ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1830
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bir MucizeSayı: 1376 - 06.02.2012


Hafta içinde bir akşam İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) binasının tepesinden İstanbul'u seyrediyordum. Bu kent başlı başına bir mucize, bu kent bir mucize diye sayıklayarak... İnsanoğlu ne denli bozmaya çalışırsa çalışsın, doğanın, tarihin, coğrafyanın biçimlendirdiği bir mucize...

Biraz sonra Vakfın Ba
şkanı Bülent Eczacıbaşı'nın konuşmasını dinlerken ve Vakfın 40'ın yıldönümü için hazırlanmış o kısacık ama 40 yılın birikimini, duygusunu, coşkusunu ve tutkusunu harikulade bir biçimde yansıtan filmi izlerken, yine hep kendimi "bir mucize bu” diye sayıklarken buldum...

O ak
şamın öncesinde ve sonrasında yaşadıklarım, Türkiye'nin yaşadıkları ise, "Bir mucize bu" diye sayıklamama yol açan İstanbul festivallerinin mucizeden öte bir şey olduğunu bana hissettirdi.

Bir hafta boyunca ırkçılı
ğın ve faşizmin hem devletin hem kimi bireylerin iliklerine nasıl işlemiş olduğunu gördükten ve bunu yazılarımda açıklamaya çalıştıktan sonra galiba hiçbir şey anlatamadım duygusu ruhumu sardı. Ve İKSV'nın 40 yıllık birikimi benim için mucizeden öte bir sığınak, bir koruyucu güce, bir huzur alanı, bir yaratıcılık alanı, motivasyon dinamosu, yaşama sevincimin aküsü, zenginliğe, çoğalmaya, kısacası bir yaşama supabına dönüştü.

40. Yıl kutlamalarına ili
şkin önemli ayrıntıları daha önce bu sayfalarda okudunuz. Ben daha önce de defalarca yaptığım gibi r 40 yıllık mucizenin satır başlarını vurgulamak istiyorum:

İKSV, uluslararası festivalleri yoktan var etti. Bir avuç insanın düş kurması , idealleri, azmi ve inadıyla başladı.

İKSV, Uluslararası İstanbul Müzik Festivalinden ; beş yeni festival üretti ve onları yaşamımıza kattı . Sinema Festivali (nisan) Uluslararası Tiyatro Festivali (2 Yılda bir: Mayıs) Uluslararası Müzik Festivali (Haziran) , Uluslararası Caz Festivali (Temmuz) ve Uluslararası İstanbul Plastik Sanatlar Bienali (Eylül) ...

Bu yıl bunlara bir yenisini ekledi: Tasarım Bienali (Ekim-Aralık)

Bunlarla yetinmedi süreklilik kazandırdı
ğı çeşitli etkinliklere yol açtı: Leyla Gencer Şan Yarışması; Filmekimi , MiniFest, Kültür Politikaları panelleri, Salon'da yıl boyu alternatif müzik, tiyatro, performans, dans temsilleri , gösterileri, konserleri...

Ça
ğdaş, evrensel kültürün , Farklı sanat alanlarının, farklı "ekol"lerin, farklı akımların , farklı disiplinlerin, geniş bir yelpazedeki en özgün ürünlerini sunmakla kalmadı, kendi kültür ve sanatımızın en özgün örneklerini yurt dışına tanıttı.

Yurtdı
şında düzenlenen "Şimdi/ Now Türkiye” etkinlikleriyle, yurtdışındaki belli başlı bienal ve festivallere katılımla, ortak yapımlarla "Biz de varız” Türkiye'ye onur kazandırdı!

Bunları gerçekle
ştirirken nitelikten asla ve asla ödün vermedi.

Ba
şka ulusların, toplumların kültür birikimi ve değerleriyle, bizim kültürümüzü aynı potada bir araya getirerek , uygarlık bilincimizi geliştirdi..

Geçmi
şten damıttığı birikimi geleceğe yönelik umuda dönüştürdü.

Yerel le evrensel olan arasında , gelenekselle ça
ğdaş ve modern olan arasında eşsiz köprüler kurdu!

Gençlere sürekli yol açtı, onları yaratıcılı
ğa yöneltti.

Tüketici de
ğil üretici oldu. Yaratıcılığı ve yaşamı savundu.

Bu mucize kentin, dünyanın sayılı metropollerinden birine dönü
şmesinde en önemli rolü oynadı.

Te
şekkürler IKSV!  

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.