ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 12 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Çellistin 'Don Kişot' serüveni...Sayı: 1478 - 29.06.2012


Klasik müzik severlerin yakından tanıdığı dünyaca ünlü çellist Daniel Müller-Schott, 40. İstanbul Müzik Festivali kapsamındaki iki konseriyle İstanbullularla buluşuyor.

Müller-Schott 18 Haziran’daki Festival Buluşması konserinde kemancı Renaud Capuçon ve piyanist Anika Vavic ile birlikte Haydn, Şostakoviç ve Brahms’ın “Piyanolu Üçlüleri”ni seslendirdi. Richard Strauss’un “Don Kişot” adlı yapıtı için “Don Kişot benim için en büyük eserlerden biri, çello için çok renkli ama bir o kadar da karmaşık bir yapısı var. Çalarken adeta bir aktör gibi Don Kişot karakterine bürünüp maceraları yaşamanız gerekiyor” diyen çellist bu yapıtı 20 Haziran’da şef Christoph Altstaedt yönetimindeki İDSO eşliğinde seslendirecek. Her iki konser de Aya İrini’de.

Müller-Schott 6 yaşındayken, Münih’teki bir konserde Yo-Yo-Ma’yı “Schumann Çello Konçertosu”nu çalarken dinlemiş ve enstrümanın derin sesinden ve çalanın onu kucaklarcasına sarmasından çok etkilenip çelloyu öğrenmeye karar vermiş. Profesyonel kariyeri ise 15 yaşında Moskova Uluslararası Genç Müzisyenler Çaykovski Yarışması’nda birincilik ödülünü almasıyla başlamış. Bu ödül ile Anne-Sophie Mutter’in dikkatini çeken çellist, onun desteğiyle 17 yaşında Rostropoviç’ten bir yıl ders almış ve birinci sınıf bir enstrümana sahip olmak yolundaki ilk adımları atmış.

Bugün 36 yaşında olan Müller-Schott, New York, Londra, Berlin Filarmoni, Orchestra Nacional de France ve NHK Senfoni Orkestraları gibi dünyanın dört bir yanındaki en iyi orkestralarla; Andre Previn, Neville Marriner, Kurt Masur, Christoph Eschenbach, Mutter, Julia Fischer ve Capuçon gibi ünlü müzisyenlerle çalışmaya devam ediyor.

“Her zaman merak etmişimdir, neden Schumann ya da Dvorak çok popüler olmuştur da, Volkmann ya da Raff geri planda kalmıştır. Bence onların eserleri de sıklıkla çalınmalı ve ben onların elçisi olmaktan mutluluk duyuyorum” diyen Müller-Schott’un bir tutkusu da çello repertuvarının bilinmeyen eserlerini bulup bu repertuvarı genişletmek. Ayrıca çağımızın bestecileriyle çalışmak da onun için büyük bir esin kaynağı. Hocası Rostropoviç’in izinden giden Müller-Schott’a Previn, Olli Mustonen, Sebastian Currier ve Peter Ruzicka gibi besteciler eserlerini ithaf etmiş.

Müller-Schott 1727’de Venedik’te Matteo Goffriller’in yaptığı bir çelloya sahip. Çellosu için, “Böylesine derin ve kuşaklar boyu birçok çelliste esin veren sese sahip bir çelloyu çalmak benim için büyük mutluluk. Öncelikle çok büyük bir sese sahip bu sayede büyük salonları sesi ile doldurabiliyor ve senfoni orkestralarıyla bile çalsam orkestra tarafından kuşatıldığımı hissetmiyorum” diyen müzisyene göre, bir çellistin özgün sesini bulabilmesi ömür boyu süren bir yolculuk: “Sanatçının önce içine bakıp dışarıya ne yansıtmak istediğini bilmesi gerekiyor, ama bu kuşkusuz yıllar içinde kazanılan bir yeti ve gelişmesi ömür boyu sürüyor.”

Orfeo, Deutsche Grammophon, Pentatone ve EMI Classics ile birçok ödül almış 20 albüm kaydeden Müller-Schott’un 2013’te Orfeo etiketli iki albümü daha çıkacak.

Yoğun konser programına karşın boş zamanlarında genç kuşakların müzikle tanışmasına öncülük eden “Rhapsody in School” projesini destekleyen çellist, ilk ve orta düzeydeki okulları ziyaret edip çocuklara çelloyu, klasik müziği ve bestecilere olan tutkusunu anlatıyor. Geriye kalan zamanını spora ve özellikle futbola ayıran sanatçı, konserleri için gittiği şehirlerdeki maçları kaçırmamaya özen gösteriyor. Öyle ki, nisan ayında Mutter ve Lambert Orkis ile İspanya’da turnederken, sahip oldukları tek boş günü hep birlikte Madrid’deki Bayern Münih-Real Madrid maçına giderek değerlendirmişler.

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.