ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 9 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Cannes'da Shakira'yla burun buruna! Sayı: 1378 - 08.02.2012


" Dünyanın müzik sektörünü buluşturan MIDEM'de Shakira'yla aramdaki mesafe 10 cm'ye indi"

Check-in görevlisinin “Nice iptal” cümlesiyle ba
şladı bizim için 2012’nin MIDEM’i... Dünyanın müzik sektörünü buluşturan en büyük pazar yeri olan MIDEM’in konuşlandığı Cannes’a vasıl olmak için bir Nice uçuşu zaruri, iptali ise yandığımız anlamına geliyordu. Neyse ki, ‘Şaka mı değil mi acaba?’ diye anlamaya gerek kalmadan MÜYORBİR (Müzik Yorumcuları Meslek Birliği) Başkanı Ahmet Koç’un formülüyle olay çözüldü. “Paris uçağına binip oradan Nice’e geçiyoruz”.

Bu gerçekten de bir çözümdü, zira Ali Kocatepe, Onur Akın, Burhan
Şeşen, Aydın Kurban ve Merve Nimetoğlu’ndan kurulu MÜYORBİR’in ve dahi bendenizin karlı bir İstanbul gününde gerisin geri dönmeye hiç mi hiç gönlümüz yoktu. Böylece bu ekibin yanı sıra benim gördüğüm kadarıyla MÜYAP Genel Sekreteri Ahmet Asena, MESAM Yönetim Kurulu Üyesi Ali Haydar Timisi, Universal Taxim Edisyon Genel Müdürü Mine Aksoy, Median Music Publishing yöneticileri Ali Coşar ve Aydın Tekin, Yeni Dünya Müzik yöneticisi Mehmet Emin Sert ve Türkiye müzik piyasasından daha pek çok marka yetkilisiyle Paris uçağına doluştuk. Bizden bir gün önce Nice’e güle oynaya giden MÜYAP Başkanı Bülent Forta’ya imrenmedik desem yalan olur. Ama olsun, öyle ya da böyle nihayet otelimize geldik. Gelir gelmez kapıda Johnny Hallyday’i hâlâ bıçkın ve hâlâ tiryaki görenlerimizin aklı başından gitti. Ali Abi (Kocatepe) iki arada bir derede anlattı, çeşitli Johnny Hallyday-Sylvie Vartan hallerini ve herkes odalarına dağıldı.

Gece geç saatlere kadar müzikçi a
ğırlayan Cannes sokakları ertesi sabah yerini MIDEM heyecanına bıraktı. Geçen yıllara göre katılımın oldukça düşük olduğunu söyleyen deneyimli MIDEM’cileri bilmem ama ayıptır söylemesi, tatmin edecek miktarda promosyon caz CD’si toparladığım için had safhada mutluyum. Her ülkenin kendi pavyonunu kurduğu fuar alanında komşumuz İsveç’in yanı başında ‘Turkey All-in-One Digitally’ olarak saf tuttuk.

Hepsi bir arada göndermesi içinde yukarıda andıklarımın yanında AJS, Avrupa, EMI, GNL, MMG, MSG, Müzikotek, Pelikan ve Topkapı da yer alıyordu elbette. Alt kat-üst kat dedik gezdik durduk. Ak
şamki Selah Sue konserinin öncesinde Fransa Kültür Bakanlığı’nın davetlisi olarak konuşma yapmaya gelen Shakira ile aramdaki mesafeyi 10 santimetreye indirdim ve fakat bu anekdottan aklımda en çok kalan, dünyaca ünlü bir yıldızın güvenlik koşullarıyla ilgili oldukça rahat davranması oldu. Aynı oturum kapsamında Patricia Kaas’ı ise göremedik, çünkü biz o toplantının davetlisi değildik.

Gözümüzde birer kristal damla ile lobiye geçti
ğimizde gençlerin çok sevdiği ama özür dilerim ama biraz zibidi bulduğum LMFAO’yu gördük. Ahmet Koç’un “Yaaa ne kadar uzunmuş” dediği Seal’i göremedik. Türk-Yunan kardeşliğine binaen en uzun ve samimi muhabbeti Yunanistan pavyonuyla koyduktan sonra onların da dönüp dolaşıp Erkan Oğur ismini anması tabii ki hoşumuza gitti.

Kimseler kimselere röportaj vermedi
ği için müsterihim. Haber atlamış filan değilim. Bence Cengiz Semercioğlu da müsterih olsun, çünkü Türkiye’den katılan meslek birliği ve firmalar tam gaz mesai yapmakta. Leyleğin ömrü laklakla geçmiyor ve Fransız parlamentosunun kararları müziğin birleştiriciliğine zinhar sekte vurmuyor. 

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.