ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1821
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Led Zeppelin istedi, Oxford olduSayı: 1399 - 08.03.2012


Atlantic Records’un merhum sahibi Ahmet Ertegün’ün eşi Mica Ertegün’e geçen hafta Oxford Üniversitesi’ne 41 milyon dolar değerinde bağışta bulundu. Oxford’un insani bilimler alanında yüksek lisans ve doktora eğitimi yapmanın hayalini kuran başarılı öğrenciler bu bağışın ilhamı olan efsanevi İngiliz rock grubu Led Zeppelin’e de duacı olmalılar.

Sorularımızı yanıtlayan Mica Ertegün ilerleyen yıllarda pek çok Türk ö
ğrencinin bu burslardan faydalanacağını söyledi.

Mica Ertegün’ün Oxford Üniversitesi’yle böylesi kapsamlı bir e
ğitim projesine adım atmasının geri planında onun Ahmet Ertegün Eğitim Fonu adı altında bir süredir ABD ve Türkiye’de olduğu gibi İngiltere’de de yaptığı eğitim bağışı faaliyetleri var. Kendisine bu fikri verenler ise Ertegün’ün kurduğu Atlantic Records bünyesinde dünya çapında üne kavuşan Led Zeppelin grubu. Zira, Ahmet Ertegün Eğitim Fonu’nun kurulması grubun 2007 yılında Londra’da verdiği ve tüm geliri Ahmet Ertegün adına yapılacak sosyal sorumluluk faaliyetlerine bağışlanan konserden sonra gerçekleştiriliyor.

Mica Ertegün bu i
şbirliği ile ilgili olarak “Grup o zaman benden bu gelirlerle İngiltere’de bir şeyler yapmamı istedi, ben de Oxford Üniversitesi’yle iletişime geçtim. En son aşamada geçen hafta duyurduğumuz bu büyük projeye kadar geldik. Gerek ben gerekse eşim için tarih, müzik, dil, edebiyat, sanat ve arkeoloji üzerine yaptığımız okumalar hayatımızın en büyük keyifleri arasındaydı. Dolayısıyla bu alanlarda öğrencilere destek olmak istedik. Bence zaman içinde yitip gitmeyen şeylere destek vermek çok büyük önem taşıyan bir misyon. İnsanları birbirine bağlayan değerleri, insanların birbirlerini anlama kapasitelerini zenginleştiren ve dünyayı daha insani, daha yaşanılır kılan şeyleri yaşatmak lazım” diyor.

Lisans Üstü E
ğitim Bursu Programı’nın dünya çapında insani bilimler alanındaki en yetkin ve bilgili öğrencileri bulup onların ufuklarını geliştirmek, bilgilerini arttırmak ve fikirlerini paylaşmaları için ön ayak olmak gibi misyonlar olduğunu aktaran Mica Ertegün projeden çok umutlu : “Benim Oxford Üniversitesi’nin elinden gelenin en iyisini yapacağından en ufak bir kuşkum yok. Başvuranlar arasında din, dil, inanç ayrımı yapmaksızın en yetkin öğrencileri seçeceklerine inancım tam.”   

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.