ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


"Telved Litak" farkında mısınız?Sayı: 1451 - 23.05.2012


Görünür olmaktan uzak, hayatın içinde ve bir o kadar da sınırında. Şimdi yeni albümleri “Hayat Kaçık Bir Uykudur”u yayımladılar. Grup elamanları; Doğan Duru, Güneş Duru, Berke Hatipoğlu, İlke Hatipoğlu ve Berke Özgümüş. Hem sosyal medyada hem de hayatlarında amansız bir muhalefet yapıyorlar. Son albümleri "Hayat Kaçık Bir Uydur" da bir albümden çok daha fazlası, belki de bir manifesto. Dertleri tekleştirme, aynılaştırma, kişinin bireysel özelliklerini kaybedip sistemin bir parçası olması haline bir vurgu yapmak.

“Bir gün herkesin 15 dakikalığına suçlu olacağı bu ülkede” hayatla derdi olan, sol görüşlü, eleştiren, anlamlandırmaya çalışan müzik grupları sistemin dışında tutuluyor. Klipleri televizyonlardan çekiliyor, hatta sokulmuyor. Redd’in sıkça yaşadığı marazlardan biri de bu. Ama Redd suyun altında da soluk almayı biliyor. Redd, Bon Jovi'nin The Circle turnesinin 2011 Avrupa Turu kapsamında, 8 Temmuz 2011 Cuma akşamı İstanbul'da Türk Telekom Arena stadyumunda ön grup olarak sahneye çıktı. Ahmet Şık ve Nedim Şener'in gerçek boyutlarda ki maketleriyle "Masal" şarkısını seslendirdi. Ayrıca Van'ı yıkan depremin ardından Doğan ve Güneş Duru 24 saat içinde yanlarına müzik dünyasının saygın isimlerini de alarak bir insiyatif oluşturmuştu. “Van İçin Rock” bir haftada dev bir konser organizasyonu dönüşüp, büyük bir gelir toplanmasını sağlamıştı. Bu gelirle de Van'da bir okul yapılması için imzalar atıldı. Sanırım müzikten konuşmalıyız, işte fark da burada. Redd yalnızca bir müzik grubu değil.

Redd'in "Prensesin Uykusum" şarkısı Çağan Irmak'ın "Prensesin Uykusu" filmi oluvermişti. Aslına bakarsanız Redd'den daha çok senaryo çıkar, yeni albümde bu anlamda çok iddialı bir şarkı var; "Iskaladık Birbirimizi". "Öldürmek için güneşi, kapadık gözlerimizi. Dudaklarını uzattın, öyle sarhoştuk ki... Iskaladık birbirimizi". “Hayat Kaçık Bir Uykudur” müzikli bir roman. “Âşık Oldum Celladıma” ilk dikkatinizi çekecek parça. Dinlerken durup kaldığınız oluyor ve şarkı bittiğinde etkisi sürüyor. Doğan Duru, Şebnem Ferah düeti “Sevmeden Geçer Zaman” şaşırtıcı, beklentileri aşıyor. “Yavaş Yavaş Yavaş” iyi bir çıkış parçası. “Telved Litak”'ın sözlerine dikkat; “Zaman aşıp gitmez cinayet bu/hep bir bahanen vardır bir iks bendinde / B.o.m.b.a değil kitap bu/ şiir oku ağla işine gelince /Her şeyi tersten yazarlar /onlara dokunan yanar / Bana da tersten bakıyor musun?” Telved Litak siz de bir tersten okuyun?

Sözün özü Redd'de taşlar her zaman yerinde. Şarkı sözleri metaforlarla dolu ama anlaşılması kolay. Anlatmak istediklerinden hiç uzaklaşmıyorlar. Gitmeyi iyi bildikleri bizim de arada bir gidebildiğimiz bir yer var. Sorun orada ne kadar kalabildiğimizde.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.