ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Görmezden gelinmek esas problem...Sayı: 1396 - 05.03.2012


İsminizin artık özdeşleştiği ‘Kavak Yelleri’ bitince siz de bir ara sessiz kaldınız. Üçüncü albüme temiz bir sayfa açmak için mi beklediniz?
Sinan Kaynakçı: Dizinin bitmesini bekledik, evet. ‘Kavak Yelleri’ devam ederken konserler de veriyorduk ama o dönem içinde bir albüm daha yapmak istemedik. Başından beri bu kadar uzun süreceğini düşünmüyorduk aslında dizinin. Bence keşke daha erken bitseydi ama neticede kâr getiren bir yapımdı, doğal olarak devam etti.

Diziye nasıl dahil olmu
ştunuz?
S.K: Bir arkadaşımız dizinin yapımcısına CD’mizi hediye etmiş. Onlar da jeneriğe ‘Hele Bi Gel’i oturtmuşlar, çok hoşlarına gitmiş. Yeni bir gruptuk o zamanlar; dediler ki”Hadi çocuklar, verin bu parçayı bize, hem siz kurtulun, hem biz kurtulalım.” Cazip bir teklifti ama o zaman henüz tanınan bir grup değildik. Erken olduğuna karar verdik ve kabul etmedik teklifi. O süreçte bizim popülaritemiz arttı, onlar da başkalarıyla da görüşmeler yapmışlar ama olmamış, tekrar teklifle geldiler. Haydi nazlanmayın, bu işi tatlıya bağlayalım, dediler. Biz de teklifi görüp arttırdık; dizinin müziklerini de yapalım dedik, kabul ettiler. Bizim için de tecrübe oldu, mesela ben klarinet çalmayı öğrendim; çünkü diziye yakışacağını düşünmüştüm. Bu da ikinci albüme yansıdı, o albümde bol bol üflemeli alet vardı.

Pinhâni’nin isminin Kavak Yelleri’yle özde
şleştiği bir gerçek artık. Bu sizi rahatsız ediyor mu?
S.K: Dizi geçen yıl yayından kalktı, henüz çok yeni. Yıllar sonra hâlâ bu durum devam ederse, o zaman sorun var demektir.

Zeynep Üçer: E
ğer tekrarları yayımlanacak olursa, o zaman iş değişebilir ama. Şu an başka ülkelerde de yayımlanıyor dizi. En popüler olduğumuz ülke Türkiye değil Azerbaycan mesela. Bulgaristan’da da o şekilde.

Albüme gelelim.
İsmi gibi ‘başka şeyler’ var bu albümde. Naif sound’un biraz daha değiştiğini görüyoruz.
S.K:
İlk albümdeki naiflik kalmamış minvalinde eleştiriler alıyoruz. İkinci albümde sound biraz değiştiğinde de olmuştu bu, bu albümde de aynı şekilde sürüyor. Galiba ilk albümdeki o amatör ruh hoşuna gidiyor insanların.

Akın Eldes’le çalı
şıyorsunuz. Aranızdaki yaş ve tecrübe farkı uyum problemlerine sebep oluyor mu?
Selim Aydın: O daha önce bizim yaşlarımızı gördüğü için, e biz de onun yaşını henüz görmediğimiz için, onun ayak uydurması daha kolay oluyor galiba. Çok güzel de başarıyor.

S.K: Hatta akranlarımızdan daha iyi anla
şıyoruz onunla. Akın Abi çok genç ruhlu, enerjik bir insan. Yeri geliyor bizden bile enerjik oluyor hatta. Mesela ilk klibi ‘Bana Hediye’ye çektik, Klip için 10 bin km’den fazla yol yaptık. Yola hiç üşenmiyoruz biz, hem yaşımız hem mizacımız gereği. Akın Abi yaşça büyük olmasına rağmen o da çok sever. Hatta o tur rehberliği de yapıyor. Müzik haricindeki en önemli faaliyetlerinden biri. Birçok şeyi çözen, aslında bizim Akın abi’yle çalışıyor olmamız. Başlangıç noktası o. Harika bir referans. Dolayısıyla başka müzisyenlere açılmakta da güçlük çekmiyoruz. Çünkü hepsi Akın Abi’nin arkadaşı; biz ne Demirhan Baylan’ı, ne Turgut Alp Bekoğlu’nu tanıyor olurduk herhalde o olmasa.

Akın Eldes’ten ‘Kapı Parası’nı da almı
şsınız albüme. Sizin tarzınızın biraz dışında bir şarkı aslında.
S.K: Bazı konserlerde müzisyen kapıda kesilen bilet üzerinden alır parasını. Buna kapı parası deniyor. Biz de başta öyle konserler vermiştik.

Z.Ü: Mekân hiçbir yere afi
ş asmaz, duyuru yapmaz, zaten ölü günlerde olan bir gecedeki konserde, 5 kişi gelecekse 10 kişi geliyor işte. Biz çok fazla çekmedik o derdi ama hızlı popüler olabildiğimiz için.

S.K: Gerçi bu mekâna ba
ğlı, her zaman, her müzisyenin karşılaşabileceği bir uygulama. Hatta U2 konseri de o şekilde olmuş, söylenene göre. Gelen kişi üzerinden para almışlar, gerçi onlar statta yapmışlardı tabii konseri ama... (Gülüyorlar) Bu parçayı neden koydunuz diye çok soran oldu. Farklı bir şey olsun istedik çünkü albümde. Günümüz teknolojisinde parçayı geçmek bir tuşa bakıyor. İstemeyen dinlemez. Zaten çoğu insan internetten dinliyor, para da vermiyor ve para vermediğiniz bir şey hakkında eleştiri konusunda ne kadar ileri gidebilirsiniz o da başka bir konu.

Bu da bir ba
şka müzisyen derdi galiba, haksız eleştiriler vs.
S.K: Aslında bizim en büyük sıkıntımız eleştiriler değil; halkın gündeminde olup basının gündeminde olmamak. Müzik yazan insanlar iyi ya da kötü dese, ama bir şey dese. Görmezden gelinmek esas problem.

Grubun isminin telaffuzu biraz sıkıntılı. Uzatan var, bir çırpıda okuyan var...
S.K: Hazır medyaya yansıyorken düzeltelim. A’yı uzatarak, ‘sürahi’ gibi okunmalı.

Pinhâni’nin Mart ayı konser takvimi

*9 Mart Cuma - Bursa Resimli Bar - 22.30
*10 Mart Cumartesi - Ankara Jolly Joker - 22.30
*14 Mart Çar
şamba - İstanbul Kozzy Kültür Merkezi - 20.00
*21 Mart Çar
şamba - Manisa Celal Bayar Üniversitesi - 15.00


Foto
ğraf: Pinhani (soldan sağa) Selim Aydın, Akın Eldes, Sinan Kaynakçı, Zeynep Üçer ve Hami Ünlü den oluşuyor.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.