ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Disko topunun ışığı söndü...Sayı: 1450 - 22.05.2012


Çocukluğumda TRT’nin tek kanallı siyah beyaz ekranında çalan ‘ecnebi’ şarkıları çok severdim. Dünyada sadece iki topluluk olduğunu sandığım zamanlardı: Ya ‘siyah adamlı’ Boney M. çıkardı televizyona ya da ‘kız sesli’ ve sakallı üç adamdan kurulu Bee Gees. İlkini daha çok severdim: ‘Rasputin’ favori şarkımdı ama diğerlerinin kırda bayırda gezerken, boş evlerde kapıların pencerelerin içinden fırlarken söyledikleri şarkılarına bayılırdım. Üstelik nakaratı Türkçeydi bu şarkının: Onlar ‘Seyit Ömer’ dedikçe ben çok eğlenirdim. Yıllar geçti, önce adlarının Bee Gees olduğunu öğrendim, sonra da ‘Seyit Ömer’in Türkçe olmadığını! Şarkının adı ‘Stayin Alive’dı ve bütün zamanların en çok satan plaklarından biriydi bu. 

‘Kız sesli adam’ yok artık
Çocuklu
ğumun kahramanlarından, o ‘kız sesli’ adam artık yok. Geçen hafta Donna Summer’ı uğurladık; bu haftanın başında Robin Gibb haberiyle sarsıldık. Böyle zamanlarda, sıklıkla, “Bir dönem kapandı” cümlesi kurulur. Bu kez sahiden bir dönemin kapanışına tanık oluyoruz: O şaşaalı ‘disko’ döneminin en büyük iki yıldızı bir hafta arayla aramızdan ayrıldı. Disko topları yine dönecek belki ama artık o parlak ışıltı olmayacak.

Robin Gibb, 62 ya
şındaydı. Son yıllarında besteci ve söz yazarlarının hakları için çalışıyor, meslek birliklerinin konfederasyonu olarak tanımlayabileceğimiz CISAC’ın başkanlığını yapıyordu. 10 Temmuz 2007’de Caz Festivali kapsamında Açıkhava’da bir konser vermek için Türkiye’ye gelmiş, şarkılarını Çeşme’de de seslendirmişti. Bee Gees dışında (pek de başarılı olmayan) solo çalışmalarından da tanıdığımız Gibb’in yazdığı şarkılar, kuşkusuz bir döneme damgasını vurdu.

Robin Gibb’in içinde oldu
ğu en büyük proje elbette Bee Gees. Ağabeyi Barry ve ikizi Maurice ile kurduğu bu topluluğun temeli, 1958’de Avustralya’da atıldı. Henüz küçük yaşta sahneye adımını atan Gibb biraderler, başta The Rattlesnakes’i kullanmış, sonradan bu ismi almışlardı. İsim konusunda rivayet muhtelif: Bee Gees’in (seslerinden dolayı) arı vızıltısına gönderme olduğunu düşünenler olduğu gibi Gibb Brothers’ın kısaltılması olduğunu savunanlar da var. Akla yatkın rivayet, Bee Gees’in, onları ‘keşfeden’ insanların isimlerine gönderme olduğu: Bill Goode ve Bill Gates, Gibb biraderleri stüdyoya sokan ve ilk albümlerini kaydeden iki müzik insanı. 1965’te sadece Avustralya’da yayımlanan ilk albümün adı ‘The Bee Gees Sing and Play 14 Barry Gibb Songs’. Onları dünyaya tanıtan albüm ise 1967 tarihli ‘Bee Gees’ 1st’. Kapağını (The Beatles’ın ‘Revolver’ını da çizen) Klaus Voormann’ın yaptığı bu ‘saykodelik’ albüm, en meşhur şarkılarından ‘To Love Somebody’yi de içeriyor. Şarkı, bugüne dek onlarca isim tarafından yeniden yorumlandı.
1968 tarihli iki albümden ‘Horizontal’ın içindeki ‘Massachusetts’, Bee Gees’in en ba
şarılı şarkılarından. Sonrasında birbiri ardına gelen ‘hit’ler saymakla bitmez. Onun için sıkıcı bir tarih anlatımına girişmeden, topluluk tarihindeki önemli bir kırılma noktasına çekelim dikkatimizi: 1974’e kadar kendi yolunda düşe kalka ilerleyen topluluk, o yıl Arif Mardin’le tanışıyor ve bu tanışma, onları, tanıdığımız sound’larına yaklaştırıyor. Mardin’in dokunuşu, topluluğu yeni filizlenen ‘disko’ akımının yıldızı yapmaya yetiyor.

‘Jive Talkin’in 1975’te Billboard zirvesine yerle
şmesi, Bee Gees’in yükselişini başlatan hamle. 1977 ise hiç kuşkusuz onların yılı. Başrolünde John Travolta’nın oynadığı ‘Saturday Night Fever’, o yılın en çok hâsılat yapan filmi. Bee Gees ise filmde kullanılan şarkıların yaratıcısı. Bu şarkılar, deyim yerindeyse, o yıl tozu dumana katıyor! Birbiri ardına çıkan dört ‘hit’ (‘How Deep is Your Love’, ‘Stayin Alive’, ‘Night Fever’ ve ‘More than a Woman’) topluluğu kırılması güç bir rekorun da sahibi yapıyor: ‘Saturday Night Fever’, bütün zamanların en çok satan albümü olmakla kalmıyor, Bee Gees’i, The Beatles’tan sonra aynı yıl içerisinde 1 numaraya çıkan dört plak yapan ikinci topluluk yapıyor. 

Son albüm 2011’de
Yükseli
ş burada sonlanmıyor: 1979 tarihli ‘Spirits Having Flown’, bütün dünyada 1 numara olan ilk Bee Gees albümü. Sonrasında kısa bir ara var ama 1987 tarihli dönüş albümü ‘E.S.P’ de ‘iş yapan’ albümlerden. 2001, son albümün yayımlandığı yıl. Bee Gees, bu yıl, 7 Grammy dahil birçok ödülü, ondan fazla ‘hit’i ve dünya çapında toplam 225 milyonluk bir satışı arkasında bırakarak tarihe karışıyor.

Toplulu
ğun bugüne dek yaşadığı iki acı var: 1988, Bee Gees üyesi olmayan ama çalışmalara ‘yandan’ el atan küçük birader Andy Gibb’i 30 yaşında kaybettikleri tarih. 2003’te ise ortanca biraderlerden Maurice ölüyor. Onun ölümünün ardından topluluğun ‘dağıldığı’ resmi olarak açıklansa da, 2009’da Robin ve Barry Gibb’in bir araya gelip yeniden bu isimle sahneye çıkmışğı var.

Acı, dün itibariyle üç oldu: Robin Gibb, ikizi Maurice gibi kolon kanserinden öldü. Pek çok
şarkısı var ama biz onu, ‘I Started a Joke’la uğurlayalım: İlhamını bir uçak yolculuğunda bozulan motorun sesinden aldığı, hayatla dalgasını geçtiği şarkıyla… Faith No More’dan Beautiful South’a pek çok topluluğun da yorumladığı bu şarkıyı Robin birader için o duru sesiyle Kathryn Williams söylesin. Çocukluğumda sakalı ve uzun saçlarıyla sevdiğim, sonrasında temiz yüzü, kısa saçları, yuvarlak gözlükleri ve güzel gülüşüyle aklıma kazıdığım o ‘kız sesli’ adam Robin Gibb’i özleyeceğiz; tıpkı Donna Summer ve bu ara kaybettiğimiz yıldızlar gibi…

Bee Gees’in dönemeçleri 
* Bee Gees’in temelleri 1958’de Avustralya’da atıldı. 
*
İlk albüm 1965’te sadece Avustralya’da yayımlanan ‘The Bee Gees Sing and Play 14 Barry Gibb Songs.’ 
* Topluluk 1974’te Arif Mardin’le tanı
ştı ve kaderleri değişti. 
* 1977 ba
şrolünde John Travolta’nın oynadığı ‘Saturday Night Fever’ın şarkılarını yaratılara ve büyük sükse yaptılar. ‘Saturday Night Fever’, bütün zamanların en çok satan albümü oldu. 
* 2001 tarihli son albümleri 7 Grammy kazandı.

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.