ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 9 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Müzik, cennette akan ırmaklardan bu dünyaya yansımış tanrının sesidirSayı: 1477 - 28.06.2012


İçerisindeyken tarifinin hayli bir zor olduğunu düşündüğüm konu...

Mesela koroda birbirinden nefret eden, bir biri arkasından konu
şan kızlar, bir birini çekemeyen öğrenciler ve bunların arasında kötü hırsların olmasına rağmen 50 kişi bazen 4 partiye ayrılıp bazen sadece bir seste buluşup bütün nefretini içinden atıp, güzel müzik yapma uğruna birleştiren bir şeydir.

Mesela orkestra, aynı ortamda çalgını üfleyip, bir
şeylerin güzel olmasını, nefret ettiğin insanlarla sağladığın, o nefret ettiğin insan olmazsa, yapmaya çalışğını güzelliğin olmayacağını bildiğin için, sevmediğin, hoşlanmadığın, yarışğın o insanlara muhtaç edecek kadar garip bir şeydir.

Tamam belki çok iyi kula
ğın yoktur, çoğu arkadaşın senden daha güzel seslidir, çalgısını çok daha iyi çalıyordur, belki onlar kadar çalışma gücün yoktur, onun kadar çalışırsan uzaklaşırsın çünkü seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli diye iç geçirip kendine hayran eden bir şeydir müzik.

Müzi
ğin fiziğini anlamaya çalışırken Hertz'lerle kafayı yemekte müziktir ya da bir çocuk parçasını devinimsel hareketlerle saçma oyunlar oynayıp öğretmekte müziktir.

Bazen mp3'ünde sürekli aynı
şarkıyı dinlemen de müziktir.

Armoninin o çıkılmaz geni
ş serimleri, saçma bulduğun kadanslar, geri zekalı gamlar da müziktir.

Aramda garip bir ba
ğ var seninle sevgili müzik, sanırım seni yapmak zorunda bırakılınca uzaklaşıyorum senden ama bozulma lütfen ben seni seviyorum ya çünkü artık istemesem de hayatım müzik...

Ve sonuç  olarak müzik, cennette akan ırmaklardan bu dünyaya yansımı
ş tanrının sesidir.

Bu sese kapılmak bir ibadettir.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.