ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Off to Nevizade havası güzelSayı: - 09.05.2012


Off to Nevizade havası güzel
Try to shake my hips Asena gibi de
ğil o well
There’s another drink “Eyvallah” he says “Bacımsın”
Turkish family relations are different but bacın mıyım?

It’s 5 in the morning time to go
Beyo
ğlu is empty travestiler on the show
I smell our last stop from afar
a juicy oily Taksimburger at Kızılkayalar


Yukarıdaki satırlar bir Google Translate eseri de
ğil! Onları dört yıldır İstanbul’da yaşayan Hollandalı sanatçı Fleur Odylle yazdı. Hatta İstanbul’da kurduğu ekiple 'İstanbul Bana Ne Yaptın?’ isimli bir de caz albümü çıkardı. Albümdeki diğer şarkılarda böyle sürprizler yok ama emin olun onlar da dinlemeye değer. Fleur Odylle’in vokal ve piyanosuna, bas gitarda Bora Bekiroğlu, gitarda Emre Kula, tuşlularda Koray Üsgülen ve davulda Alpar Lü’nün eşlik ettiği grup, 16 Mayıs Çarşamba akşamı 21.30’da Ghetto’da bir konser verecek.

Yolunuz
İstanbul’a nasıl düştü?
Hollanda’da, Groningen yakınlarında küçük bir kasabada büyüdüm. Üniversiteye geldi
ğimde öğrenci değişim programıyla bir yerlere gitmek istiyordum. Oturup görmek istediğim ‘garip’ yerlerin bir listesini yaptım. Listede İzlanda’nın başkenti Reykjavik, Moskova ve İstanbul vardı. Farklı kültürleri tecrübe etmek istiyordum ve İstanbul bunun için iyi bir alternatifti. Burası hakkında en ufak bir şey bilmeden Boğaziçi Üniversitesi’ne öğrenci olarak gelmiştim ama İstanbul beni tamamen ele geçirdi! Dönem sonunda Amsterdam’a döndüm ancak İstanbul aklımdan çıkmıyordu. Türkçe öğrenmeye karar verdim ve Leiden Üniversitesi’nde ‘Turkish Studies’ bölümüne girdim. Bu kez de, yine okul programının bir parçası olarak Sabancı Üniversitesi’ne geldim ve bir daha dönmedim, dört yıldır İstanbul’dayım.

İstanbul Bana Ne Yaptın?’ şarkısının hikâyesi nedir?
Sabancı’dayken görsel sanatlar bölümünden bir ders aldım, tamamen e
ğlenmek amacıyla. Dersin programına göre kendi projenizi yaratmanız gerekiyordu. Önce halihazırdaki şarkılarıma İstanbul’la ilgili bir klip çekmek geldi. Ama sonra İstanbul için özel olarak bir şarkı yazmanın daha iyi bir fikir olduğuna karar verdim. Bir yabancı için İstanbul’un gece hayatının ne ifade ettiğini yazıp besteledim ve içine biraz da Türk deyişleri sosu kattım. Bu sırada insanlar sürekli bana neden sürekli İstanbul’da olduğumu sorup duruyorlardı, ben de onlara “Bilmiyorum, İstanbul bana bir şeyler yaptı” diyordum. Albüm sürecinde de bu cümlenin aslında benim tüm hikâyemi kapsadığını fark ettim ve albümün ismi bu oluverdi.

Peki ne yaptı size
İstanbul?
İstanbul Pandora’nın kutusu gibi... Merakı sürekli canlı tutan bir şehir. Evet yaşaması zor bir yer ama öte yandan, tarihi, insanları, olayları... 50 yıl daha burada yaşayabilirim.

Türkçe sözlü caz müzi
ği takip edebiliyor musunuz?
Tabii ediyorum ve bu geli
şmenin harika olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de alternatif müzik sahnesi de gelişime çok açık. Çok başarılı caz sanatçıları var; İlhan Erşahin, Kerem Görsev, Ediz Hafızoğlu, Çağrı Sertel, ve Elif Çağlar bunlardan bazıları...


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.