ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 12 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Kızgın kumlardan Nil'in sularınaSayı: 1490 - 17.07.2012


Bu yazının niye bu kadar reklamcıl bir başğı oldu, hemen izah edelim. İlk sebebi, ününe reklamla kavuşmuş, son dönemde de reklam müzikleriyle hakkında konuşulan bir müzisyeni anlatıyor olması. İkincisi de albümün tam ‘yazlık’ olması; dalmak değil de yüzmek için tercih edeceğiniz kıyılar gibi hani. ‘Ben Buraya Çıplak Geldim’ albümü kapağında fetus pozisyonu almış Nil Karaibrahimgil’in kalbinden çıkan rengârenk bir gramofon kalağının kıvrılarak uzandığını görüyoruz. Tam ajans kafası, didaktik ama görüntü güzel...

Yaz
şarkısı, no 1
İlk şarkının adı, ‘He-Man’. Bildiğimiz He-Man, gölgelerin gücü adına. Pop müzikte nasıl bir furyadır bu anlaması güç; önce Hadise’nin ‘Superman’i, sonra İzel’in ‘Drakula’sı, şimdi de Nil’in ‘He-Man’i! Türk erkekleri tasvirlere sığmaz mı oldu acaba?! Superman ve Drakula pek iyi erkeklerden bahsetmiyordu, Nil’inki ise öyle değil. Sesten hızlı, dünyanın etrafını birkaç dakikada döner, meteorları uzaya savurur derken aslında Süpermen’i anlatıyor, orası biraz karışş. Diyor ki “O bi Heman, Batman, Pacman, Mad Men / Yanında durucam ben” Meali: He-Man kadar güçlü, Batman kadar gizemli ve karizmatik, Pacman kadar komik, Mad Men kadar reklamcı. Yani şarkının kimi anlattığını gayet anlıyoruz. Bu yönüyle de çok güzel ve bir o kadar da kendine özel bir aşk şarkısı.

Kız gücü
‘Ben Buraya Çıplak Geldim’, yaz
şarkısı no bir. Akılda kalır, hareketli bir şarkı. Reklam cıngılları ve hit şarkıların tek bir amacı vardır: Akılda kalmak. Ancak belli ki bu şarkı için Nil’in safında hatlar azıcık karışş, şarkı hit olmaya aday ama kulağa daha çok cıngıl gibi geliyor.
Yazın albüm yapıyorsan, rakı masasına da mutlaka bir
şarkı yapacaksın.‘İstanbul'dayım’ işte tam böyle, kadehler havaya şarkısı. Matematiği oturmuş; nakaratı marş gibi, orkestranın susup “İs-tan-bul-da-yım!” dediği kısmı da mevcut ve üstüne 9/8’lik göbek havası, daha ne olsun? Çalsın oynayalım tadında, eğlenceli bir şarkı. Kız gücü şarkısı ‘Ay Gız Uyan’ ve ‘Kader Efendi’, Nil’in yaratıcılığını konuşturduğu dikkat çekici çalışmalar. Biraz Beyoncé, biraz da Kesha tadında. Hiphop ritimleriyle leziz, üst üste dinlenir. ‘Kader Efendi’de Nil sanki rap deniyor ve yakışıyor da sesine, daha fazlasını yapsa dinleriz. ‘Nesi Var’a da tam not.

‘Nil, bu ne ya?’
Aranjmanları ve müzikalitesi beklenildi
ği üzere yüksek olan albümün sonunda bir de ‘İstanbul’da Sonbahar’ (söz müzik: Teoman) yorumu var ki efkâra bağlatacak kadar güzel söylemiş Nil. Albümü anlatırken reklamlardan söz ettik ama hakkını verelim, bir o kadar da samimi takılmış Nil; ‘Allahımı Şaşırıcam’ diye bir oynak şarkı yapmış: “Yaz yine gelicek / Şarkı sözü yazıcam / Herkes çok şaşırıcak / Allahımı şaşırıcam.” Şarkının sözleri “Bu ne ya diyecekler / Şahane diyecekler...” diye de devam ediyor. Şarkıya istinaden diyelim tabii; “Nil, bu ne ya?”

Foto
ğraf: Nil Karaibrahimgil, yeni albümünün kapağına gramofon kalaklı bir resmini yerleştirmiş

 

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.