ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Vancouver'dan yükselen grup: Brasstronaut...Sayı: 1435 - 30.04.2012


Brasstronaut, 2010 senesinde Kanada’nın en önemli müzik ödüllerinden biri olan Polaris’e aday olduktan sonra ismi duyulmaya başlamış Vancouver’lı bir grup. Yaptıkları müzik şu anda Kanada’dan çıkan diğer indie gruplarından biraz daha farklı ve güçlü. Trompet, klarnet, piyano ve davul sound’uyla yarattıkları caz havasını, güncel indie müziği içine ustalıkla entegre ederek popüler kaygılardan uzak, kısa sürede tüketmeye değil, uzun uzun dinlemeye yönelik farklı bir müzik çıkarmışlar ortaya.

Piyano ve vokalde Edo Van Sam Davidson, trompette Bryan Davies, klarnet, gitarda Tariq Hussain, davulda Brennan Saul ve kontrbasta John Walsh’tan olu
şuyor. Brasstronaut’un müzikal olarak meşrulaşması önce 2008 senesinde ‘Old World Lies’ adlı EP ile oldu. Bu EP ile ilgili, hem kendi bloglarına gelen yorumlar çok iyiydi hem de eleştirmenler çok olumlu yazılar yazdılar. Bloglarında bulunan ‘Requiem for a Scene’ adlı parçalarına çektikleri video çok fazla ilgi gördü ama Brasstronaut, ilk ciddi popüleritesini, BalconyTV web sitesinin özel bir bölümünde yer almasıyla kazandı aslında.

2009’da ‘Mt. Chimera’yı kaydetti Brasstronaut. Albüm 2010 Mart ayında yayımlandı ve yukarıda da bahsetti
ğim gibi Polaris Müzik Ödülü’ne aday gösterildi. Ödülü Karkwa adlı grup kazansa da Brasstronaut çok daha fazla ilgi çekti bu adaylık sayesinde.

‘Mt. Chimera’ ba
ştan sona dinlenebilecek ve hatta farklı müzik türüne ilgi duyan kitleleri memnun edebilecek bir albüm. Hemen hemen tüm parçaları birbirinden başarılı olan çalışmada, ‘Hearts Trompet’ ve ‘Hand Behind’ öncelikle dinlenilebilir parçalar. Ama Brasstronaut’u tanımak için hangi parçadan başlayacağınızdan emin değilseniz o zaman ‘Insects’ en doğru seçim olabilir. Davul, kontrbas ve piyanonun yakaladığı mükemmel sound’un yanı sıra, trompet her yükselişinde muhtemelen sizi kendisine çekmeyi başaracak zaten.

Brasstronaut, ‘Mt. Chimera’nın ardından 2011’de ‘Opportunity’ adlı bir EP çıkardı ve Kanada’dan sonra uzun bir Avrupa turuyla ismini daha da çok duyurdu. Piyano ve vokalde duydu
ğumuz Edo Van Sam Davidson, grubun 2011 Ağustos’unda eski bir tekstil fabrikasında kaydettiği yeni albümünü bu sene mayıs ayında çıkaracağını müjdelerken, konser sound’una yakın, daha katmanlı bir çalışmayla karşımızda olacakları bilgisini veriyor.

Brasstronaut’un ismini çok yakında daha sık duyaca
ğız gibi. Yaptıkları müziğin özellikle konserlerde tadı çıkabilecek bir özelliği olduğu düşünülürse, Brasstronaut’u Türkiye’de dinlemek de oldukça güzel olabilir.

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.