ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et




Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz






 

Yazılar


Marslıların beynini bile patlatacak güçte şarkılarSayı: 1393 - 29.02.2012


MÜZİK
Sinead O’Connor
How About I Be Me (And You Be You)?
One Little Indian


Nasıl anlatsam... Nereden ba
şlasam... Islak bakışları, kısacık saçları, bebek yüzü ve aykırı halleriyle hayatıma gireli neredeyse 24 sene olmuş. Sürekli bu rakamları toplayarak gerçek yaşımı ele verdiğimi şimdi fark ettim, dolayısıyla bu sevimsiz alışkanlığımdan da bir an önce kurtulsam iyi olacak. Neyse, hayatıma gireli bu kadar sene oldu ama hep burada mıydı diye soracak olursanız, yanıtım ne yazık ki hayır. 1988 yılında ‘A Nightmare On Elm Street 4: The Dream Master’ filminde ilk kez duyduğum ‘I Want Your (Hands On Me)’ ile başlayan hararetli ilişkimiz, Papa’nın fotoğrafını yırtarak Madonna’dan rol çalmasının hemen ardından gelen ve 1994 yılında ‘In The Name Of The Father’ filminin en az kendisi kadar aklımı başımdan alan Bono destekli Gavin Friday mucizesi ‘You Made Me the Thief of Your Heart’ sonrasında (umutlarım onunla ilgili tam da yeniden tavan yapmışken) ‘Universal Mother’ albümüyle sessiz sedasız sona ermişti. Son 18 yıldır ise ‘müziği bıraktı, evlendi, yeniden müziğe başladı, boşandı, müziği bıraktı, evlendi, rahibe oldu, müziğe başladı, lezbiyen olduğunu açıkladı, boşandı’ şeklinde devam edip giden sıkıcı magazin haberleri dışında, tüm bu hengame içinde yayımladığı, pek dikkatimi çek(e)meyen ama kendi çapında tatmin edici satış rakamlarına ulaşan dört stüdyo albümünden de nedense uzak durmayı yeğlemiştim.

Gün geldi ve Sinead (nedense) bir kez daha aramıza döndü. Kısa saçları, ifadesi çarpılmı
ş, yorgun/yaşlanmış yüzü ve ne yazık ki eskisi kadar ıslak bakamayan gözleri de hâlâ yanında. Tek seferde doğru şekilde asla söyleyemeyeceğim ‘How About I Be Me (And You Be You)?’ (siz de deneyin, belki başarırsınız) adlı albüm, geçenlerde EMI ile yollarını ayıran Paul McCartney’nin solo diskografisine güzelce konan, efsanevi bağımsız indie/punk plak şirketi One Little Indian etiketiyle yayımlandı. Ne yalan söyleyeyim kapağında kullanılan yeşil rengin çirkinliği ile başlamak istiyorum desem bu kez siz kızacaksınız, bunca laf geveledin, albümle ilgili tek kelime etmedin diye... Buram buram 90’lar kokan ilk single ‘The Wolf is Getting Married’ eski günlerin hatırına biraz olsun seviliyor ama albümün geri kalanı için söyleyebileceğim tek şey üç-beş dinlemeden sonra unutulup gidecek derecede sıradan olduğu. İlk iki şarkı ‘4th and Vine’ ve ‘Reason With Me’ farklı tonlarına rağmen akılda kalıyor. İşte hepsi bu... Bir de ‘Marslılar Saldırıyor’ filmindeki Marslıların beynini bile patlatabilecek güçte(!) ‘Queen of Denmark’ gibi şarkılar var ki sormayın gitsin. Sinead ile arada bağlantıyı hiç kesmeyen sadık hayranlarını bir yere kadar mutlu edecektir kuşkusuz. Bağışlayın ama, ‘Nothing Compares 2 U’ daima...

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.