ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


2012 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde, “Yılın Orkestrası Ödülü” Bursa’nın !Sayı: 1452 - 24.05.2012


Klasik müzik dergisi Andante Dergisi’nin organizasyonu ile Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde, KÜSAV Vakfı’nın destekleri ile 21 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi'nde düzenlen ‘2012 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri Töreni’nde, “Yılın Orkestrası” ödülünü Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası kazandı.

Beyo
ğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Andante Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bali’nin konuşmalarıyla başlayan gecede, medya, sanat ve iş dünyasının ünlü isimleri hazır bulundu.

Gecede 24 ayrı kategoride ödül verildi. Uluslararası jürinin oylarıyla, dünyaca ünlü orkestra
şefi Gustavo Dudamel, "Yılın Müzisyeni" ödülünü aldı. Devlet Sanatçısı Suna Kan’ın “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”ne layık görüldüğü gecede, Gülşen Tatu, Hüseyin Sermet, İlhan Baran, İbrahim Yazıcı, Turgay Erdener gibi önemli isimler de ödüle layık görüldü.

İlk kez bir “Devlet” Senfoni Orkestrası, bu ödüle uzandı!

Her yıl 200 profesyonelin oylarıyla belirlenen ‘2012 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde, önceki yıllarda Borusan
İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Bilkent Senfoni Orkestrası’nın aldığı bu büyük ödülü kazanan BBDSO, ödülü alan ilk “Devlet” orkestrası olma özelliğini de taşıyor.

45 ki
şilik kısıtlı sanatçı kadrosuna rağmen dev adımlarla adını duyuran Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Ömer Kızıl’ın başkanlığını yaptığı Bursa Filarmoni Derneği’nin önemli destekleriyle, seyirci sayısını önemli ölçüde arttırarak üç aday arasından ipi göğüsledi ve “Yılın Orkestrası” ödülünü aldı. Her hafta dünyaca ünlü şef ve solistlerle çalışan topluluk, Mahler, Strauss gibi klasik müzik repertuarının en görkemli ve büyük eserlerini seslendirerek büyük bir çıkış yaptı. Ödülü kurum adına alan BBDSO Müdür Yardımcısı ve Sanatçısı Umut Çanakçı, “Küçük kadromuza rağmen büyük işler başardık, emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bu ödülü fedakar sanatçılarımız adına alıyorum” dedi.

Ödüllü sinema filmleri bile var!

Konserleri her hafta Olay TV ile tüm Türkiye’ye yayımlanan orkestra, Türkiye’de ilk kez sanatçılarının gönüllü oyunculuk yaptıkları senfonik çocuk oyunlarıyla iki yılda 14.000 çocu
ğa ulaştı. Bunun yanı sıra, 2009 yılında yönetmenliğini Dağhan Celayir’in yaptığı “Tek notalık Adam” filmiyle ulusal ve uluslararası bir çok birincilik kazandılar. Film, beş kıtada gösterilmesinin yanı sıra, Cannes, Valladolid gibi ünlü festivallerde gösterildi ve birçok ödül aldı.

Eksik kadroyla 13 yıldır sıra dı
şı“ilk”ler!

Kültür ve Turizm Bakanlı
ğı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir “Devlet” kurumu olan BBDSO, 13 yıldır tamamlanamayan eksik sanatçı kadroları nedeniyle, Istanbul, İzmir ve Ankara gibi “Devlet” orkestralarının yarısından az sanatçı kadrosuna ve personeline sahip. Ellinin üzerindeki sanatçı eksiğini yirmi haftalık misafir sanatçıyla tamamlamaya çalışan kurumda, yıllardır kadrolu sanatçı eksiklerinin yanı sıra, lutiye, taşıyıcı sahne personeli, muhasebeci, tercüman, notist gibi memur ve uzman eksikleri de bulunuyor. Buna rağmen, ülkemizin ilk ve tek “Bölge” orkestrası olan orkestra, eğitim ve çevre ilçe ve kasabalara yaptığı bölge konserlerinin yanı sıra, seyircilerin yoğun ilgi gösterdiği salon konserleriyle tüm senfonik orkestralarla aynı kulvarda mücadele ediyor.

45 kadrolu sanatçısıyla “Yılın Orkestrası” ödülüne layık görülen Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, konserlerini ve çalı
şmalarını Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle misafir olduğu Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde sürdürüyor.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.