ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


CHP Milletvekili Acar "Radyo 3 Problemi"nin Peşini Bırakmıyor.Sayı: 1377 - 07.02.2012


TRT Radyo 3’de yaşanan problemler konusunda 2011 yılı Ekim ayında TBMM Başkanlığı’na bir yazılı soru önergesi veren CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar’a, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in sunduğu bilgilere dayanılarak yazılı yanıt verilmiş ve bu yanıt kamuoyunda günlerce tartışılmıştı.   

Gürkut Acar, Ba
şbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yazılı olarak yanıtlaması için, TBMM Başkanlığı’na hitaben geçtiğimiz günlerde yeni bir soru önergesi sundu.   

Arınç’ın verece
ği yanıtları bekleyen bu yeni soru önergesinin içeriğini eksiksiz olarak sunuyoruz:  

TRT Radyo 3 yayınları ile ilgili 7/438 nolu önergeme verilen yanıtta, 80 Radyo 3 vericisinin di
ğer kanallara tahsis edildiği belirtilmiş, klasik müzik yayın saatleri ile ilgili sorular ise yanıtsız kalmıştır. Çocuklara yönelik olarak hazırlanan Arkadaşım Müzik adlı klasik müzik programının da yayından kaldırıldığı kamuoyuna yansımıştır. Bu kapsamda;  

1-TRT televizyon kanallarında klasik müzik, batı müzi
ği, opera ve bale programlarının yıllık yayın saatleri, iktidarınız döneminde nasıl gerçekleşmiştir? Bu tür programların yayın saatlerindeki azalmanın gerekçesi nedir? 2012 yayın planlamasına göre, söz konusu programların toplam yayın saati içindeki payı ne olacaktır?  

2-Çocuklara klasik müzi
ği tanıtmak ve sevdirmek amacıyla Gaye Çağlayan ve Defne Kayhan tarafından hazırlanan ve 4 çocuğun sunduğu Arkadaşım Müzik adlı programın Radyo 3’teki yayınına son verilmesinin gerekçesi nedir?  

3-Arkada
şım Müzik programının, niteliğiyle Sedat Simavi Ödülü ve Donizetti Klasik Müzik Ödülü kazandığından haberdar mısınız? Niteliği, klasik müzik alanında yetkinliğiyle tanınan kişi ve kurumlar tarafından övülen bir programın yayından kaldırılması ne anlama gelmektedir? Klasik müzik severlerin beğeni ve ilgisinin bir önemi yok mudur? TRT yönetiminin ölçütleri nelerdir? TRT vatandaşlarımıza ve çocuklarımıza klasik müziği ulaştırmakta ne sakınca görmektedir? Konunun incelenmesini sağlayacak mısınız? Arkadaşım Müzik programı devam ettirilecek midir?  

4-“Evrensel müzi
ğin radyosu”, “Müzikte kalitenin adı” gibi tanımlamalarla anılan Radyo 3’ün yayınlarına erişimin zorlaştırılması, çocuklara yönelik klasik müzik programlarının yayından kaldırılması, televizyon kanallarında klasik müzik, opera ve bale programlarının yayın  sürelerinin daraltılması, TRT’nin yayın politikasındaki yeni yönelimin göstergesi midir? Bu yönelim, tarafınızdan da benimsenmekte midir? Konunun incelenmesini sağlayacak mısınız?   

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.