ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Aydilge bu kez "Sorma" diyorSayı: 1412 - 27.03.2012


Aydilge yazıyor, söylüyor, eleştiriyor, sözünü sakınmıyor. En önemlisi hayal kurmaktan hiç vazgeçmiyor. Şimdi Sezen Aksu'nun 'Sorma'sını yorumladığı single raflarda. Ondan önce de içsel çatışmalarını, kendi bedenine şiddet uygulayarak dindirmeye çalışan 'Sade' ile bağımlılıklarla flört eden genç piyanist 'Ozan'ın aşkını konu eden 'Aşk Notası' isimli kitabını yayımlamıştı.

Yeni cover single’ın “Sorma”. Tüyleri diken diken eden bir yorumun var. Nedir hikâyesi?

- Öldüreceklerse güzel öldürmeli insanlar a
şkı. Nazikçe, acıtmadan. Beceriksizce yok saymadan, incitmekten zevk almadan... Sorma’yı stüdyoda okurken hep bu düşünce dönüyordu aklımda ve içinde kor kor ateşler yansa da, acısını kendi içinde yaşayan gururlu bir kadın... “Sorma”, arkadaşlar arasında elime gitarı alıp söylemeyi çok sevdiğim bir parçaydı. Bir gün Cem Sarıoğlu ile beraber aranje yapmaya başladık. Sezen Aksu yaptığım aranjeyi kontrol etmeye bile gerek duymadan, şarkıyı verdi. Sonrasında şarkıyı daha önce okumuş olan Ayşegül Aldinç’in de Twitter’dan “seni dinleyince çok heyecanlandım” diye mesaj atması beni ayrıca mutlu etti.

- Bu arada “A
şk Notası” isimli kitabını da yayımladın. Müziğinle yazdıkların paralel ama başka. Nasıl bir yol bu?

- Hiç derine inmeden üzerinden kayıp geçiyoruz ya
şamın. Tutkudan korkan, yüzeyselliğe sığınıp sürekli tüketerek yaşayan insanlar olduk. Aşk Notası’ndaki karakterler böyle değil. Duyguların, düş kurmanın, yaratıcılığın sınırlandırıldığı bir toplumda, özgün bir müzik yaratmaya çalışıp, sıradanlaşmayı reddeden iki genç müzisyen Sade ve Ozan. Dayatılan yaşam biçimleriyle bir hesaplaşma içindeler. Din, ahlak, örf ve gelenekler ya da kapitalist üretim ilişkileri her şeyi belirlemişken, bize nasıl yaşayacağımız ve neyi seveceğimiz dayatılırken, Sade ve Ozan oyunu kurallarına göre oynamayı reddediyor. Ama bütün bunlarla savaşırken, biri mazoşizmin pençesine, diğeri de uyuşturucuların ağına takılıyor. Aşk onları kurtarabilen bigüç olabilir mi, yoksa aşk da aslında başka bir bağımlılık mı sorularını soruyor kitap.

- Müzik, kitap dı
şında da harıl harıl çalışmaya devam ediyorsunuz. Sound dergisi editörlüğü de devam sanırım.

- Evet, devam! Ayrıca her per
şembe 22-24 arası Cem Sarıoğlu ile beraber Rock Fm’de Art 5 Eksi 5 isimli bir program yapıyorum. Bütün bu farklı işleri yapmak aslında beni sağlıklı kılıyor. Uyku ile kavgalıyımdır zaten. Ne zaman gelip hatırımı sorsa, ondan kaçarım. Zaman azalıyor çünkü her gün.

- “Geri Dönmem”, Amerika’da birincilik almı
ştı. Yurtdışı konser var mı ufukta?

- “Geri Dönmem” Amerika’nın en çok tıklanan video müzik sitelerinden www.makeastar.com tarafından düzenlenen yarı
şmada birinci olmuştu. Yazın Kaliforniya’daki festivalde sahnedeyim. Ayrıca organizasyon tarafından çekilen özel belgeselde de Türkiye’deki rock müzikle ilgili deneyimlerimi paylaşacağım. Aynı zamanda 30 Mart İzmir Hangover, 7 Nisan Antalya Mekân Live, 2 Haziran Adıyaman Festivali’nde sahnede olacağım.

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.