ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


40 yıldır müzik var salon yokSayı: 1407 - 20.03.2012


Selin BAYRAKTAR  Seray ŞAHİNLER

1973'ten beri
İstanbul'daki müzik yaşamının ana damarı olan İstanbul Müzik Festivali, 40. yaşını muhteşem bir programla taçlandırıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) kuruluşundan itibaren her yıl dört gözle beklenen festival, Borusan Holding sponsorluğunda 31 Mayıs-29 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Ana teması 'Umutlar ve Kahramanlar' olarak belirlenen festival, 750'nin üzerinde yerli ve yabancı sanatçıyı klasik müzikseverlerle buluşturacak.

'UMUDUMUZ GENÇLER'

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, basın toplantısında, mekan sorunundan yıkılma tehlikesiyle kalan Emek Sineması'na birçok konuya değindi. Eczacıbaşı, şöyle konuştu:

-
İstanbul'da kültür-sanat faaliyetlerini gerçekleştirecek yeterli mekanın olmayışı; 40 yıllık süreçte, birinci festivalde kullanılan mekanlara farklı alternatifler yaratılamaması bir kültür sanat başkenti için üzücü. Bugün kullandığımız neredeyse hiçbir sahnenin öncelikli işlevi konser salonu değil. Bu konuda yeni çözümler geliştirmeye ve bilinç yaratmaya çalışıyoruz. Bu soruna dikkat çekmekte eksik kalmış olabiliriz. Kamudan beklentimiz bu beklentiyi acilen sağlaması.

-
İKSV olarak bizim umudumuz ve kahramanlarımız da gençler. 40. yılımızda yeniden canlandırdığımız 'BiTamBiÖğrenci' programıyla gençlerin konserlere katılımını sağlayacak ve genç müzik öğrencilerinin eğitimine katkıda bulunacağız.

- Önümüzdeki seneden itibaren Avrupa'nın önemli ba
şkentlerinde İstanbul Müzik Festivali için tanıtım toplantıları yapacağız.

- Emek Sineması ile ilgili geçen haftalarda 'yerinde korunması' için sundu
ğumuz teklifle ilgili bir gelişme yok. Kar amacı gütmeyen bir kültür-sanat merkezi olsun demiştik. Emek'in sahibi olan kurumdan (SGK) henüz bir yanıt gelmedi.  Onların aklındaki proje farklı..

Neydi ne oldu

İlk İstanbul Festivali, Cumhuriyet'in 50. yılı kutlamaları kapsamında 1973'te düzenlendi. Festivalin programında, resitaller, orkestra, oda müziği, Türk müziği ve koro konserleri, opera, bale, tiyatro, folklor ve mehter gösterileri yer alıyordu. Zaman içinde farklı sanat disiplinlerine ait etkinlikler, gelişerek ayrı festivaller olarak yapılandılar. Klasik müziğe odaklanan bu şenlik de 1994'te İstanbul Müzik Festivali adını aldı.

Binlerce gösteri 3 bin izleyici!

İstanbul Müzik Festivali'nde 40 yıl boyunca, 40 bini aşkın sanatçının 2 bin 835 gösterisi yaklaşık 3 milyon kişi tarafından izlendi; bin bestecinin 3 binin üzerinde eseri seslendirildi. Sponsorluğu 2006'da Eczacıbaşı Holding'den devralan Borusan Holding'in yanı sıra gösterilere 40 yıl boyunca 331 kişi, kurum ve kuruluş destek verdi. 1973'te düzenlenen ilk İstanbul Festivali'nin bütçesi 8 milyon liraydı. İstanbul Müzik Festivali'nin 2012 yılı bütçesi ise 5.785.484 TL. 40 yıllık programda festivalde Türkiye dışından dünyanın önde gelen 48 senfoni orkestrası yer alırken 45 farklı mekanda etkinlik düzenlendi.

Kancheli ve Say'dan dünya prömiyeri

İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer, basın toplantısında, festivalin siparişi üzerine hazırlanan iki eserin dünya prömiyerini müjdeledi. İlki, Gürcü besteci Giya Kancheli'nin geçen yıl kaybettiğimiz genç çellist Benyamin Sönmez'e adadığı senfonik eseri... Bir diğeri de Fazıl Say'ın 'Mezopotamya' senfonisi. Usta piyaniste, Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek. Yeşim Gürer ayrıca, gelecek seneden itibaren festivalin İstanbul dışındaki kentlere açılabileceğini söyledi.

 


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.