ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Wild Beasts emin adımlarla ilerliyor...Sayı: 1419 - 05.04.2012


İngiltere, indie müzik sahnesi için hayati önem taşıyan memleketlerden. Bu cenahtan Wild Beasts de, gönül rahatlığıyla, İngiltere’nin indie müzik sahnesine bir “armağanı” yakıştırmasının yapılabileceği gruplar arasındaki yerini çoktan aldı.

2002’de bir araya gelen Wild Beasts, ısınma turları evresinde çıkardıkları EP’lerin ardından 2008’de ilk albümleri ‘Limbo, Panto’yu yayımladı. Hem de 2007 yılında saflarına katıldıkları,
İngiltere’nin prestijli plak şirketlerinden, Domino etiketiyle. Dans ağırlıklı bu albüm, grubun sahneye sıkıca tutunacağının ilk emaresiydi aslında. Hemen ertesi sene yayımlanan ikinci albüm ‘Two Dancers’tan sonra buna artık hiç şüphe kalmadı. ‘Two Dancers’ Mercury Prize’a aday olarak bu kanıyı iyice sağlamlaştırdı. Ödülü The XX’e kaptırsalar da, bu adaylık onlar için önemliydi. Ancak grup, bu adaylığı omuzlarına sorumluluk yükleyecek bir şey olarak değil de bir motivasyon olarak görebilecek kadar kendinden emindi. Bu akşamki konser öncesi sorularımızı yanıtlayan grup elemanı Tom Fleming, bu adaylığın grubu ne yönde etkilediğini sorduğumuzda şöyle söylüyor: “Mercury Prize’a aday olmak çok güçlü hissettirdi bize. Birdenbire insanlar bizim ne yaptığımızla daha çok ilgilenmeye başladılar ve biz de onların biraz daha akıllarını çelmeye başladık galiba. Ama doğruyu söylemek gerekirse, böyle bir gaza çok da ihtiyacımız yoktu, yeni bir şeyler yapmaya zaten çok hazır hissediyorduk kendimizi.” Nitekim, yaptılar da.

İyi müzikten fazlası
Mayıs 2011 tarihli üçüncü ve son albümleri ‘Smother’ın etkisi halen sürüyor. ‘Two Dancers’, genç grup için çıtayı o kadar yükseğe taşımıştı ki, grubun sevenleri üçüncü albümün hayal kırıklığı yaratmasından korkmaya başlamışlardı. Çünkü hayranlar, hep daha iyisini bekler. Ancak korkulan olmadı; her albümde, ayakları yere daha da sağlam basan Wild Beasts, ‘Smother’la daha vurucu sözler, daha karanlık ve etkileyici melodilerle karşımıza çıtkı. ‘Smother’ bu yılın gerçekten kaliteli ve beklentileri karşılayan albümleri arasında yerini hiç zorlanmadan aldı. Bu noktada Guardian’ın, ‘Smother’ üzerine yayımladığı eleştiri yazısından bir alıntı yapmak işi kolaylaştıracak: “Smother, grup elemanlarının hepsinin tek tek parlamasına fırsat veren bir albüm.” Bu, albümde ‘iyi müzikten fazlası’nın olduğunu anlatan yerinde bir yorum.

Yakaladıkları bu ba
şarıda plak şirketleri Domino’nun ve yapımcıları Richard Formby’ın da etkisini inkâr etmiyor grup. “Domino bize her zaman kendi hükümdarlığımızı kurma fırsatı verdi. Ne istersek onu yapmamız için bizi inanılmaz destekledi. Domino gibi, kataloğunda çok önemli ve bizim de hayranı olduğumuz birçok ismin olduğu bir plak şirketiyle çalışmaktan çok mutluyuz” diyor. Yapımcıları Richard Formby içinse “Richard bizim ne aradığımızı çok iyi bilen, bizi çok iyi anlayan bir isim. Bunun yanında bir de, bizi hep daha yaratıcı olmaya itti. Üstelik birlikte çalışması çok eğlenceli biri. Daha ne olsun!” diyor Fleming.Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.