ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Hükümet sanattan korkuyor,,,Sayı: 1449 - 21.05.2012


Zonguldak’ta kültürel faaliyetlerde bulunan kuruluşlar, “Budala” adlı oyunu sergilemek için Zonguldak’ta bulunan İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçıları ile birlikte, AKP hükümetinin son dönemde tiyatrolar üzerine yaptığı açıklamaları protesto etti ve. Zonguldak’ta Zonguldak Devlet Tiyatrosu’nun da faaliyetlerini yürüttüğü Atatürk Kültür Merkezi önünde yapılan protesto gösterisinde, şiirler okundu, sloganlar atıldı. Grup adına ZOKEV Yönetim Kurulu Üyesi ve Tiyatro Yönetmeni Engin Çöl tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: AKP iktidarı gözü kara bir şekilde sürdürdüğü “ülkeyi gericileştirme sürecini” bu kez tiyatroları hedef alarak daha da derinleştirmek istiyor. “Parasını veren, her türlü müdahaleyi yapar” gibi son derece çirkin bir dille İstanbul Şehir Tiyatroları’nı egemenliği altına almaya çalışan hükümet bu kez de, Devlet Tiyatroları’nın da özelleştirileceğini kesin bir dille açıkladı. Zonguldaklı kültür-sanat insanları olarak iktidarın sanatı ve sanatçıları hedef alıp, toplumu sınıflaştırarak yürüttüğü saldırıyı geri püskürtmeye kararlıyız.

Ortaya konulmak istenen
şey çok açıktır. Hükümet sanatsal yaratılardan korkuyor. Sanatın çok sesli, çok renkli boyutunu tek renge, tek sese düşürmek istiyor. “Muhafazakâr sanat” adı altında geliştirilen bir kavramla sanatın eleştirel boyutunu ortadan kaldırmaya çalışıyor. Sanatsal yaratıyı siyasi iradenin koltuk değneği, arka bahçesi yapmak istiyor. “Tükürürüm böyle sanatın içine” denilerek başlatılıp Kars’taki insanlık heykelinin “ucube” diye nitelenerek yıkılmasıyla sürdürülen saldırıların, şimdi de tiyatroları hedef almasının tek nedeni budur. Buna sessiz kalmamız düşünülemez.

SANAT YÖNETMENL
İĞİ KUKLAYA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ
Hayretle izledik,
İstanbul Şehir Tiyatrosu kendisinden gizlenen ve apar topar onaylanarak önüne konulan bir yönetmelikle tarihinin en büyük saldırısına maruz kaldı. Bir yıkım ve ideolojik istila dışında amacının ne olduğu anlaşılamayan bu yeni yönetmelikle, belediyeye ait bir şube müdürlüğü düzeyine indirildi. Genel Sanat Yönetmeni Müdürlük makamının da altında bir kuklaya dönüştürüldü, sanatçıların yerine belediye memurları oturtuldu. Dile getirilen sorular “Parasını veren biz değil miyiz” gibi utanç cümlesiyle yanıtlandı. Buradan ülkeyi zapt-u rapt altına almaya çalışan çağdaş tiranlara sesleniyoruz. Devlet Tiyatrosu da, Şehir Tiyatrosu da sizin değil, vergi ödeyen yurttaşların, izleyicilerin malıdır...

Kamuoyuna sesleniyoruz. Sanat alanı, siyasi iradenin faydacı beklentilerine göre düzenlenemez. Seçilmi
şlerin asli görevi sanatın sesini kısmak değil, ihtiyacı olan özgür ortamı sağlayacak altyapıyı kurmaktır. Bu yalnızca sanat ya da sanatçı için değil, vergileriyle bu kurumları var eden halkın özgürce düşünebilmesi, farklı estetik algılarla buluşarak zenginleşebilmesi için de önemlidir. Eğer başka türlü davranılırsa, bilinmelidir ki tiyatro susmayacaktır. Bizler de sessiz kalmıyoruz. Buradan tüm ülkedeki “özgür tiyatro” haykırışlarına sesimizi katıp hükümetin ne sahnelerimizi ne de ufkumuzu karatmasına izin vermeyeceğimizi ilân ediyoruz. Sözlerimizin sonunda tüm bu süreci hiç müdahil olmadan izleyen Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ı istifaya davet ediyoruz. 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.