ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 9 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


İncil’in Laneti: AnathemASayı: - 22.05.2006


A Daemon issues your last rites
Paster Noster Upto In Terra
I break, I twist, I burn, I destroy
Memento Mori....

dediler ...ilk kurulduklarında ... 1990 yılının yazında Liverpool merkezinde "Pagan Angel" adıyla beş arkadaş tarafından kuruldu... grupta

- Vincent Cavanagh (chant + gitar)
- Daniel "Danny" Cavanagh (gitar)
- Jamie Cavanagh (bass)
- Les Smith (klavye)
- John Douglas (bateri)

göreviyle yer aldı death ten doom'a kayan bir tarzları vardı.. ve "An Iliad of Woes" demosunu kaydedildi 1991 yılında..

demoda; Memonto Mori , Echones Of Teror , In The Name Of the Father ,The Lord Of Mortal Pestilence gibi çok güzel biraz melankoli biraz hüzünlü biraz sert 4 sarki bulunduruyordu .. ve 1991 yılında grup adını incilde lanetlenmis anlamina gelen "ANATHEMA" olarak değiştirdi...

grup Bolt Thrower, Paradise Lost konserlerinde alt grup olarak çıktı ve yavaş yavaş kendine ait bir kitle oluşturmaya başladı .. Verilen konserler sayesinde Avrupada tanınmaya başladı ve grup çalışmalara başlayarak stüdyoya girdi ve "All Faith Is Lost" un çalışmalarına başladı ... 1991 yılının temmuz ayında çıkardıkları demoya yapılan tepkiler çok iyiydi ve artik Anathema "They Die" albümünü Isviçreli "Witchunt Kayyt " şirketi tarafindan piyasaya sürdü .. Albüm düşünüldüğünden daha fazla ilgi gördü ve ilk baskı tükendi ..

Ve bunun ardindan Peaceville Kayıt Şirketi grupla ilgilenmeye başladı .. grubun en beğenilen şarkılarından biri olan "Lovelorn Rhapsody" Acedemy stüdyosunda Peaceville şirketinin yapacagi bir toplama albüm için kaydedildi ve bütün bunlarin üzerine şirket Anathema'yla bir anlaşma imzaladi .

"Crestfallen", Academy stüdyolarında Hammy adlı bir prodüktör tarafından kaydedi ve 1992 Kasim ayinda "The Crestfallen" in çıkışıyla birlikte Anathema Peaceville Kayıt Şirketi ile olan 4 albümlük anlaşması başladı . gruptaki bazi değişiklerden sonra "Crestfallen" albümündeki grup üyeleri

-Darren White
-Vincent Cavanagh
-Daniel Cavanagh
-Duncan Patterson
-John Douglas

olarak yoluna devam etti ... EP de...And I Lust, The Sweet Suffering ,Everwake ,Crestfallen ,They Die adıyla 5 şarkı bulunuyordu. EP yle birlikte Cannibal Corpse'un alt grubu olarak çıktıkları İngiltere turnesi, Anathema'nın iyi bir sahne grubu olduğunu göstermişti.

"Crestfallen" gibi "Serenades" albümü de, Hammy yapımı olarak Academy stüdyolarında kaydedildi ve 1993 yılının Kasım ayında satışa sunuLdu .. Bu albüm piyasada büyük yankı uyandırdı fan page site sayıları arttı ve kanıtı şu olcakki Anathema, Kerrang Indie listelerine 2 numaradan girdi. ve metal hammerda ayın albümü seçildi. Albümde Lovelorn Rhapsody, Sweet Tears, J'ai Fait Une Promesse ,They (will Always) Die , Sleepless, Sleep In Sanity, Scars Of The Old Stream,Under A Veil (of Black Lace) , Where Shadows Dance, Dreaming: The Romance adli 10 sarki bulunuyordu .. bi sarki vardiki o melankoli o soundlar insanin kalbine ayri bi duygu katiyordu :

She's passed away but dreaming
Her soul's awake and screaming
The weeping willow is weeping
And beneath our hearts ...
... all joy is sleeping
our bliss is carried away ... sweet tears

sözlleriyle kendini tamamlayan klibi biçok yerde defalarca yayınlandı ... ve aynı kadroyla yoluna devam etti Anathema ... biçok konsere çıktı ve Mtv Headbangers Ball'un Peaceville Kayıt Şirketi için hazırlanan bir bölümünde, At The Gates ve My Dying Bride ile birlikte çaldılar... At The Gates ile çıktıkları turnede Anathema, İngiltere'nin gelecekteki en güçlü doom gruplarından biri olacağı görüşünü ortaya koydu. 1994'ün Ocak ayında biten turnenin ardından Acedemy stüdyolarinda "Pentecost III"ü kaydettiler ... ve bu albümle güçlü kaliteli bi grup olduklarını sözleriyle ve müzikleriyle tekrar tekrar kanıtladılar... Albümde; Kingdom,Mine Is Yours To Drown In (Ours Is The New Tribe), We The Gods ,Pentecost III ve Memento Mori adiyla 5 sarki bulunuyordu ...

ve dier albüm "The Silent Enigma" 1995 yılında Anathema fanlariyla buluştu .. Bu albüm diğerlerinden biraz daha farklıydı çünkü diğer albümlerde vokallik görevi yapan Darren White gruptan ayrıldı ... bunun üzerine vokallik görevini Vincent Cavanagh görevini üzerine aldı ...bütün bu olanlara ragmen Anathema akimi devam etti ... "The Silent Enigma" albümünde Restless Oblivion, Shroud Of Frost ,Alone ,Sunset Of The Age Nocturnal Emission ,Cerulean Twilight, The Silent Enigma ,A Dying Wish ve Black Orchid adinda 9 sarki bulunuyordu ... Albümde "a dying wish" isimli şarkı çok beğenildi çünkü grup o kadar kaliteli olmaya başlamıştıki melankoli havasini şarkının ilerleyen kısımlarında ezan sesiyle hissedebiliyordunuz ...

Yorucu bir temponun ardından grup çalışmalara devam etti fakat çalışmak için gittiklari Sheffield'daki Fon stüdyolarından memnun kalmadılar.. Bunun üzerine bir çiftligin içinde olan Windings Stüdyosu'na geçtiler. Tony Plat ile başlayan kayıtlar "Eternity" albümünü oluşturdu .. ve bayan vokalleri Michelle Dominion yaptı. Bu albüm 1996 yılında çıktı ve o dillere destan olan "And I still wonder if you ever wonder the same And I still wonder..." sözleriyle Angelica diye haykırdı melankoli grubumuz ... Albümde Angelica disinda Sentient ,The Beloved ,Eternity Part I ,Eternity Part II,Hope , Suicide Veil,Radiance ,Far Away ,Eternity Part III ,Cries On The Wind ve Ascension isimleriyle 11 parça bulunuyordu ... White'in yokluğuna rağmen Vincent in o melankoli ses tonuyla haykırışları grup için ayrı bir başarı kaynağı olmuştu.

Albüm sonrasında uzun turnelere çıkıldı ve bu uzun yorucu turnelerin ardından Anathema'ya o güzel ritimleriyle eşlik eden John Douglas 1998 yılında gruptan ayrıldı. Bu hayranlar için bi hayalkırıklığına neden oldu Douglas in yerine Soulstice davulcusu Shaun Steele geldi.. Fakat grup elemanlarinin transferleri bununla kalmadı ve klavyeleri çalan o melankoli havayi hissetmeye yardımcı olan Les de,gruptan ayrılarak Cradle of Filth'e transfer oldu. Yerine ise bir o kadar başarili olan My Dying Bride 'dan hatirlayacağımız ünlü kemancı Martin Powell geldi. Ve bütün bu oLanlarla birlikte aynı yıl "Alternative 4" piyasaya çıktı ... Albümün sunulusundan sonra grubun tarihine geçmiş o harika söz yazarı o harika adam "Duncan Peterson " gruptan ayrildi

.
..

ve yerine Anathema ve My Dying Bride'ın albüm kapaklarını çizen Dave Pybus geldi. Bu albümde Shroud Of False, Fragile Dreams ,Empty,Lost Control,Re-connect,Inner Silence ,Alternative 4 ,Regret Feel ve Destiny adında 10 şarkı bulunuyordu ... Bu albüm Patterson ile yapılan son çalışmaydı. Bu albümün ardından grubun Peaceville ile olan anlaşması bitti, peşlerinden koşan onca firmaya rağmen onlar Peaceville'in bir üst etiketi MFN ile anlaşarak herkesi şaşırttılar. Bu arda davulcu Shaun Steele gruptan ayrılarak yerini eski davulcu John Douglas'a bıraktı.Fanlar için yavaş yavaş karanliga giden Anathema Douglas in yuvaya dönüşüyle birlikte bir ışık daha açmıs oldu ..

Yeni oluşan kadroyla Anathema Patterson'u aratmayarak tarihe geçecek en güzel en karanlik en melankoli albümlerinden biri olan "Judgement" i 1999 yılında yayınladı .."Judgement" albümü Kit Woolven prodüktörlüğünde, Ventimiglia'da (İtalya) bulunan Damage Inc. stüdyolarında 3 ayda kaydedildi. (Ve grup elemanları kayıtlar sırasında uyuşturucu kullandıkları gerekçesiyle bir nezarette geçirdiler.) Albüm İngiltere dışında kaydedildi çünkü bu ülkedeki stüdyolar çok pahalıydi ve grup üyeleri yalniz kalmak istiyorlardi . Albümde Deep,Pitiless ,Forgotten Hopes ,Destiny Is Dead ,One Last Goodbye ,Make It Right (F.F.S.) ,Parisienne Moonlight Don't Look Too Far, Emotional Winter ,Wings Of God ,Judgement ,Anyone Anywhere 2000 & Gone adlarında 13 şarkı bulunuyordu.

2001 yılında yayınlanan "Resonance (compilation)" ın ardından "Eternity" albümünün turlarında klavyeleri çalan Les Smith gruba katıldı ve aynı yaz Anathema yeni albüm için çalışmalara başladı. Ingilterde Chapel'daki Windings Stüdyoları'nda "A Fine Day To Exit" adına kayıtlara başlandı ve yapımcılığı Travis Smith tarafından yapılan albüm 2002 yılında sunuldu. Pressure ,Release ,Looking Outside ,Inside Leave No Trace, Underworld ,Barriers ,Panic ,Temporary Peace ve albüme adını veren A Fine Day to Exit adinda 9 şarkı bulunuyordu . Albüm bir kesim Anathema fanları tarafından begenılmesine rağmen eski fanları biraz üzdü çünkü onların düşüncesine göre Anathema biraz daha eski tarzından kopmuştu ve"Judgement" gibi başarılı albümler yapamayacaktı .

Anathema "A Fine Day To Exit" den 2 yıl sonra yeni bir albümle çıktı karşımıza "A Natural Disaster.Album Anathema,ve Dan Turner'in ortak produksyonluguyla hazırlandı ve kapağı çok başarılı bi tasarımcı olan Katatonia ve Opeth in albümlerinde de görebilecegimiz Travis Smith imzalı. Albümün giriş parçası Harmonium... Giriş parçaları üzerinde fazla etkisini gösterememis Anathema ve albümün çok beğenildiği de söylenemez... Röpörtajlarında grup üyelerinin belirtigi gibi eskiye dönme gibi bi amaçları yok ve eski fanlari tarafından bu bi eksiklik olarak görülüyor..Ikı yil aradan sonra "A Fine Day To Exit" albümünden sonra gruptan eskiye dair ufak da olsa girişler bekleyen hayranlar ufak çaplı da olsa bi hayal kırıklığına uğramış... Albümde dikkat çeken bir diğer özellik 4. şarkı . "Are You There " vokalligi Danny üstlenmiş bu da ayri bi farklılık olmuş. Albümde Coldplay ve de Pink Floyd etkileri görülmekte ne kadar üzsede bizi ... Yinede albümün alınamsı için dinlenecek bi şarkş varki sanirim biz eski fanlar için yapılmış "Flying" .. bunun dışında dikkat çeken şarkılar yok ... Anathemanın bundan sonra yapacağı müzik merak konusu ama "Judgement" yada "Alternative 4" kadar derin ve karanlık olmayacağına kesin gözüyle bakilabilir ... Umarız diğer albümlerinde o melankoliyi hiçbişeyden etkilenmemiş daha saf bi şekilde bulabiliriz ... Yinede bi Anathema fanı olarak teşekkür etmek isterim bize

"Judgement " gibi albümler sunduğu için...

 

"And it feels like i'm flying above you
dream that i'm dying to find the truth
seems like your trying to bring me down
back down to earth back down to earth ..."Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.