ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


'Tutarlı ve başı dik' bir sanatçıydı Mimaroğlu!Sayı: 1500 - 31.07.2012


Değerli dostlar,

Yedi yıldan bu yana "bilgi" a
ğırlıklı olarak sürdürdüğümüz yayınımızda 1500. sayıya ulaşş bulunuyoruz.

Bu nedenle çok mutluyum.

Siz de
ğerli müzik dostlarımızın desteği ve ilgisiyle bugünlere ulaştık. Ve bugünden itibaren gazetemizin görünümü görsel anlamda daha da zenginleştirerek yolumuza devam ediyoruz.


İ
lginiz ve desteğinizle anlam bulacak olan bu birlikteliğin müzik camiasına yararlı olmasını diliyorum.

Ve
şimdi gelelim başlık konumuza sevgili dostlar.

Besteci, yazar, müzik ele
ştirmeni İlhan Mimaroğlu için “Benim pirim, rol modelimdi” diyen besteci Alper Maral, Mimaroğlu’nun politik vurguları olan elektronik müziğin, dünyadaki en önemli ismi olduğunu söylüyor. Kitaplarının yayıncısı Pan Yayıncılık’ın ev sahipliğinde gerçekleşen anma toplantısıyla da ufacık bile olsa bir vefa borcu ödediklerini düşünüyor.

Geçen hafta yitirdi
ğimiz Mimaroğlu için İstanbul’daki Pan Yayıncılık’ta toplanan dostları ve takipçileri arasında Ahmet Yürür, Özkan Manav, Dağhan Baydur, gazetemiz yazarı Evin İlyasoğlu, Murat Meriç, Perihan Önder-Ridder, Metin Solmaz, Orhan Kahyaoğlu, Meliha Doğuduyal, Nurşen Bakır, Meral Çulha, Lila Plak’tan Dilek İçinsel, Tunçel Gülsoy ve Mimaroğlu’nun New York’tan arkadaşları da bulunuyordu.

“Son derece tutarlı ve ba
şı dik bir yaşam sürdü ve bizlere birçok yapıtıyla çok önemli şeyler bıraktı” diyen Maral, toplantıda da yönlendirici rolünü üstlendi. Mimaroğlu’nun sanatçı kişiliğini, besteciliğini anlatan bir konuşma yaptı, kitaplarından bölümler okudu ve açıklamalarla onun müziklerini dinletti. Mimaroğlu’nun tüm kitaplarının ve plaklarının sergilendiği anmada ayrıca İlyasoğlu, Baydur, Doğuduyal ve Yürür de konuşmalarıyla katkıda bulundu.

İlhan Usmanbaş’tan dostuna mektup

 

Anmada, rahatsızlığı nedeniyle toplantıya katılamayan besteci İlhan Usmanbaş’ın, 60 yıllık arkadaşı Mimaroğlu’na 2006’da gönderdiği bir mektup da okundu. Usmanbaş’ın “2006 tarihli bu açık mektubum eline geçmediyse, 20/07/2012’de onu tekrar gönderiyorum sana; bu kez ulaşacağına eminim. İ.U.” dip- notuyla anmaya gönderdiği mektubu Murat Meriç okudu.

“Sevgili
İlhan,

(...) Biliyor musun, ta Ankara Bahçelievler’de kar
şılıklı evlerde oturduğumuz zamanları, hani birlikte çalmak için yazdığın klarnet-viyolonsel parçalarını çalışğımız günlerde, 1950’lerin ortalarında ekonomisi giderek bozulan günleri; ‘Enflasyonla mücadele edeceğim, kiracımın kirasını arttırmayacağım, ancak böyle savaşılır enflasyonla’ diyordun. Bu davranışının bir şaka olmadığını gene yıllar sonra, 1997’de Pan Yayıncılık’ta yayımladığın ‘Yokistan Tasarısı’ adlı anayasa taslağında gördüm. Minicik bir kitapçık. Vatandaşğa girişten sonunda yok oluş koşullarına kadar bir bir açıkladığın yaşamın bütün aşamalarını.

O zaman aklıma geldi senin bir hukukçu da oldu
ğun, Ankara Hukuk Fakültesi mezunu. Gene de ancak bir müzikçinin düşünebileceği bir anayasa çıkmıştı ortaya. Bilmem daha sonra işine yaradı mı hukukçu olmak. Mektuplarının birinde bana yazmıştın; ‘Çok mutluyum, geçen sene çıkmış olan bir plağım dört adet sattı’ diye. Hukukçu olman telif haklarını kovuşturmak için işine yaramıştır, değil mi? Ne olursa olsun, bugünkü dünyamızda bizim yapımızdaki bestecilerin böyle saçma sapan sıkıntıları olmadığını biliyoruz. Üstelik bundan şikâyet ettiğini de hiç hatırlamıyorum.

Biz besteciler sanki ba
şka bir dünyada yaşıyoruz diye düşünüyorsun sen de, değil mi? Eh işte, arada sırada bugün burada yaptığımız tören gibi, birileri uzaklardan bizlere bir selam gönderirse, gözümüz yaşararak değil, içten bir gülümsemeyle ‘Sağ olun’ deriz ancak.

Ben ve Atıfet senin ve Güngör’ün gözlerinden öpüyoruz.”

Posta kutumuza dü
şen bu güzel mektubu sizlerle paylaştıktan sonra yeniden buluşmak dileğiyle hepinize esenlikler diliyorum.

Sevgiler, saygılar, iyi tatiller...


Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.