ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 10 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Yeniden Merhaba...Sayı: 1502 - 17.09.2012


Bir buçuk aylık bir aradan sonra yeniden merhaba sevgili dostlar.  Mavi Nota Müzik Gazeteniz, yaptığı yeni düzenlemelerle sizlerle birlikte.

Gazetemizi kurulu
ş aşamasında bilgi ağırlık olarak tasarlamıştık. Ancak geçen süreç içinde gündem yoğunluğundan bilgi ikinci sıraya düşünce, doğal olarak gazetemizi yeniden düzenleme gereği hasıl oldu ve bizde bilgi ağırlık tasarlanmış olan gazetemizi, haber ağırlık olarak yeniden düzenledik.

Ancak bu düzenleme sonucu gazetemizin önceden var olan sayfaları aynen yerinde durmaktadır. Bir internet veri bankası olma amıcını da güden gazetemiz aynı misyonunu aynen sürdürmektedir.

Özel haberlerimizle öne çıkmayı amaçladı
ğımızı da ayrıca belirtmek istiyorum. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı devlet sanat kurumlarının şu kritik süreç içinde nelerin beklediği hususunda yapacağımız özel haberler kuşkusuz önem taşıyor.

Önceden oldu
ğu gibi!

Sevgili dostlar,

Müzi
ğin iyice emperyalizmin hizmetine girdiği çok çalkantılı bir süreç yaşadığımız kuşku götürmez.

Unutmamalıyız ki müzik endüstrisi fa
şizan bir sektördür. Mutlu, sevimli, sakin, rahat küçük burjuvalara vale hizmet sunar müzik endüstrisi. Getirdiği yeni müzik akımlarıyla, dinleyicinin kafasını maskeli baloya çevirir resmen...Dolaysıyla, mevsimsiz zürafanın düşkünü beyaz giyer kış günü misali müzik sanatı üzerine kurgulanmış sosyalist öyküyü o kadar ucuzlatır ki, bunun yaparken, en değerli müzik dinleyicisi dahi aşağılama eğilimindedir. Bu nedenle faşizan müzik endüstrisinin günahlarından arınarak özgürleşmesi için, faşizan kapitalist çürümenin kuşattığı tüm gövdenin, çıkar ilişkileri ağının parçalanması,  çürüyen zihniyet ıslağından sonra olur ancak...

Bunun yanı sıra dinleyici, yani müzi
ğin tüketicisi , toplumsal mülkiyet bilgisini kuşanmış, hazmetmiş, ev ödevini yapmış, hazır geliyor diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Dinleyici hiç bir zaman hazırlıklı de
ğildir bu konuda. Bu nedenle müzik endüstrisinin dinleyiciyi herhangi bir konuda yönlendirmesi kolay olacağı gibi, çoğunlukla beyinlerinde mekan kurmuş olan para babalarının dediği olur.

Bunlardaki en önemli araç ise müzik festivalleridir.

Ülkemizde özellikle yaz mevsiminde birbiri ardı sıra ba
şlayan müzik festivallerinin sayısı dikkat çekicidir.

İlk bakışta yararlı gibi görünen bu tablo aslında faşizan müzik sektörünün bir başka alanda uzantısıdır.

Sevgili dostlar, bu konuyu da böyle açtıktan sonra, son sözümü söyleyim. Bundan böyle sizlerle haftanın iki günü birlikte olaca
ğız. Bir süreliğine devam edecek olan bu durum sürecin akışına göre ilerki günlerde değişebilecektir.

Per
şembe günü görüşene değin esen kalın sevgili dostlar.


Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.