ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Pentagram 25. yaşında yine sahnede...Sayı: 1461 - 06.06.2012


25. yaşını kutlayan grup; Hakan Utangaç (gitar), Metin Türkcan (gitar), Tarkan Gözübüyük (bas gitar), Cenk Ünnü (davul) ve güçlü vokaliyle gruba yeni bir nefes veren Gökalp Ergen ile birlikte yeni albümleri “MMXII (2012)”i yayımladı. Zaten Pentagram geçmişte, gelecekte ve en önemlisi şimdide yaşayan bir heavy metal grubu. Müziğe verdikleri arayı “koşulların getirdiği kısa bir mola” olarak tarif eden Pentagram üyeleri, “Biz değişmedik, geliştik ve sahneyi çok özledik” diyor. Onlara göre, rock müzik muhalif söylemini kaybederek yayılıyor. Ama onlar tarzlarından taviz vermeden yola devam etmeye kararlılar.

Pentagram 90’lı yılların en özel gruplarından. Sony Music katalo
ğunda yer alan; Pentagram (1990), Trail Blazer (1992), Anatolia (1997), Unspoken (2001) ve Bir (2002) olmak üzere beş stüdyo albümünün yanı sıra, kuruluşunun 10. ve 20. yıl dönümlerinde yayımladığı iki konser video / albümü bulunuyor. O günlere özlem duyanlar için Pentagram'ın dönüşü bir zaman yolculuğu gibi. Prodüktörlüğünü Pentagram’ın üstlendigi “MMXII” albümünde söz ve bestesi gruba ait “Sand”, “Now and Nevermore”, “Geçmişin Yükü”, “Beyond Insanity”, “Doğmadan Önce”, “Wasteland”, “It’s Dawn Again”, “Disturbing The Peace”, “Uzakta, “Apokalips” isimli on şarkı var.

Albümün hissiyatı ve omurgasını grubun geleneksel tarzı olu
şturuyor. Hatırlarsanız çok önemli bir kırılma yaşadı Pentagram; grubun vokali Murat İlkan talihsiz bir rahatsızlık sonucu müziği bıraktı ve yerine Gökalp Ergen geldi. Neyse ki kan tuttu ve Pentagram kendine en yakın haliyle yoluna devam ediyor. Zaten grubun tarihinde pek çok oyuncu değişikliği var. Bu anlamda Ogün Sanlısoy’a ve Demir Demirkan’a bir selam vermeden geçmek olmaz.

Pentagram önceki albümlerinde oldu
ğu gibi bu albümde de yaşadığımız dönemin duygusunu metaforlarla anlatırken dinleyiciyi Anadolu tınılarıyla uzaklara götürüyor. Zaten çeyrek yüzyıllık tarihlerinde yaşadıkları gitgeller onları besliyor. Anlatıyorlar: “Hem farklı tarzlarda müzik yapmak hem değişik projelerde çalışmak müzikal ufkumuzu genişletti. Biz zaten bunu doksanlarda da yapıyorduk. Değişik projelerde çalışmak bize nefes almak şansı veriyor. Hatta kafamızı dinlemek adına iyi kaçamaklar bunlar. Zaten sanki hiç ara vermemiş gibi kaldığımız yerden devam ediyoruz. 25 yıl önceki heyecanımızla bu yoldayız. 25 yıl öncesinde gibiyiz, bu bir zaman yolculuğu bizim için. Zaten müzik başlayınca her şeyi unutup kendimizi Pentagram’a teslim ediyoruz.”

Rock müzi
ğin temelinde haksızlığa, savaşa, adaletsizliğe, geri kafalılığa karşı duranların ortak seslerini yükseltme isteği yatar. Ama rock müziğin dağıtım kanalları ve yayılım süresi arttıkça da herkes bir dalgalanma yaşıyor. Bu cümleleri Pentagram yıllar önce de söylüyordu ama değişen bir şey olmadı. Onlar ise kendilerinden taviz vermeden bu yola çıktılar, öyle de devam ediyorlar. O yüzden şimdiki muhalif gençlerin ve 90’ları özlemle ananlar için Pentagram sıkı bir yoldaş. Yeni albümde bu topraklardan çıkan gerçek bir heavy metal grubunu tecrübe etmek için iyi bir fırsat...


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.