ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


İddialı olmaktan zarar gelmez.Sayı: 1430 - 20.04.2012


Barış Erdem ve Cem Akkartal, arkadaşlıkları Galatasaray Lisesi’nde başlayan, ardından Galatasaray Üniversitesi’nde perçinlenen iki müzisyen… Ama biz onları kendi alanlarınla yaptıkları işlerle değil, rock grubu Gazino’dan tanıyoruz. ‘Ucube Sensin’, ‘Vampir Töre’ ve ‘Sahte Cennetler’ grubun şarkılarından bazıları… İlk albümleri ‘İnsan Olmak Yasak’ın buharı hâlâ tüterken, kendilerini yakından tanıyalım dedik... Gazino’nun, bugün 22.00’de Monc Live Suadiye’de ve 25 Nisan’da ise yine 22.00’de Hayal Kahvesi Bistro’da sahne alacağını ekleyip, sizleri sohbetimize buyur edelim...

Neden kendi alanlarınızda çalı
şmak yerine müziği meslek haline getirdiniz?
Barı
ş Erdem: Beste yapabildiğimizi erken yaşta fark edince, bu işi cidden yapabildiğimize inandık. Okuduğumuz okulları da kendimizi geliştirme fırsatı olarak gördük.
Cem Akkartal: Biz müzik yapıyoruz ama hayat ba
şka türlü işleseydi belki yazar olacaktık, belki film yapacaktık. Sanat bizim ruhumuzda var. Dolayısıyla bu durum bir yerden patlak verecekti, bu yolu seçtik.

Bir röportajınızda “Rock müzi
ğin tecavüze uğradığı bir dönemde ‘rock’ı geri getirme çabasında olduğumuz söylenebilir” demişsiniz. Biraz ağır değil mi?
B.E.:
İddialı konuşmaktan bir zarar gelmez ki, ben konuşurum iddialı, sen konuşursun, fikirlerimiz çarpışır, oradan bir ilerleme çıkar. Bu, ukalalık olarak algılanır toplumumuzda ama hayır fikirlerimizi söylememiz gerekiyor. Evet, rock müzik gerçekten tecavüze uğramış durumda ve bizim rock müzikten anladığımız şey,Türkiye’de yapılan bu saçma sapan şey değil. Tabii ki iyi örnekleri var ama elime gitarı alayım, “Yâr seni çok beğendim” tarzı bir şarkı yapmak değildir rock müzik

Peki, albümün adı neden ‘
İnsan Olmak Yasak’? Böyle bir şarkı yok albümde…
B.E.: Ortada sürekli bir
şeyleri yasaklamaya çalışan bir zihniyet var ve yasaklanmaya çalışılan şeyler bizim insan olmamızla alakalı şeyler. Bunları yasaklamanın imkânsız olduğunu herkes biliyor aslında. Binlerce yıldır aynı dava güdülmüş ama bunu birtakım baskıcı unsurlar devam ettirmeye çalışıyor. Biz de şunu diyoruz: “O yasak bu yasak, e kardeşim insan olmak da mı yasak?” İnsan olmak yasak olunca, alien gibi bir şeye dönüştük, kapak da bunu simgeliyor aslında.

Şarkı sözleriniz sert. Bunun size nasıl bir yansıması oldu?
B.E.: Sansürleniyoruz, baskı görüyoruz. Örne
ğin militarist bir adamsanız, bizden size hayır gelmez. Dini eğilimleriniz doğrultusunda, ‘Sahte Peygamber’ şarkımızla ilgili farklı şeyler düşünebilirsiniz. Mesela o dediğin sertlik ne, onu da tam olarak anlamıyorum. Din sömürüsü veya töre cinayetiyle ilgili yumuşak bir şarkı yapılamaz ki!

İlk klibinizi ‘Bayma’ya çektiniz, başında Hitler görüntüleri var
C.A.: Evet, ‘Bayma’ bizim bir nevi manifestomuz. Hayretler içinde gördük ki, bize göre içinde en ufak bir sakınca barındırmayan bir klip bazı kanallar tarafından yayın politikalarına aykırı bulunmu
ş. Gerçi sonradan bu kararlarından dönüp yayımlamaya başladılar... Hitler ise tamamen yönetmen Mert Özkan’ın fikriydi. Klibin başına eklenmiş destekleyici bir unsur olarak düşünebilirsiniz. İfade edilen sözler aşağı yukarı şöyle: “Almanya’da iktidarı kazandık. Şimdi de Alman halkını kazanmalıyız”. Yani başka ülkelere de uyarlanabilecek sözler.

Gazino için politik bir grup diyebilir miyiz?
B.E.: Böyle bir algılama olabilir ama albümde 13
şarkı var ve bu şarkıların içinde ‘Dekolte’, ‘Ortaköy’, ‘Kafam Güzel’ gibi sosyal hayatın hoş durumlarına ithaf edilen şarkılar var. Politik ya da eğlenceli şarkı yapmak zorundayız gibi bir tavrımız yok, canımız ne istiyorsa onu yapıyoruz.


Foto
ğraf: Barış Erdem (solda) ve Cem Akkartal, Bizim rock müzikten anladığımız Türkiye de yapılan değil diyor.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.