ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


1600 - 1699 Barok Müziğin Gelişme ÇağıSayı: 1482 - 05.07.2012


17. yüzyıl sürecinde geçen bu müzik çağı İtalya ve Roma yaşayanları tarafından geliştirilmiştir. Geleneksel müzik türleri; örneğin kilise müziği geliştirilmiş, farklı tarzlar katılarak yepyeni müzik türleri ortaya çıkmıştır. Bu geliştirilmiş müzik türlerinden biri de operadır. İtalyanlar Avrupada yaşayan insanların müzik zevklerini bir araya getirerek bu müzik türlerini geliştirmişlerdir. Müzik teorisine yepyeni bakış açıları katılmış, insanlar enstrümanlarını daha büyük bir zevkle çalmaya başlamışlardır. İnsanlar müzik adına daha da fazla gelişme göstermek amacı ile daha fazla çalışmaya başlamışlardır. Müzik kurumları müzik bestecilerine daha da iyi bir çalışma ortamı sergileyebilmek için uğraşmışlardır. Daha fazla enstrüman, konser vererek insanların müziği daha fazla sevmeleri için çalışmışlardır. Bu dönemlerde İtalya’dan sonra Almanya ve Fransa da müzik adına gelişmeler katetmiştir.

1600 - 1604
İtalya’da Operanın Doğuşu

Florentine’nin zorunluluğu altında kalan Count Giovanni de’ Bardi adlı profesyonel grup amatör insanları eğiterek onlara fen, şiir, müzik ve Yunan dramasını öğretti. Bunların bir araya gelmesi sonucu opera ortaya çıktı.

1600: Camerata’nın bir üyesi olan Caccini Euridice adlı operasını bitirdi.

Şubat: Cavalieri’nin La rappresentatione di anima e di corpo (Benlik ve Vücut Duyusunun Sergilenmesi) adlı sunumu Roma’daki Santa Maria Kilisesinde gerçekleşti. Bu sunum müzikli dramanın ilk örneklerindendir.

6 Aralık: Peri’nin Euridice adlı operası Floransa’da Plazzo Pitti IV. Henri ve Maria de’ Medici’nin düğününde sergilendi.

1601: Luzzachi’nin Madrigals adlı, üç bayan sopranonun başından geçenleri anlatan romanı Roma’da basıldı. Madrigals adlı bu roman o zamanlarda elle yazılmıştır.

• Londra’da Morley kendisiyle birlikte yirmi dört bestecinin antolojisini bastırdı ve bu baskıları I. Elizabeth adına çıkarttı.

• Hassler yeni iki adet prodüksiyon yarattı. Bunlardan biri Sacri cocentus (Gizli Armoni)’dir. Bu on iki bölümden oluşan bir kilise müziğidir. İkinci olarak ise Lustgarten neuer teuscher Gesang (Alman Şarkısının Yararlı Bahçesi)’dir. Bu da otuz iki tane Almanca şarkı ve on bir tane enstrümantal balet müziği içerir.

• Monteverdi; Mozanga avlusundaki Gonzaga müziğinin direktörlüğünü yaptı.

1602: Caccini’nin solo şarkılardan oluşan yeni eseri Le nuove musiche (Yeni Müzik) adlı eseri Floransa’da sergilendi.

• Viadana kilise koleksiyonunun ilk kısmını Cento concerti ecclesiastici (Konçerto Stilinde 100 Kilise Bestesi)’ni ortaya çıkardı. Bu bestede kendisi yeni bir yazı biçimi ve enstrüman kullanımı ile ortaya çıktı.

10 Nisan: Monteverdi Mantua’nın bir yurttaşı oldu.

5 Aralık: Caccini’nin Euridice adlı operası istek üzerine Floransa Palazzo Pitti’de bir kez daha oynadı.

1603: Monteverdi’nin Madrigals adlı kitabının dördüncüsü basıldı.

1604: Sweelink ilk kitap serisini Amsterdam’da bastırdı.

• Frescobaldi Accademia di Santa Cecilia’da org çalma ve şarkıcı olma üzere işe alındı.

• Dowland Lachrimae or Seaven Teares adlı keman ve flüt için yazılmış bestesini ortaya koydu.


mevsimsiz


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.