ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 10 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bu orkestrada sadece kadınlar varSayı: 1398 - 07.03.2012


Her biri Enka Sinfonietta, İstanbul Oda Orkestrası, Akbank Oda Orkestrası, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Borusan Filarmoni Orkestrası gibi  Türkiye’nin önde gelen orkestralarında çalan ve sayıları organizasyona göre değişen Feminİstanbul, bir başka iddialı klasik müzik orkestrası olarak sanat ortamındaki yerini aldı. Ancak Feminİstanbul’u diğer orkestralardan ayıran önemli bir özelliği var: Sadece kadınlardan mükerrep bir grup olmaları. Feminİstanbul, donanımlı kadınları bir araya getirirken, müziğe kadın ruhuyla yaklaşmayı amaçlıyor. Grubun çekirdek kadrosu bir kuartetten oluşuyor ancak yaylı sazlar 20 kişiye kadar çıkabiliyor; grup, nefesliler ve vurmalılarla birlikte 40 kişilik bir senfoni orkestrası olarak sahne alabiliyor.

Klasik müzi
ği geniş kitlelere tanıtabilmeyi amaçlayan Feminİstanbul’un ilk konseri, 7 Mart 2012’de İstanbul Kültür Üniversitesi’nde. Sahnesinde klasik müziğin başarılı isimlerini ağırlamayı sürdüren İstanbulKültür Üniversitesi, Prof. Mesut İktu’nun öncülüğünde hazırlanan programla sanatseverleri bir araya getiriyor. Feminİstanbul, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in de katılımıyla gerçekleştirilecek konserde özel bir programla çıkacak müzikseverlerin karşısına.

Grubun kurucu üyelerinden, viyolonsel sanatçısı Jülide Canca Eke, daha önce ba
şka orkestraların kuruluşunda rol almış. Uzun yıllar Akbank Oda Orkestrası’nda da çalışan Eke, orkestranın kuruluş fikrini şöyle anlatıyor: “İş alanlarımız son derece sınırlıydı zaten… Baktık, çok sayıda donanımlı kadın müzisyen var, o halde neden bir kadın orkestrası olmasın dedik. Bu nitelik, doğrusu daha çok ilgi çekiyor. Ayrıca müziğe kadın estetiği katmak da istedik ki bu bizce doğru bir yaklaşım. Yurtdışında konserler verebilmek, Türk kadınını tanıtmak arzusundayız”.

Femin
İstanbul, farklı konseptlere açık bir grup. Dünyaca ünlü orkestraların ses getiren ‘popüler hareketler’i onlar için ilham kaynağı. Feminİstanbul’un üyeleri, kadın bestecilerin ilerlemesinin önünü kapatan bakış açısını eleştiriyor ancak tavırlarında protest bir niteliği değil, sanatsal bir inceliği gözetiyor. Dünyanın en büyük orkestralarına da yakın tarihe kadar kadın müzisyen alınmadığına dikkat çeken Feminİstanbul’un adını, başta kadın festivallerinde olmak üzere daha sık duyacağız. Fakat grup, özel organizasyonlar için de sahne alıyor.

Detaylı bilgi için:
www.feministanbul.org    
www.
biletix.com 

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.