa aklınızdan ve ağzınızdan çıkarmayı deneyin bakalım! Anlaşılan o ki Amerikan Olimpiyat Yüzme Takımı için de durum farklı değil. Bu şarkının üzerine kurguladıkları ve internette fırtınalar estiren hatıra videosundan haberiniz vardır muhakkak. Peki ya Connecticut New Haven’daki gönüllü 3Penny Chorus and Orchestra’nın çoksesli inanılmaz denemesini hâlâ izlemediniz mi yoksa! Hazır video demişken, ‘Call Me Maybe’nin sadece Carly’nin resmi Youtube sayfasında an itibariyle 275 milyon kez izlenmiş olduğunu da hatırlatalım. İtiraz bayrağınızı çekmeden önce neyle karşı karşıya olduğunuzu bilin...
Aslında bir folk
şarkısı olması düşünülerek yazılan ancak kendini bir anda pop/disco temalı bir gençlik mitine dönüştüren ‘Call Me Maybe’ dışında albümde ikinci bir bomba bulamadık. ‘Kiss’ için bir süre sonra sarkıyor, biraz da bunaltıyor bile diyebiliriz. Zira tüm şarkılar ‘Call Me Maybe’den türetilmiş gibi. Düzenlemelerin hepsi birbirinin aynı. Tempo hemen hemen hiç değişmiyor. Size döndüre döndüre aynı şarkı çalıyormuş hissi veriyor ki bu da bir süre sonra ilk gördüğünüz duvara kafa atmanıza bile sebep olabilir. İşin sonunda bu albüme bayılmadık doğru. Ama yine de elinizi sallasanız elli ateş dansçısına çarptığınız şu fena günlerde 15 yaşındaki tatlı kızlar için yapılmış sıradan bir pop albümü bile bazen insana ilaç gibi gelebiliyor. Anladınız siz!

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.