ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 10 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Pink Martini - Splendor In The GrassSayı: 1463 - 08.06.2012


Geçenlerde,Kadıköy'deki Mephisto Kitabevi'ne uğradım,öyle amaçsızca dolaşırken.Kitaplara bakarken Fransızca bir şarkının tatlı melodisi usul usul okşadı kulaklarımı - öyle ki,dayanamayıp görevliye gidip çalanın hangi albüm olduğunu sordum. Gösterdikleri albüm Pink Martini'nin Splendor In The Grass albümüydü.Ben albümü incelerken,birbirini takip eden çok hoş şarkılar kitabevinin hoperlöründen yankılanmaya devam ediyordu.'Tamam' dedim içimden,'bunu alıyorum'.

Albüm; klasik müzik, caz ve eski moda pop müziklerinin karı
şımından oluşmuş şarkılara sahip. Şarkıların genel dili İngilizce,ancak İtalyanca,İspanyolca, Fransızca ve Napoliten dilinde şarkılar da serpiştirilmiş aralarına ve ortaya mükemmel bir albüm çıkmış. Yaklaşık iki haftadır dinliyorum bu albümü ve şarkıların melodileri o kadar hoş ve tanıdık ki,dinlemediğim zamanlarda şarkıları beynimde yankılanıp duruyor -tıpkı şu anda olduğu gibi.

Albümü dinlerken, 5. ve 6.
şarkıda bir sürprizle karşılaşıyorsunuz. 5. şarkı olan "And Then You're Gone"ı grubun assolisti olarak da adlandırabileceğimiz China Forbes söylüyor. Şarkı, bir kadının,ona her türlü bağlılık yemini ettikten sonra,kadın uyurken kaçıp giden Lorenzo adında bir adama hitap ediyor, zaten şarkı, "My dear Lorenzo.." cümlesiyle başlıyor. İlk dinlediğimde bu şarkı ve sözleri bana müthiş bir keyif vermişti,müzikal açıdan dinlenmeye doyulmayacak bir parça adeta.

6.
şarkı "But Now I'm Back", National Public Radio (Ulusal Halk Radyosu) muhabiri Ari Shapiro tarafından seslendirilmiş ve şarkı kendinden önce dinlediğimiz "And Then You're Gone" adlı parçaya bir cevap niteliği taşıyor.Bu sefer söz Lorenzo'da anlayacağınız, "My dear Maria,I'm here to see ya', won't you please,please open the door?" (Sevgili Maria'm, seni görmek için buraya geldim,lütfen kapıyı açar mısın?) sözleriyle başlayan şarkı,Lorenzo'nun Maria'nın kapısının önünde olduğunu ve içeri alınmak için yalvardığını anlatıyor bizlere.Tabii şarkının ilerleyen sözlerinde Lorenzo'nun, kaçışının nedenine dair uydurduğu bahaneleri ve Maria'yı tekrar kandırmaya çalışmasını dinliyoruz.Ancak Maria'nın kapıyı açmaya niyeti olmadığını farkedince,ufaktan ufaktan gitmek için izin almaya çalışğını görüyoruz Lorenzo'nun,hatta eğer yanlış anlamadıysam,parçanın en sonundaki konuşmasında Lorenzo Maria'dan nakit para bile istiyor!

Bu iki
şarkının dışındaki tüm şarkılar da mükemmel,çoğu insanda dans etme isteği ve mutluluk hissi uyandırıyor. Eğer caz,klasik müzik ve eski tarzdaki pop şarkılarını seviyor ve 5 dilde yazılmış sözlerini dinlemek istiyorsanız, Pink Martini'nin 2009 yılında piyasaya sürülmüş bu son albümü tam sizin kulaklarınıza layık,bundan emin olun.İyi dinlemeler!

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.