ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Rusya'nın Sesi, ama bildiğiniz gibi değilSayı: 1453 - 25.05.2012


Tarihi 1929’a kadar uzanan Rusya’nın Sesi Radyosu, İstanbul’da Radyo Kuzey’le yaptığı anlaşmayla, 101.4 frekansından yayın yapıyor artık. (Dolayısıyla haberin bundan sonraki kısmında ‘Radyo Kuzey’ olarak geçecek.) Radyo Kuzey’in, 2011 Temmuzu’nda birkaç saatlik bir yayınla başlayan yayın hayatı, eylül ayından bu yana 24 saat kesintisiz yayınla sürüyor. Yayımlanan programlar İstanbul’daki ofiste hazırlanıyor. Programların içerikleriyse, genel merkezden herhangi bir müdahale olmadan, İstanbul ofisindeki prodüksiyon müdürü Andrey İsaev ve genel yayın yönetmeni Barbaros Devecioğlu tarafından belirleniyor. “Biz her şeyden önce, standart bir Türk radyosu oluşturmaya çalışıyoruz. Zaten 24 saat Rusya’dan bahsetsek kim dinler ki?” diyor Andrey İsaev. Programlarda ve haber bültenlerinde Türkiye’den haberlere ağırlık verdiklerini ancak Rusya’yı da gündeme aldıklarını söylüyor ve ekliyor: “Arada sırada Rus müziği de çalıyoruz tabii.”

Rusya’nın Sesi Radyosu
şu an Washington , İstanbul ve Londra’da faaliyette. 10 dünya şehrinde daha kurulması planlar arasında. Almanya, Brezilya, Balkanlar ve Ortadoğu bundan sonraki hedefler. Türkiye’de İstanbul’dan günde 24 saat, Ankara’dan beş saat ve İzmir, Bursa ve Antalya’dan üçer saat yayın yapıyor Radyo Kuzey. Yayın alanını genişletmek de hedefler arasında. Örneğin Marmara Bölgesi’nde birkaç noktada daha yayın yapmayı düşündüklerini belirtiyor İsaev, ancak bunların henüz somut planlar olmadığını da ekliyor. Peki somut planlar neler? İlk etapta, programların içeriklerini ve özel haberleri içerecek bir internet sayfası oluşturmak. Radyo Kuzey, bir haber radyosu ama diğer birçok haber radyosu gibi arkasında bir medya kuruluşu yok. Ancak Andrey İsaev bu konuda, bugüne kadar zorluk çekmediklerini, ekibin iyi çalışğını anlatıyor. Radyonun durduğu noktayla ilgili ise “Tek bir bakış açısıyla sınırlı kalmamaya çalışıyoruz genelde. Bir haberi yorumlarken, birkaç farklı sesi bir araya getirmeye çalışıyoruz” diyor.

Tanıdık isimler mikrofon ba
şında

Radyo Kuzey yeni bir istasyon ama frekansından yükselen sesler fazlasıyla tanıdık. Örneğin TRT Radyo 3’ten ‘uzaklaştırılan’ Hülya Tunçağ, Serhan Bali , DJ Murat Beşer gibi isimlerin sesini Radyo Kuzey’in frekansından duyabiliyoruz artık. Haftaiçi her gün, Murat Cengizer’in ‘Sabah Postası’ programıyla başlayan akış, gazeteci Cem Dizdar ve Osman Cevizci ile Spor, Atilla Güner’in Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 2011 yılı en iyi haber programı ödülüne layık görülen ‘Akşam Postası’, radikal.com.tr yazarı Ali Topuz’un ‘Dünya Hali’ ve Aslı Dede’nin ‘Yeşil Yaşam’ programlarıyla devam ediyor. Andante Klasik Müzik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Radikal yazarı Serhan Bali’nin cumartesi gününün açılışını yapan programı ‘Andante’yi, Radikal Kitap editörü Burcu Aktaş’ın konuklarıyla yeni çıkan kitaplar üzerine konuştuğu ‘Aylak Adam’ı ve müzik yazarı, DJ Murat Meriç’in ‘Pop Dedik’ isimli programları izliyor. Yine Radikal ekibinden Eray Aytimur’un ‘Bırak Dağınık Kalsın’ı, Murat Beşer’in ‘Caztronika’sı ve Hülya Tunçağ’ın ‘Günümüzde Caz’ programı ise pazar günü akışında öne çıkanlar. Hem gündemden haberdar olmak hem de kaliteli müzik dinlemek için ideal bir frekans 101.4. Sık kullanılanlarınızda bir yeri hak ediyor.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.