ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


'Cool' lafının gerçek karşılığıSayı: 1373 - 01.02.2012


2011 Ocak ayının son haftası popüler müzik tarihinde çoğunlukla Lana del Rey’in ilk albümünün çıktığı tarih olarak hatırlanacak. Sayısı belki daha az ama çok sadık bir grup içinse 1960’lardan bu yana söylediği her sözü pür dikkat dinledikleri Leonard Cohen’in yeni albümünün nihayet yayınlanmasıyla anlam kazanacak.

İki albüm arasında zamandan başka hiçbir ortaklık yok gibi görünse de, müzik endüstrisinde ve dinleyici taleplerinde nelerin değiştiğini çok da iyi anlatan iki ekstrem örnek karşımızdaki. Bir tarafta anlatacak hikâyesi olmadığından başkalarının hikayelerini, görünümünü, söylemlerini ödünç alan bir fenomen. Diğer taraftaysa hikâyelerinden başka sunacağı hiçbir şey olmayan ve anlatacakları artık 80’lerine yaklaşsa da hiç tükenmeyen, aksine giderek bilgeleşen, olgunlaşan bir yazar. 

Bu sefer blues etkili 
‘Old Ideas’ sadece ‘Dear Heather’in yedi sene ardından gelmesiyle önemli de
ğil. Asla değişmeyen, her daim sırtınızı yaslayabileceğiniz Leonard Cohen sadeliği düşünülürse yeni bir Cohen albümü olması, önem verilmesi için de yeterli bir sebep. Müzikal anlamda ondan kimse ani değişimler beklemiyor, ama bu sefer blues, bir etki olarak girmiş Cohen’in müziğine. Ama tabii ki keskin hatlarla değil, her daim ön plandaki şairene dizelerini –sıklıkla kadın vokaller eşliğinde- aktarırkenki yeni bir anlatım aracı olarak...

Bir zamanlar ‘Future’da gelece
ğin cinayet olduğunu buyururken şimdi ‘The Darkness’ta “geleceğim yok, günlerim sayılı biliyorum” diyor Cohen, karanlık ama sükûnetini asla bozmayan bir şekilde. ‘The Darkness’ blues’vari eğilimleri anlatmak için de albümün merkezi parçası.
Cohen’in hayat, ölüm, suç, tanrı gibi büyük meselelerle sonu bir Budist manastırına kapanmasına kadar varan kapı
şması albümün her saniyesinden her zamanki zarafetiyle usul usul akıyor. Reed’in canlı performansını izleyen bir arkadaşım yeni zamanlarda ‘cool’ kelimesinin yanlış kullanıldığını, asıl bu yaşta 3 saat boyunca hikâyelerini yorulmadan anlatan bu adamın cool olduğunu söylemişti. ‘Old Ideas’ bunun 2000 sonrası Cohen albümleri arasındaki en iyi kanıtı.

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.