ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 10 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Yapabileceğim tek şey ağlamaktı...Sayı: 1454 - 28.05.2012


1960'larda ortalığı kasıp kavuran blues, R&B ve soul'un mükemmel sesi Etta James, Obama'nın da en sevdiği şarkıcıydı. 'Cadillac Records' filminde Etta James'i canlandıran Beyonce, onu "Zamanın en büyük vokalisti" olarak tanımlıyordu.

 

Sevgili nihayet gelir ve yalnız günler sona erer. Yaşam bir şarkıya dönüşürken gökyüzü de nihayet maviye bürünür. O olur bu olur derken o sevgiliyi gerçekten sahiplendiğimizi hissettiğimizde nihayet cennetteyizdir. Ana fikir bu. Sabrın sonu selamet de diyebiliriz bazı bazı...

`At Last'in nikbinli
ğine inat, goeguen pantonesinde gri ve siyahtan başka rengin bulunmadığı birbirinden çirkın bugünlerin birinde bir sevgili daha, Etta James gidince bizler de yalnız, daha yalnız, en yalnızız bir kez daha. Etta James iç,in üzülüyorsam namerdim, divalar şurası nasıl olsa toparlanıyor öbür tarafta, çok eğleniyorlardır. Ella, Billie, Sarah, Nina, Amy derken Etta da katıldı aralarına. Bizim için üzülüyorum. Sevgililer giderken `At Last', `İ'd Rather Go Blind', `İ Just Wanna Make Love To You', `Stormy Weather', `All İ Could Do Was Cry', `There's Something On Your Mind'larını bizlere emanet etseler bile neticede gidiyor mu gidiyorlar.

Etta James'in asıl adı Jamesetta Hawkins. 25 Ocak 1938'de Los Angeles'ta do
ğduğunda annesi sadece 14 yaşındaymış. Babasını hiç, tanımamış. Müziğe beş yaşındayken Baptist Kilisesi korosunda şarkı söyleyerek başlamış. 12 yasındayken iki kız arkadaşıyla birlikte San Fransisco'da Creolettes grubunu kurmuş. 1952'de Johnny Otis'le tanışınca grubun ismi The Peaches'e, Jamesetta'nınki de Etta James'e dönüşş. Bu arada The Peaches'e kız grubu denirmiş denmesine de Etta James'in bu konuda çok daha şenlikli bir tespiti var. "Gruptaki kızlardan biri kadın gibi kadındı. Diğeri cici bici kızdı. Ben ise Erkek Fatma'ydım".

Bir müzisyenin Billie Holiday'le birlikte Ray Charles ve Johnny `Guitar' Watson'dan da etkileniyor olması ne kadar anla
şılır ise yapımcı ve dinleyicilerin Etta James'ten daha feminen olmasını talep etmesi ise bence o kadar anlaşılmaz. Kadın ciğerlerimize kör eğeler saplar gibi söylüyor ya da her neyse o...

1950 ve 1960'larda seslendirdi
ği blues, soul, gospel, R&B, rock&roll ve caz parçaları ile ortalığı kasıp kavurmuş. O yıllar aynı zamanda uyuşturucu ve rehabilitasyon arasında mekik dokuduğu dönem olmuş, ki temizlenme süreci 80'leri bulmuş. Bu sürecin Etta James açışından bir önemi daha var. 70'lere dek kendi orkestrasını oluşturmaktansa James Brown'ın sepetlediği müzisyenlerle kayıt ve konserler yapan sanatçı rehabilitasyondan çıktıktan sonra tanışğı hippi müzisyenlerle müziğini yönlendirebileceği mutlak bir özgürlük alanı yaratmış.

Daha yakın bir geçmi
şe baktığımızda ise Etta James'in parçalarının `Rain Man', `Hurricane', `Plesantville' ve daha pek çok filmde kullanıldığını görüyoruz. Etta James kariyeri boyunca 6 Grammy ve 17 Blues Music Award kazandı ki işin bir de tırıvırı kısmı var. Efsane plak şirketi Chess Records'ın hikayesinin anlatıldığı `Cadillac Records' adlı filmde Etta James'i canlandıran Beyonce, onu "Zamanın en büyük vokalisti" olarak tanımlayarak "Kraliçeyle tanışğım için çok mutluyum" açıklamasını yaptı.

Etta James'in bir di
ğer büyük hayranı olarak kayıtlara geçen Amerikan Başkanı Barack Obama'nın durumu ise tuhaf. Öyle ki, körpe Prezidan Obama yemin töreninin ardından yapılan baloda eşi Michele Obama'yla ilk dansı, `At Last' şarkısı eşliğinde yapmış. Ama hangi `At Last'? Beyonce'un yorumladığı `At Last', bilmem anlatabildim mi? Ve evet, ses hacminden ötürü çoğunlukla siyah zannedilen Etta James ırklar üstü parlak renginde birçok siyah-beyaz kadın şarkıcının idolüydü. Kayıtlara geçmiş 58 albümü var. Stüdyo kaydı, canlı kayıt, derleme, single formatlarında. Hangisini bulursanız edinin, yazması mümkün olmaz 

burada.

Bir olgu olarak sunacak de
ğilim ama, örneğin `The Man I Love'i bence kimse ondan daha güzel söylemiyordu, ki yakalandığı hastalığın son evresinde olduğunu öğrenince canım daha fazla acımasın diye hemen değiştirdim. O gün bugündür, sevdiğim adam aradığında telefonum zırrrrrrrrrr diye çalıyor. Etta James'in sesini duymaya yüreğim bir süre daha dayanamayacak çünkü, biliyorum.

 

 


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.