ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1830
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Van'da flüt ve keman sesleri... Sayı: 1380 - 10.02.2012


Onu ilk önce Özgen Acar'ın "Bir Tuğla- Bir Nota" başlıklı yazısından tanıdım. İnsana umut veren, yüzünü güldüren, azmin gücünü gösteren öyküsünü ondan okudum. Adı Ferhat Şimşek'ti. Müzik öğretmeniydi . Birkaç gün önce ise telefonun öteki ucundaydı. O Van'da, ben İstanbul'da. Sesinde ayni umut, aynı coşku ve ayni azim..

Kısaca anımsatayım: Van depremlerle sarsılırken, insanlar ölürken, yapılar yıkılırken, açlık yokluk, evsizlik barksızlık ve yöreyi egemenli
ğine alan çaresizlik kenti ele geçirirken, Van Şehit Koray Akoğuz Lisesi'nin müzik öğretmeni Ferhat Şimşek, "kendi adıma ben ne yapabilirim" diye düşündü. Okul tümden yıkılmıştı. Çocukların çalgıları, araç gereçler, notalar, kitaplar, plaklar tümü yok olmuştu. Oysa yıkılan, yok olan ruhlara, gönüllere, yüreklere bile ilaç olabilirdi müzik.

Hiç vakit yitirmeden bir kampanya ba
şlattı: "Van Portesine bir nota da sen koy " adlı bir kampanya...

Hep derim ya burası mucizeler ülkesi diye! Kanatsız bir melek imdada ko
ştu. "Kanatsız meleğin" adı Gaye Çağlayan'dı; TRT –Radyo 3'de Müzik Mutfağı adlı programın yapımcısı ve sunucusuydu. O ve meslektaşı Burçin Buke, kampanyayı yaydılar, uçurdular . (Hani şimdilerde hükümetin budamakta olduğu TRT –Radyo 3... Hani birkaç kuşağı, kaliteli müzikle besleyen radyo... Hani Arınç'ın "dinlenmiyor" dediği ve Van'da dahil olmak üzere, bir sürü kentten taksit taksit kaldırılıp yok edilen Radyo 3! )

Kampanya büyük ilgi gördü. Ferhat
Şimşek'in telefonun ucundaki sesi sevinç içinde anlatıyor: "Geçici dersliğimizde artık flüt sesleri, gitar sesleri, keman sesleri yükseliyor... Çocuklar klasik müzik dinliyorlar. Artık plaklarımız var, notalarımız var... Van Konteyner Kent Şehit Koray Akoğuz Lisesi çocukları artçı sarsıntılara rağmen müzikle moral bulmaya çalışıyor, " diyor.

En çok müzik insanları ve müzisyenler seferber oldu... Çalgılar, notalar, plaklar ve müzik kitapları ya
ğdı. Adalı Holding yıkılan okulun yerine 24 derslik bir okul, BORUSAN müzik odası ve konser salonu üstlendi.

Enkazı müzik ve edebiyatla kaldırmak

Ferhat
Şimşek bu olayın, Van'da görev yapan diğer müzik öğretmenlerine, edebiyat öğretmenlerine de ilham verdiğini belirtiyor. Ve bu projeyi doğudaki bütün okullara yaymaya çalışıyor!

Şuraya bakın! Hükümet , önayak olacak yerde, "dinlenmiyor" gerekçesiyle en nitelikli radyoyu kapatırken, 28 yaşında bir müzik öğretmeni her okula bir müzik dersliği; Doğudaki tüm okullara klasik müziği yayma çabası içinde!

Fikret
Şimşek'in bir hayali, de "Sürekli müzik yayını yapan ve çocukların dinleyerek öğrenecekleri bir radyo kanalını yayın hayatına geçirebilmek. Radyomuz açılırsa adını da "VANÇOCUK" koymayı düşünüyoruz." diyor.

Okulun iki edebiyat ö
ğretmeni Tuba CEBECİ ve Kamuran GÜL'le birlikte "VAN PORTESİNDEKİ NOTALAR YERLERİNİ ALDI; ŞİMDİ KİTAP ZAMANI!" başğıyla ikinci bir kampanya sürdürüyorlar.

Çünkü okulla birlikte kütüphane de, kitaplıklar da enkaz altında kaldı, yok oldu. Çocukların yüre
ğindeki enkazı kitaplarla ve müzikle kaldırabileceklerine inanıyorlar.

Sizden bekledikleri, bu kez kitap! Ansiklopedi de
ğil kitap!

Özellikle Lise 9-10-11 ve 12. sınıf ö
ğrencilerinin okuyabileceği; başta MEB 100 Temel Eser olmak üzere Türk Klasikleri-Batı ve Doğu Klasikleri- Dünya Gençlik Edebiyatı kitapları ve Üniversite sınavlarına hazırlık kitapları.

Haydi i
şbaşına ! Enkazı kaldırmak için bir el de siz verin: İşte üç öğretmenin, telefonları: Ferhat Şimşek: 0507 750 33 89. Tuba CEBECİ: 0507 443 51 06 ve Kamuran GÜL:0545 548 28 10.

Siz okurlar bu idealist ö
ğretmenlere el vermezseniz , kim verecek?!

www.zeyneporal.com
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.