ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1939
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Trabzon Belediyesi Kültür Kurulu...Sayı: 1383 - 15.02.2012


Bir süre önce Trabzon Belediyesi resmi internet sitesinden, Trabzon Belediyesi Kültür Kurulu kurulacağı ve bunun üzerine çalışma yapıldığı konusunda bir haber yer almıştı.

Geçti
ğimiz süreç içinde bu kurul kuruldu ve Belediye Meclisi tarafından da onaylanarak açıklandı.

Şimdi bu yazımı okuyan bazı kişiler, kendim kurulda olmadığım için kıskançlık krizlerine falan girdiğimi düşünebilirler.

Hiç de öyle de
ğil. Öyle kurullarda falan olmak gibi bir derdim yok. Zaten böyle spesifik kurullarda görev almak için en başta zamanım yok.

Trabzon Kitaplı
ğı rumuzuyla Facebook'ta kültür üzerine yazılar yazan bir değerli arkadaşımızın konuyla ilgili sosyal medyaya düşğü not bu kurulun nasıl bir kurul olduğuna dair çok güzel ip uçları veriyor bize. O nedenle kendisinden de izin alarak bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

De
ğerli yazara aynen katıldığımı en başta belirttikten sonra, kendilerinin de söylediği şu cümleyi aynen tekrar ediyorum.

Trabzon Belediyesi Kültür Kurulu'nu olu
şturan bu değerli "bey"lerin kendi düşlerindeki Trabzon olacaktır kültürel açıdan yaratacakları Trabzon.

Benim ve benim gibi binlerce ki
şinin Trabzon'u olmayacaktır.

Bunun tarihsel sorumlulu
ğu da tabii ki kendilerine aittir.

De
ğerli yazar Facebook'ta paylaşğı yazısında şunları söylüyor:

Kurulun özellikle tarih ve edebiyat kısmındaki isimler dikkat çekici... Bu kısımlarda ciddi ve donanımlı bazı isimlerin olduğu muhakkak. Fakat, özellikle kurulun bu tarafına dair birkaç cümle yazılmalıydı, yazmaya çalıştım. Öncelikle şunu belirtmek lazım ki, kurulda bir tane hanım yazar yok... İlginç değil mi? Öte yandan, Trabzon'a dair araştırma yapacak bu kurulda kitabı olmayanlar bulunduğu gibi, adı Trabzon Araştırma Kurulu olan bu oluşumda Trabzon'a dair hiçbir eseri olmayan çok sayıda isim var. Belki bu tarz isimler, Trabzon kavramını aşş da olabilir, haksızlık etmek istemeyiz. Eğer böyle bir keyfiyet varsa, kurulun adı Türkiye Araştırma Kurulu olmalı değil miydi?

Gazetecinin yazısındaki isim listesinden anla
şıldığı kadarıyla, Trabzon Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu'nu oluşturanlar, mesela İstanbul'da Trabzon tarih ve kültürüne yönelik eser veren ve vermeye çalışan çok sayıda araştırmacı-yazar ve akademisyen olduğunu ya bilmiyorlar, ya da bilmezlikten geliyorlar. Ya da paylaşmak istemedikleri bir şeyler var. Ya da kendilerini Trabzon'a dair söz söyleyecek tek mühim insanlar addediyorlar. Ya da kendileri dışındaki dünyadan haberleri yok. Yada Trabzon'u biz kimseyle paylaşmak istemeyiz diyorlar. Ya da, az olsun benim olsuncu yaklaşım içerisindeler. Ya da bu kurulu sacede bir arkadaşlık organizasyonu olarak görüyorlar. Ya da çok insanı işin içine katıp, talep ve teklifler hatta fikir ve düşünce yoğunluğu ile uğraşmak yerine, sade ve sorunsuz bir kurul arzuluyorlar. Ya da tanıdıklarını kurula alarak çok ciddi araştırmalar yapmak peşindeler. Ya da hiçbir şeyin peşinde değiller.

Beyler (içlerinde hiç hanım olmadı
ğı için bu şekilde hitap ediyorum), kurulu düzeninizden meydana çıkan Kurulu'nuz size kutlu olsun. Sizden Trabzon'a dair çok ciddi makaleler, kitaplar, sempozyumlar, antolojiler, belgeseller, arkeolojik saha çalışmaları, Osmanlı arşivlerini didik didik edecek yaklaşımlar ve bi dünya hizmet bekliyoruz. Hatta, Trabzon Araştırmaları Enstitüsü kurarsınız, Osmanlı arşivlerindeki Trabzon belgelerini tamamen Trabzon'a taşırsınız, yurtdışındaki belge ve bilgilerle görsel malzemeleri Trabzon'a getirir, halkın bilgisine sunarsınız, Trabzon gençliğine şuur aşılarsınız, Trabzon'da her geçen gün sayıları vefatları nedeniyle azalan yaşayan tarihlerle sözlü tarih çalışmaları yaparsınız, bir Trabzon Araştırmaları Kitaplığı kurarsınız, bir Trabzon ansiklopedisi çıkarırsınız, bir Trabzon Sahaflar Çarşısı kurarsınız, Trabzon Fotoğraf Arşivi oluşturursunuz, bir Trabzon Basın Müzesi kurarsınız, bir Trabzon Yazarlık Okulu açarsınız.. Hülasası, umarım Trabzon'u abad edersiniz. Trabzon sizlerle gurur duyacak... Ama bu Trabzon, sizin dünyanızdaki Trabzon olacak tabiî ki.. Bizim Trabzon'umuz değil.. Ötekileştirdiğiniz Trabzon ve Trabzonlular sizlerle ilgili ne düşünecek, onu bilemiyoruz ama hep beraber duyacağız. Size bol kurullu günler dileriz. Trabzon sizin.. Trabzon dışındaki Trabzonluları küstürmeyi başardığınız ölçüde, Trabzon daha fazlasıyla size kalıyor. Tebrikler. Ama biz sadece Trabzonluyuz. Trabzon'un coğrafyasına aşığız. Gerisi işin teferruatı... Bu arada, işi kotaran sevgili bürokratlara, yöneticilere ve de onların yakınlarına buradan sevgiler... Hoş kalsınlar.

Son söz olarak
şunu belirtmeden geçemeyeceğim... Kurulunuza da çok hevesli değiliz, sadece ötekileştirmenin verdiği bir şaşkınlık yazısı bu.

Değerli yazarın burada beyan ettiği fikirlerine aynen katıldığımı belirtmek istiyorum. Evet kurullarına pek de hevesli değilim ancak şu şaşkınlığımı da belirtmeden geçemeyeceğim, konum itibariyle Müzik dalında görevli kişilere bakıyorum ve hayretler içinde kalıyorum. Neden aralarında bir Müzikolog yok diye sormadan edemiyorum. Oysa kentimiz üniversitesinin devlet konservatuarında Müzikoloji bölümü var ve bu bölümde gerçekten konuya hakım öğretim üyeleri var. Bu üyelerden Abdullah Akat arkadaşımız üniversite bünyesinde müthiş bir sesli folklor arşivi oluşturma çalışması içinde ve sanırım bu çalışmayı bitirmek üzere.

Yani de
ğerli yazarın yukarıdaki sözlerine hak vermemek mümkün değil.

Cuma günü görü
şene değin esen kalın sevgili dostlar.


Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.