ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1920
Şu an 16 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 23.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 14.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Mezopotamya'nın çağrısı...Sayı: 1476 - 27.06.2012


Sayın Fazıl SAY,

Yıllardır müzik çalı
şmalarınızı, konserlerinizi yakından izlerim. Uluslararası alana taşan başarılarınızla kendi başarımmış gibi övünürüm. Yurtdışında gittiğim müzik dükkanlarında CD'lerinizi görünce sanki kendi CD'lerimmiş gibi gurur duyarım.

Bu ak
şam da "Mezopotamya Senfonisi" adlı yapıtınızın dünya prömiyeri konserindeydim. Müzik konusunda dinleyicinin ötesine geçmiş biri değilim ama rahatlıkla söyleyebilirim ki yapıtınız gerçekten bir başyapıt, kutlarım. Tabii ki başta, her birlikte çaldığınızda hep o esprili tarzıyla sanki "afacan çocuğunu zorla sahneye getirmeye çalışan bir baba" gibi size sahip çıkan Sayın Gürer Aykal olmak üzere tüm diğer müzisyenleri de...

Ne yazık ki ülkenizde hak etti
ğiniz değeri göremediniz, başarılarınız tamamen politik nedenlerle resmi olarak onaylanmadı. Siz de önce klasik batı müziği yahoo grubuna yazmamaya başladınız, sonra "buralardan gitmeyi" düşünür oldunuz. Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de bu son soruşturma süreci tam bir hukuk rezaleti olarak karşınıza çıktı.

İstanbul'dan Mezopotamya'ya kadar bu "kara toprakların" daha sizin senfonilerinize çok ihtiyacı var. Trakya, Kapadokya, Likya, Akdeniz, Karadeniz ... sırada sizi bekliyorlar, hepsi birer senfoni istiyor kendine. Yeşilırmak, Menderes, Kızılırmak, Meriç kıskanır sonra Fırat'ı, Dicle'yi... Gitmek yok.

Bugün ara öncesinde yine o muhte
şem "Kara Toprak" yorumunuzu çalarken uzaklardan bir ses duydum. "Fazıl Çocuk, yüzünü göremiyorum ama pek güzel çalıyorsun, gurur duydum" dedi o yaşlı ses. Bilmem duydunuz mu siz de Veysel'i?

Araya çıkarken e
şimin "Kara Toprak'ta ağlamamak için kendimi tuttum" demesinin üzerinden birkaç saniye geçmişti ki arada karşılaşğım bir arkadaşım gözleri kızarmış bir halde "Kara Toprak'ta ağladım" dedi.

Mezopotamya ölüm kültürüdür diyorsunuz. Bu topraklarda birlikte ölece
ğiz Fazıl Say, gitmek yok. Gönül isterdi ki konserin sonunda sizi dakikalarca ayakta alkışlayan o salon keşke konserin başında yine hep birlikte sizi ayakta alkışlayabilseydi. Yapıtınız için değil ama yanınızda olduğumuzu anlatabilmek için, güzel olurdu... Yine de bilin ki hepimiz yanınızdayız. Bilin ki tüm Anadolu'nun senfonisini yazmadan bir yere gitmek yok.

Saygılarımla,

Mehmet AKTULGA


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.