ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


New York'ta yağmurlu bir, temmuz günü...Sayı: 1500 - 31.07.2012


Temmuz için soğuk ve yağmurlu bir havaydı, zaman zaman sağanak vardı. Ama cuma günü olmasına rağmen trafik inanılmaz açıktı. Riverside Memorial Chapel’e vardığımda Güngör Hanım beni yukarı yöneltti, çünkü programda orgu ben çalacaktım. Birlikte yaptığımız Chopin albümünden Mazurka, Fantasie Impromptu, Si bemol Nocturne ve Preludeler ile dostları karşıladık. Törenin düzenleyicisi aile dostu Beyhan Karahan’dı.

Açılı
ştan sonra İlhan Bey’in 1986 senesinde dünya prömiyerini yaptığım“Valses Ignobles et Sentencieuses” adlı süitinden iki parça çaldım. Onları orga uygulayınca muhteşem oldu. Önce New York’taki başkonsolosumuz konuştu. Sonra Atlantik’ten iş arkadaşı Manfred Borman, tiyatro sanatçısı Fulya Peker konuşma yaptı. Uzun senelerin dostu, İlhan ile Güngör’ü belli ki değişik bir şekilde kalbinde taşıyan Ahmet Gürsoy zorlukla konuştu. Ahmet Bey’in ardından ben konuştum.

İlhan iyi bir dinleyici ve konuşmacıydı. Öğretmen, şair, komedyen, başka bir zamanın insanıydı. O bir prensti...” En önde oturan Güngör bütün konuşmacılar gibi beni de kucakladı.

Benim ardımdan Arif Mardin’in kızı Julie Mardin, son olarak da aile dostu ve eski i
ş arkadaşı Ahmed Tahir konuştu. Tahir, şöyle dedi: İlhan Mimaroğlu’nu bir takım elbise ile gördüğümü hatırlamıyorum. İlhan’ın giysileri daha çok Fidel Castro’yu anımsatırdı. Onu gösterişli bir ahşap masanın gerisinde otururken düşünmüştüm, ama girdiğim odada izmarit dolu tablalar, yerde metrelerce kablolar vardı. Ama İlhan bu kabloların hepsinin nereye gittiğini çok iyi bilirdi.” Manfred ve Ahmed ise İlhan’ın yaptığı albümlerden ve çalışğı sanatçılardan bahsettiler. Bu arada İdil’in (Biret) ve bendenizin lafını çok ettiler. Gurur ve şükran duydum. Tören bittiğinde gene orgun başına geçtim ve “The Man I love”ı çaldım.

White Plains’deki Ferncliff Mezarlı
ğı’na doğru yola çıktık. Judy Garland, Malcolm X ve Joan Crawford da orada gömülüymüş. Kabristana gelen sevgili dostlar arasında, İlhan Mimaroğlu’nun eserlerini konser repertuvarlarına almış olan, piyanist Ayşegül Durakoğlu ve piyanistSevgi Tekin de vardı. Şemsiyelerimizi paylaşarak, birbirimizin omzuna başımızı yaslayarak onu toprağa verdik...

 


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.