ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Eminim dans pistinde de bir klasiksin!Sayı: 1500 - 31.07.2012


Eğer iflah olmaz bir Elton John hayranıysanız, -ah elbette- bir de deneyselliğe açıksanız o zaman bu yaz karşınıza çıkan en iştah açıcı albümle karşı karşıya olduğunuzu söyleyebilirim. Diğer yandan Elton John hayranı değilseniz, deneyselliğe kapalıysanız ama yeni nesil elektro-dans-pop’tan pek hoşlanıyorsanız yine de çekinmeyin buyurun lütfen. Empire of the Sun’ın yaratıcılarından biri olan Nick Littlemore’un bundan çok uzun seneler önce okuldan arkadaşı Peter Mayes ile birlikte kurduğu ve ismini silahın ateş alması sırasında çıkardığı ‘pah-now’ (Türkçe düşündüğümüzde bambaşka bir şey oluyor tabii) sesinden alan Pnau’un 2008 yılında gizlice başladığı remiks proje, nihayet tamamlanıp sandıktan çıkarıldı. Çıkarıldığı gibi de İngiltere listelerine bir kafa darbesiyle zirveden yerleşmeyi başardı. Kısa zamanda gelen belki de beklenmedik bu başarı albümün kısa sürede çok sayıda ülkede de oldukça tutacağının bir göstergesi gibi.

Popüler müzikte daha önce e
şine benzerine pek rastlamadığımız bir durumla karşı karşıyayız. Zira Nick ve Peter, Elton’ın tüm kariyerine değil sadece 1970 ve 1976 yılları arasında gerçekleştirdiği stüdyo kayıtlarına odaklanmışlar. Albümde yer alan sekiz prodüksiyonun tamamı bu periyotta kaydedilmiş farklı şarkılardan seçilen elementlerin bir-araya gelmesiyle oluşturulmuş. Bu durum bazı şarkılarda (Phoenix’te olduğu gibi) dokuz şarkının eklemlenmesine kadar uzanıyor. Gözünüzü kapattığınızda ‘Sorry Seems to Be the Hardest Word’den ‘Goodbye Yellow Brick Road’a kadar üzerinize yağmur gibi yağan tonla klasiği ufacık ipuçları eşliğinde keşfetmek, zaman zaman bilmece çözmek kadar zevkli olabiliyor.

İşin ilginç yanı tüm prodüksiyon buram buram Scissor Sisters kokuyor; en azından bana öyle geldi. Yani Elton’ın vokalleri Jake Shears üzerinde ne kadar etkili olmuş meğer, bunu bir kez daha anladım. Sonuç olarak kimi zaman IDM tınlayan bu orta tempo dans albümünü sevmemek için ben bir sebep bulamadım. Ama mp3 çalarımda ömrü ne kadar uzun olur onu da kestiremiyorum doğrusu.

FOTO
ĞRAF: Elton John vs Pnau Good Morning to the Night Mercury


twitter .com/sarpdakni 


 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.