ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et




Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz






 

Yazılar


Uslanmaz bir romantik Sayı: 1466 - 13.06.2012


Günümüzün en önemli bestecilerinden biri olarak kabul edilen, “uslanmaz romantik” Giya Kancheli’ye ödülü, bu akşam Aya İrini Müzesi’nde düzenlenecek törende takdim edilecek. Ödül töreninin ardından Giya Kancheli’nin, festivalin siparişi üzerine bestelediği senfonik yapıtı “Lingering”, şef Andres Mustonen yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası tarafından seslendirilecek. Geçen yıl hayatını kaybeden çellist Benyamin Sönmez’in solist olarak yer almasının planlandığı bu konser, genç sanatçının anısına yapılıyor.

Biz de, Giya Kancheli’yle hakkında merak ettiklerimizi ve ödülün ona hissettirdiklerini konu
ştuk.

- Yalnızca Gürcistan’ın en tanınmı
ş çağdaş bestecisi değil, aynı zamanda çağdaş klasik müzik dünyasının önde gelen isimlerinden biri olarak kabul ediliyorsunuz. Müzik kariyeriniz hakkında bilgi sahibi olmakla birlikte, kariyerinizin dönüm noktaları olarak kabul ettiğiniz olay ve durumları merak ediyorum.

Bunu söylemek çok zor aslında çünkü bence bugün geldi
ğim nokta, birbiriyle çakışan birçok olayın, aslında birçok şanslı ve şanssız olayın doğal bir sonucu. Özellikle altını çizmek istediğim bir yaşanmışlık yok bu bağlamda. Örneğin Gürcistan’dan Avrupa’ya taşınmam, benim müzik kariyerim açısından önemli bir etken, ancak tek başına bu ve bu gibi olaylar, hiçbir şeyi açıklamak için yeterli değil.

- ABD’nin Sovyet sanatçılara ambargo uyguladı
ğı dönemlerde dahi eserleriniz etkisini sürdürdü. Siz hem Batı’nın hem de eski Sovyet ülkelerinin beğenisini, dönemin zorlu politik atmosferine karşın her iki tarafın da takdirini kazanmış ender sanatçılardansınız. O günler size ne hissettiriyor?

Bence bu bir
şanstı ve aslında bu şans zamanın ruhuyla ilgiliydi, günlük bir şey değil. Zamanın ruhu, benim yalnızca Sovyetler’de değil, Batı’da da avangard bir besteci olarak kabul edilmemi sağladı. Eğer tam tersi bir durum olmuş olsaydı, yani ABD tarafından değil, Sovyetler’de benim müziğim yasaklanmış olsaydı, bu kez de Batı’da kabul görecektim. Bu anlamda kaderime şükrediyorum. Ancak şöyle de bir gerçek var; eğer birileri müziğimi kelimelere dönüştürmüş olsaydı, bana ambargo uygulayan taraf ABD değil, Sovyet rejimi olurdu ki Gürcistan bir hayli sertti.

- Gürcistan Halk Sanatçısı, SSCB Devlet Ödülü, Rusya Ba
şarı Ödülü ve İsrail’de Wolf Ödülü gibi çok sayıda ödülün sahibisiniz. Bu yıl 40’ıncısı düzenlenen İstanbul Müzik Festivali’nde de “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”ne değer görüldünüz. Bu ödülü nasıl karşılıyorsunuz?

Her ödül bir onur ve zevktir benim için. Ama
İstanbul Müzik Festivali gibi geniş bir kültürel etki alanına yayılmış bir etkinlikten bu ödülü almak, çok daha büyük bir onur. Ve tabii ki önceki yıllarda ödüle değer görülen isimlere bakmak beni daha da onurlandırıyor.

- Son alarak, festivalin sipari
şi üzerine bestelediğiniz “Lingering” adlı yapıtın yaratım süreciyle yapıtın kendisinden söz edelim istiyorum.

Festivalin karakteriyle ba
ğlantılı olmasını istediğim bu yapıtı üretim sürecim toplam iki yılımı aldı. Geçmiş yapıtlarımdan farklı bir müzikal dil taşımamakla birlikte, içinde yaşadığım dönem ve karşı karşıya kaldığım olaylar, elbette ki müziğe yansıdı. Çünkü yaşadığımız çağ ve gerçekleşen olaylar, duyguları mutlaka etkiliyor. Örneğin Benyamin Sönmez’in ölümünün, bu beste üzerinde belli bir etkisi var.

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.