ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 13 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Savaşın küllerinden doğan sopranoSayı: 1385 - 17.02.2012


Sanat ve aşk engel tanımaz. Ateşlerden geçerek zamanda ilerler. Kuşaklardan kuşaklara aktarılan bir kıvılcımdır sanat. Aşkın gücüyle karanlıkta bile parlar.

Ele
ştirmen –yazar Hayati Asılyazıcı’nın Kırım Türklerinden olan Soprano Remziye Alper’in anılarından yola çıkarak hazırladığı “Savaşın Küllerinden Doğan Soprano” başğı ile yayınlanan kitap Kaynak Yayınları’ndan çıkmış. İçeriğinde bulunan fotoğraflar ve belgeler nedeniyle büyük boy basılan kitap geniş bir zaman yelpazesinin politik ve sanat olaylarına ışık tutan bir başvuru kitabı niteliği de taşıyor. Gerek içeriği gerekse hazırlanışındaki emek, kitabın yanı sıra okuyucuya sunulan zengin materyallerin katkısıyla çok değerli bir yapıt ortaya çıkmış.

Ele
ştirmen –yazar Hayati Asılyazıcı’nın akıcı üslubu okuyanları adeta bir zaman tüneline davet ediyor. Asılyazıcı’nın bu geniş zaman yelpazesinde yer alan gerek politik gerek sanat olayları hakkındaki geniş bilgi ve deneyimleri anlatıma derinlik kazandırmış.

İlk bakışta bir sanatçının biyografisi olarak görünen bu kitap bir biyografiden çok öte. Sanatla ve aşkla yoğrulmuş gerçek bir yaşamın öyküsü. 2. Dünya Savaşı’nın Kırım’ından başlayıp günümüz İstanbul’unda süregelen bir öykü. Kırım Türklerinden olan Remziye Alper’in Almanya ve Avusturya’da esir kamplarında geçen çocukluk anıları bu kitapta bizlere aktarılmaktadır. Bu çok renkli ve duygulu yaşam öyküsünün giderek bir başarı, sanat öyküsüne dönüşmesini her satırda onunla birlikte yaşıyor okuyucu. Kitabı okurken Remziye Alper’in anılarında yalnız onun değil gelmiş geçmiş bir çok ışıltılıismin serüvenlerini de birinci ağızdan dinlemiş oluyor. Fonda savaşın sosyal kültürel sonuçlarının, ait olduğu topraklardan koparılan insanların yaşadıklarınısanatçı doğmuş bir yüreğin penceresinden seyretmek ayrıcalıklı bir şey. Onun Türkiye’de ve dünyada gerçekleşen başarı öykülerinin yanı sıra sanatçının eşi ünlü Orkestra şefi, müzik adamı olan ve trajik bir kazada yitirdiğimiz Orhan Tanrıkulu ile bilgilere de yer verilmiş durumda. Başlı başına bir roman konusu olan bu büyük aşkın yaşandığı dönemlerin önemli müzik olayları Orhan Beyin Remziye hanıma yazdığı mektuplarda belgelenerek anlatılmış.

Kitapla birlikte sunulan DVD Remziye Alper’in üstün tekni
ğini ve üstün nitelikli sesini seçme aryalarla gelecek kuşaklara armağan ediyor. Okuyucu bu kitabı okurken onun sanat yaşamını onunla birlikte adım adım yaşayacak, bir sanatçının oluşum sürecine birebir tanık olacaktır.

iletisim@nilgunserimoglu.com.tr


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.